در گفت وگو با لوازم فلزی مطرح شد

افزایش ۳ تا ۶ برابری قیمت كود و سم

افزایش ۳ تا ۶ برابری قیمت كود و سم

لوازم فلزی: رئیس نظام صنفی كشاورزی با اشاره به افزایش سه تا شش برابری قیمت نهاده های كشاورزی و به تبع آن افزایش هزینه های تمام شده تولید، از نمایندگان مردم در مجلس و تشكل ها خواست كه از سازمانها و نهاد های مرتبط بخواهند پاسخگوی دلیل این افزایش قیمتها باشند.محمد شفیع ملک زاده در گفت و گو با ایسنا با اعلان اینکه افزایش قیمت نهاده های کشاورزی هزینه تولید را بیشتر می کند، اظهار داشت: قیمت کودهای فسفاته و پتاسه با حذف ارز دولتی شش برابر شده اند و برای مثال یک لیتر سم دلتامترین که در اردیبهشت امسال ۴۷ هزارتومان بود هم اکنون به بیش از ۱۱۰ هزار تومان رسیده یا سم اکسی کلرور مس ۴۴ هزارتومانی در بازه سه ماهه به ۱۳۰ هزارتومان و سم فنیتروتیون نیز که در اردیبهشت ۱۰۸ هزارتومان بود هم اکنون به ۴۳۴ هزار تومان رسیده است. در حقیقت باید پرسید با این افزایش قیمت ها و کاهش نقدینگی، کشاورز چگونه می تواند شرایط را تاب بیاورد؟

وی با اشاره به اینکه دولت باید نهاده ها و تسهیلاتی ارزان قیمت در اختیار کشاورزان قرار دهد تا بتوانند به کشت بپردازند، اظهار داشت: ارائه تسهیلات ارزان قیمت یا ارائه نهاده های کشاورزی با قیمتهای ارزانتر به کشاورزان تنها راه کاهش هزینه های تولید است. در غیر این صورت کشاورزان حاضر نخواهند بود محصولات راهبردی و پرزحمتی مانند گندم، جو و کلزا بکارند و با قیمت پایین بفروشند.

میل به کاشت صیفی جات بالا رفته است

به گفته وی تعیین قیمت های پایین و ناعادلانه برای خرید تضمینی محصولات کشاورزی توسط دولت، کشاورزان را به کاشت صیفی جات و محصولات آب بر تشویق نموده است که این مساله سبب شده با تولید زیاد سبزیجات و صیفی جات، بازار اشباع شده و ضمن نابود کردن منابع آبی و خاکی و نیروی انسانی، خسارات سنگینی به تولیدکننده و اقتصاد مملکت وارد شود.

رییس نظام صنفی کشاورزی اشاره کرد: البته برخی کشاورزان هم برای گریز از این شرایط زمین های خودرا برای کاشت محصولات مختلف اجاره می دهند که اساسا دریافتی اجاره بها چندین برابر تولید محصولات اساسی مثل گندم و کلزا به نفع آنهاست.

وی با اعلان اینکه تداوم این روند و افزایش بی میلی کشاورزان به کاشت محصولات راهبردی، خودکفایی در بعضی محصولات همچون گندم را از بین می برد، از دولت درخواست نمود که برای خرید تضمینی محصولات راهبردی قیمت ها عادلانه و واقعی تعیین شود.

ملک زاده اضافه کرد: چنانچه هدف دولت برای عبور از بحران ها و مشکلات پیش رو، تامین امنیت غذایی کشور و رسیدن به خودکفایی محصولات راهبردی و اساسی و همچنین اجرای الگوی کشت است، کافیست با پایین آوردن هزینه تولید و تعیین نرخ منطقی و عادلانه برای محصولات اساسی همچون گندم، جو، کلزا و چغندرقند و اعلام آن تا حداکثر ۲۵ شهریورماه کشاورزان را برای کاشت بموقع و تولید حداکثری ترغیب و تشویق کند؛ درغیر این صورت کشاورزان جان و مال خودرا بابت تولید محصولاتی که دولت حاضر نیست با قیمت عادلانه از آنها خریداری کند از دست نخواهند داد.

رییس نظام صنفی کشاورزی با انتقاد از نمایندگان مردم درخانه ملت و برخی تشکل ها ابراز کرد: هرچند به بعضی از عملکردهای وزارت جهاد انتقادهایی داریم ولی در بسیاری از موارد خصوصاً این مساله نباید برای پیگیری و مطالبه حقوق کشاورزان به بیراهه رفت و دور باطل زد، چونکه حذف ارز دولتی و گران شدن نهاده ها از جانب هسته مرکزی دولت به خصوص سازمان برنامه و بودجه بوده و وزارت جهاد کشاورزی هم به شدت با این تصمیم دولت مخالف است.

ملک زاده در آخر اظهار داشت: اگر نمایندگان مجلس و تشکل ها واقعا می خواهند مسیر درست را طی و این مساله را حل کنند بایستی از رئیس جمهور، معاونین، سازمان برنامه و بودجه و شورای اقتصاد طلب پاسخ کنند. در حقیقت نهادهایی مانند سازمان برنامه و بودجه مسئول این افزایش قیمت ها هستند.

منبع:

1399/06/14
10:47:31
5.0 / 5
1565
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بودجه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی