معاون وزارت صمت اعلام كرد:

۳۰۰ هزار تن شیرینی و شكلات سال قبل صادر شد

۳۰۰ هزار تن شیرینی و شكلات سال قبل صادر شد

به گزارش لوازم فلزی معاون امور صنایع وزارت صمت، اظهار داشت: میزان صادرات شكلات و شیرینی در سال گذشته، 301 هزار تن و بیش از 426 میلیون دلار بوده است.به گزارش لوازم فلزی به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، مهدی صادقی نیارکی اظهار داشت: دو سوم محصولات صنعتی کشور، در ۵ ماهه نخست سال جاری نسبت به زمان مشابه با سال قبل با رشد تولید روبرو بوده اند.
وی با اشاره به اینکه صنایع غذایی و آشامیدنی، جزو صنایع پیشتاز کشور در امر تامین نیاز داخلی و توسعه صادرات غیرنفتی هستند، گفت: بخش عمده ای از صادرات غیرنفتی کشور، به حوزه صنایع غذایی مربوط است.
وی اضافه کرد: در صنعت شیرینی و شکلات ۱۸۰۰ واحد تولیدی فعال، معادل ۲.۲ کل واحدهای صنعتی کشور مشغول به فعالیت هستند.
صادقی نیارکی با اعلان اینکه اشتغال صنعتی در صنعت شیرینی و شکلات ۴.۳ درصد است، اشاره کرد: ۳ درصد کل سرمایه گذاری های صنعتی کشور در این بخش جذب شده است.
وی افزود: میزان صادرات شکلات و شیرینی در سال ۱۳۹۸، سیصد و یک هزار تن بیش از ۴۲۶ میلیون دلار بود که از لحاظ ارزشی کاهش ولی از نظر وزنی حدود ۱۲ هزار تن رشد داشته است.
وی افزود: علت کاهش ارزشی صادرات شکلات و شیرینی ایران، اصلاح قیمت های پایه صادراتی در سال ۱۳۹۸ بود که باتوجه به برابری نرخ ارز انجام شد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه از صنعت شیرینی و شکلات می توان بعنوان یک صنعت نمونه نام برد، گفت: توسعه و تعمیق طراحی مهندسی، نوآوری در تولید محصولات جدید و خود اتکایی در حوزه ماشین آلات صنعتی از خاصیت های صنعت شیرینی و شکلات کشور است که باعث شده تا خیلی از ماشین آلات مورد نیاز در این صنعت توسط سازندگان داخلی تامین شود.
وی اضافه کرد: حتی تعمیر، نگهداری، اورهال و تامین قطعات ماشین آلات موجود در این صنعت که عمدتاً ماشین آلات اروپایی هستند توسط سازندگان داخلی انجام می شود و اینها همه نشان از بلوغ این صنعت در زمینه های مختلف همچون طراحی پایه، بازاریابی، توسعه محصول، ماشین سازی، تعمیرات و نگهداری دارد.
معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به این پرسش که چه افقی را برای توسعه تولید و صادرات صنعت شکلات کشور ترسیم کرده اید؟، گفت: کسب رتبه دوم تولید و صادرات در بین کشورهای منطقه در سال ۱۴۰۴ برای صنعت شیرینی و شکلات ایران هدفگذاری شده است.
وی افزود: تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی فعال یکی از موضوعات اصلی امروز وزارت صمت است که تلاش شده نقش تنظیم گری، بین حلقه ها و زنجیره ها ایفا شود. همین طور ساماندهی محصولات پتروشیمی و فلزی نیز در حوزه معاونت امور صنایع دنبال می شود.
صادقی با تاکید بر به هم رسانی نیازمندی ها و توانمندی ها نیز اظهار داشت: خیلی از واحدهای صنعتی از توانایی واحدهای هم طراز خودشان اطلاع ندارند بنا بر این سیاست بهم رسانی نیازمندی ها و توانمندی ها نیز در امتداد تامین نیازهای واحدهای صنعتی دنبال می شود.
معاون وزارت صمت همین طور درباب بحث تامین و تخصیص ارز برای واحدهای صنعتی نیز گفت: با توجه به این که تقریباً کشور با ارز حاصل از صادرات غیرنفتی اداره می شود و توسعه صادرات اولویت نخست کشور و وزارت صمت است بدین جهت به صورت روزانه و جلسات هفتگی بحث تامین و تخصیص ارز را با بانک مرکزی پیش می بریم.
وی افزود: خوشبختانه در ۶ ماهه نخست سال جاری توانستیم مجموع نیازمندی های کشور را در حوزه تولیدات صنعتی به وفور در بازارها تامین نماییم که این موفقیت نتیجه تلاش صنعتگران، حمایت های ارکان دولت، حاکمیت و همراهی بانک مرکزی و پیگیری های وزارت صمت بوده که امیدواریم در آینده هم تمامی دستگاه ها همچون دستگاه هایی که در حوزه سیاست های پولی و ارزی کشور، تامین و تخصیص ارز فعالند کمک کنند تا مسیری که از شروع سال شروع شده و به سبب آن در خیلی از کالاها رشد تولید داشتیم ادامه پیدا کند.


منبع:

1399/06/15
23:36:17
5.0 / 5
1660
تگهای خبر: بازار , تولید , دستگاه , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی