واكسن كرونا برای ایرانیها چقدر آب می خورد؟

واكسن كرونا برای ایرانیها چقدر آب می خورد؟

لوازم فلزی: با گذشت حدود 9 ماه از آغاز شیوع ویروس كرونا ابتدا در چین و سپس در تمام نقاط جهان، هنوز هیچ یك از تیم های پزشكی سراسر جهان به دارو یا واكسن این ویروس نرسیده اند اما كار برای نتیجه دادن این تحقیقات ادامه دارد. پیش بینی یك فعال صنعت دارو این است كه واكسیناسیون 80 میلیون ایرانی، عددی در حدود هشت میلیارد دلار اعتبار نیاز دارد.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، از آغاز شیوع ویروس کرونا در در ماه های ابتدایی سال ۲۰۲۰ خیلی از شرکت های داروسازی در سراسر جهان اعلام نمودند که کار خودرا برای ساخت واکسن این ویروس آغاز خواهند کرد و در ماه های گذشته این روند ادامه یافته است. برمبنای اطلاعاتی که از گوشه و کنار جهان به گوش می رسد، برخی از واکسن های پیش بینی شده برای کرونا، در گام های ابتدایی موفقیت آمیز بوده اند و هم اکنون در گام های نهایی آزمایش های بالینی و تست بر روی گروه گسترده ای از داوطلبان به سر می برند تا در صورت موفقیت آمیز بودن، به مرحله تولید انبوه برسد.
ناصر ریاحی، عضو اتاق بازرگانی تهران و فعال صنعت دارو در گفت و گو با ایسنا، درباره آخرین وضعیت پیگیری روند رسیدن به واکسن کرونا، اظهار داشت: امروز در نقاط مختلف جهان، تعداد زیادی از شرکت های داروسازی در حال کار بر روی واکسن احتمالی کرونا هستند. البته موقعیت این شرکت ها در راه رسیدن به واکسن کرونا برابر نیست و هریک در گام های مختلفی به سمت هدف نهایی هستند.
بگفته او، در بین شرکت های فعال در این عرصه، حتی دو شرکت اساسا اعلام نموده اند که تا قبل از اختتام سال میلادی جاری به واکسن خواهند رسید و تولید آنرا آغاز می کنند. حتی یک شرکت آمریکایی تعداد قابل توجهی واکسن را از الان ساخته برای اینکه به این قطعیت رسیده فرمولی که برای واکسن ساخته، اساسا جوابگو خواهد بود.
وی درباره چالش های موجود در راه رسیدن به واکسن کرونا، اعلام نمود: یکی از چالش های موجود در این عرصه، بحث احتمال ابتلای باردیگر افرادی است که تابحال کرونا گرفته اند. این نشان میدهد که احیانا عمر مفید واکسن نیز محدود خواهد بود و نیاز به تکرار تزریق وجود دارد که البته نیاز به برنامه ریزی های خاص خود دارد. از طرف دیگر امروز تمام کشورهای جهان این واکسن را می خواهند و بدین جهت نحوه تولید و توزیع آن نیز مسئله جدی و پیچیده است.
عضو اتاق بازرگانی تهران افزود: هم اکنون خیلی از کشورهای غربی در مراحل مختلف تولید واکسن سرمایه گزاری نموده و به صورتی آنرا پیش خرید کرده اند. در چین نیز شرکت هایی به جمع بندی رسیده اند اما صرف واکسیناسیون خود چین با جمعیت بیش از ۱.۵ میلیارد نفر خود کار پیچیده و زمان بری خواهد بود. در روسیه نیز خبر از نهایی شدن واکسن هایی مطرح شده اما با توجه به این که این کشور برای داروهایی خود مجوزهای بین المللی نمی گیرد، تردیدهایی درباره خرید یا نخریدن آن وجود دارد.
ریاحی درباره قیمت احتمالی واکسن کرونا نیز اظهار داشت: باید دید در نهایت چه واکسنی نهایی شده و به چه شکل در جهان توزیع می شود. شرکتی در هند از قیمت ۱۰ دلاری واکسن گفته بود و برخی کشورهای اروپایی از قیمت بیش از ۱۰۰ دلاری آن. بدین جهت برای واکسیناسیون تمامی ۸۰ میلیون ایرانی، عددی در حدود هشت میلیارد دلار اعتبار نیاز خواهد بود که البته باتوجه به ملی بودن موضوع، دولت باید برای آن برنامه ریزی کند.
بگفته وی، با وجود نامشخص بودن سرنوشت دقیق تحقیقات درباره کرونا اما پیش بینی می شود، واکسیناسیون در سطح بین المللی در سال ۲۰۲۱ میلادی کلید بخورد.
منبع:

1399/06/29
14:49:40
5.0 / 5
1756
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی