سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولیدكنندگان اعلام كرد:

برخورد قاطع با هرگونه تخلف در زمینه تأمین و توزیع تایر

برخورد قاطع با هرگونه تخلف در زمینه تأمین و توزیع تایر

به گزارش لوازم فلزی سازمان حمایت با صدور بخشنامه ای به سازمانهای صنعت، معدن و تجارت استانها بر ضرورت رصد و مراقبت مستمر بازار لاستیك خودرو و برخورد قاطع با تخلفات در زنجیره تأمین و توزیع كالای مزبور تاكید نمود.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با صدور بخشنامه ای به سازمانهای صنعت، معدن و تجارت استانها بر ضرورت رصد و مراقبت مستمر بازار لاستیک خودرو و برخورد قاطع با هرگونه تخلف در زنجیره تأمین و توزیع کالای مزبور تاکید نمود.
این اطلاعیه با عنایت به قرار گرفتن لاستیک خودرو در زمره کالاهای نظارتی اولویت دار و تأثیر آن بر خدمات حمل و نقل بار و مسافر و با عنایت به دریافت گزارشاتی در خصوص تداوم کمبود و گرانی تایر در استانها اعلام شده است.
در بخش هایی از این دستورالعمل آمده است: استقرار بازرس در واحدهای تولیدی تایر در استانهای مربوطه جهت بررسی وضعیت تولید، توزیع و موجودی روزانه انواع تایر و مواد اولیه و روند ورود و خروج تایر های تولیدی جهت پیشگیری از نگهداری بی مورد کالا در انبار، همکاری با بازرسان استاندارد در مورد بررسی کیفیت تایر تولیدی و تذکر کتبی بازرسان با مشاهده تخلفات احتمالی در وهله نخست به مدیرعامل شرکت و تشکیل پرونده در صورت عدم توجه و کنترل مستمر در جهت عرضه مستمر، پیشگیری از احتکار و رعایت ضوابط قیمت، توزیع و اعلام موجودی در دستور کار سازمانهای صنعت، معدن و تجارت استانها قرار گیرد.
کلیه شرکتهای تولیدی و وارداتی که مبادرت به دریافت ارز رسمی برای واردات تایر سنگین نموده اند، موظفند نسبت به اجرای تعهدات وفق مواد ذکر شده در بخشنامه اقدام نمایند، در غیر این صورت نسبت به پیگرد قانونی واحدهای متخلف مزبور اقدام لازم معمول گردد.
براساس این بخشنامه؛ بررسی میزان ورود و کنترل روند خروج مستمر اقلام از انبارها برپایه برگه های خروجی کالا و در صورت مشاهده احتکار و عدم عرضه مطابق با مواد ۴ و ۷ قانون تعزیرات حکومتی و ماده ۶۰ قانون نظام صنفی اقدام می گردد.
همچنین مسئولیت نظارت بر نمایندگیها و عاملین توزیع با شرکتهای تولیدی و وارداتی می باشد ضمن اینکه در صورت مشاهده تخلف و ارسال پرونده به تعزیرات مشخصات واحدهای متخلف به معاونت بازرسی و رسیدگی به تخلفات این سازمان جهت اعلام ابطال نمایندگی یا عاملیت واحد متخلف توسط شرکت تولیدی منعکس خواهد شد.
بنابراین بخشنامه؛ کنترل و نظارت جدی بر قیمت رسمی فروش لاستیک های عرضه شده توسط نمایندگیها و عوامل فروش با عنایت به ابلاغ نرخنامه های جدید شرکتهای تولیدی و واردکننده و کنترل رعایت صدور فاکتور معتبر توسط عاملین توزیع صورت می پذیرد. همینطور کلیه شرکتهای تولید داخل و وارد کننده ملزم به درج قیمت محصولات خود در سامانه جدید ۱۲۴ می باشند.
در بخش دیگری از این بخشنامه آمده است: نظارت بر نحوه توزیع و قیمت فروش انواع لاستیک توسط نمایندگیهای موجود در استان برپایه فهرست توزیع اعلام شده توسط شرکتهای تولیدی و واردکننده که به صورت مستمر توسط این سازمان ارسال می شود، کمافی السابق صورت پذیرفته و کنترل و نظارت جدی بر قیمت رسمی فروش لاستیکهای عرضه شده توسط نمایندگی ها و عوامل فروش با عنایت به ابلاغ نرخنامه های جدید شرکتهای تولیدکنندی و واردکننده و کنترل رعایت صدور فاکتور معتبر توسط عامین توزیع و شناسایی انبارهای غیررسمی و اجبار به توزیع درشبکه تعیین شده در هر استان از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.
بر اساس بندهای این بخشنامه، انجام گشتهای ویژه بازرسی مشترک ادواری از مراکز عمده نگهداری لاستیک توسط بازرسان سازمانهای صمت استانها و استفاده حداکثری از ظرفیت اتحادیه ها و اتاق اصناف، ناظرین افتخاری جهت نظارت بر توزیع تایر به خصوص تایرهای وارداتی مشمول دریافت ارز رسمی مورد تاکید قرار گرفته است.
در این بخشنامه تاکید گردیده است که با عنایت به بند ۷-۶ آئین نامه و ضوابط استفاده از ضرایب عمده فروشی و خرده فروشی کالا، مبحث مصوبه ۱۵ شهریور ۸۵ کمیسیون هیات عالی نظارت "نمایندگی شرکت های تولیدی که در مناطق مختلف کشور فعالیت می نمایند، در فروش کالا مشمول ضریب عمده فروشی هستند و طبق مجوز یا با تایید مراجع ذی ربط، مجاز به استفاده از ضریب خرده فروشی می باشند". بدیهی است هرگونه دریافت وجه اضافه به بهانه دریافت ودیعه و عرضه برخلاف چارچوب قانونی تخلف محسوب و با خاطیان مطابق قوانین مرتبط برخورد لازم صورت پذیرد.


منبع:

1399/06/12
20:50:22
5.0 / 5
1886
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی