تصمیم مغایر قانون برای گمرك

تصمیم مغایر قانون برای گمرك

پس از آنكه معاون اقتصادی رئیس جمهور به گمرك ابلاغ نمود كه باید دریافت اظهار كالا و مجوزهای ترخیص از راه سامانه جامع تجارت صورت گیرد، مسؤلان گمرك و البته وزیر اقتصاد نسبت به این مورد واكنش نشان داده و آنرا خلاف وظایف قانونی و حاكمیتی گمرك دانستند.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، به تازگی محمد نهاوندیان – معاون اقتصادی رئیس جمهور – در نامه ای به میراشرفی- رئیس کل گمرک ایران-تاکید کرد که دریافت اظهارنامه کالا و مجوزهای ترخیص باید بوسیله سامانه جامع تجارت صورت گیرد.
در نامه نهاوندیان آمده بود که بمنظور حفظ یکپارچگی و جامعیت اطلاعات سامانه جامع تجارت و حذف باردیگر کاریها در پروسه تجارت، گمرک جمهوری اسلامی ایران موظف است تبادل اطلاعات با بازرگانان و دستگاههای ذیربط در پروسه تجارت همچون دریافت اظهار کالا و مجوزهای ترخیص را صرفا بوسیله سامانه جامع تجارت به انجام برساند و وزارت صنعت، معدن و تجارت موظّف است اطلاعات مورد نیاز گمرک را در سامانه جامع تجارت ازبازرگانان و دستگاههای مربوط دریافت نموده و دسترسی گمرک جمهوری اسلامی ایران به سامانه را به صورت برخط فراهم آورند.

اما باتوجه به این که در قانون امور گمرکی وظایف حاکمیتی گمرک مشخص شده و ایجاب می کند که وارد کنندگان و صادر کنندگان الزاما اظهارنامه خودرا به گمرک عرضه کرده و این سازمان اطلاعات و آمار را به سازمان های دیگر عرضه کند، نامه معاون اقتصادی رئیس جمهور با واکنش مسئولان گمرک همراه شده و آنرا مطابق قانون ندانستند.
دژپسند نپذیرفت
این در حالی است که دژپسند – وزیر اقتصاد – در واکنشی اعلام نمود که درخواست مطرح شده در رابطه با قانون گمرکی و تکالیف حاکمیتی گمرک نیست.
وی در نامه ای به نهاوندیان اعلام نموده که بر طبق قانون امور گمرکی، گمرک سازمانی دولتی تابع وزارت اقتصاد است که بعنوان مرزبان اقتصادی کشور نقش محوری و هماهنگ کننده را در مبادی ورودی و خروجی داشته و مسئول اعمال حاکمیت دولت در اجرای قانون امور گمرکی و سایر قوانین و مقررات مربوط به صادرات، واردات و ترانزیت کالا و وصول حقوق ورودی و عوارض گمرکی و مالیات های مربوطه و همین طور الزامات فنی و تسهیل تجارت است.
اما در ماده (۳) قانون امور گمرکی که وزیر اقتصاد هم به آن اشاره داشته ۲۲ مورد بعنوان وظایف و اختیارات گمرک احصاء شده و در سایر مواد قانون امور گمرکی به تفصیل نسبت به نحوه ی انجام تشریفات گمرکی و احکام بر وظایف گمرک و ضمانت اجرای هر یک از آنها تاکید گردیده است که همچون آن می توان به لزوم اظهار کالا به گمرک اشاره نمود.
البته در مواد دیگر قانون امور گمرکی همچون مواد (۳۸)و (۳۹)نیز به لزوم عرضه ی اظهارنامه به گمرک جهت انجام تشریفات گمرکی تاکید می شود.تبعات تصمیم نهاوندیان از نگاه دژپسند
براساس این قوانین وزیر اقتصاد خطاب به معاون اقتصادی رئیس جمهور گفته واگذار کردن اظهار کالا به سامانه دیگر غیر از سامانه پنجره واحد گمرک علاوه بر مغایرت قانونی باعث تداخل وظایف گمرک با سایر سازمان ها شده و موجبات ضایع شدن حقوق دولت و عدم اعمال بموقع و قانونی ضمانت اجراهای پیش بینی شده در قانون امور گمرکی خواهد شد.
گمرک زیربار تصمیم نرفت
اما پس از آن میراشرفی _رییس کل گمرک ایران_نسبت به نامه نهاوندیان واکنش نشان داده و گفته که سامانه جامع تجارت یک سامانه نظارتی است و وظایف قانونی و حاکمیتی گمرک قابل اجرا در سامانه های دیگر نخواهد بود.
میراشرفی این را هم گفته که بعد از تصویب قانون مبارزه با قاچاق در سال ۱۳۹۲ وگنجاندن تبصره ای در ذیل بند (الف)ماده (۶ )قانون در خصوص اینکه کلیه دستگاههای در رابطه با تجارت خارجی کشور موظفند با اجرا وبهره برداری از این سامانه به ارائه وتبادل اطلاعات بوسیله آن اقدام نمایند و بر این اساس قانون صرفاً به تبادل اطلاعات تصریح دارد نه ورود در حوزه تخصصی سایر سازمان ها.
وی ضمن اشاره به موارد قانونی که ابلاغیه اخیر نهاوندیان را تایید نمی کند، گفته که گمرک متعقد ومصر است که باید قوانین مصوب ولازم الاجرا محترم شمرده شود و اختلاف برداشت ها از مجاری قانونی وظرفیت های مقرر در قانون مورد پیگیری قرار گیرد، بدین جهت گمرک در امتداد مواد (۲۹)(۳۶) ونیز تبصره (۵ )ماده ذیل ماده (۳ )آیین نامه اجرائی ماده (۵ و۶ )قانون مبارزه باقاچاق ومواد قانون امور گمرکی وبند ج ماده (۳۸)قانون رفع موانع تولید جهت احترام به قانون از مراجع ذیربط پیگیری لازم معمول خواهد داشت و در صورت عدم پذیرش مواد قانونی حاکم نظر معاونت حقوقی ریاست جمهوری رافع اختلاف برداشت ها خواهد بود.
در حالی تصمیمات جدید برای گمرک با واکنش های منفی مسئولان مربوطه همراه شده که تا حالا معاون اقتصادی رئیس جمهور پاسخی به این واکنش ها نداشته و معین نیست چه تصمیمی در این رابطه اتخاذ خواهد شد.
منبع:

1399/07/19
22:39:17
5.0 / 5
1383
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , دستگاه , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی