در طول هفته ای كه گذشت

همپوشانی كاهش نرخ ارز بر افزایش قیمت های جهانی سكه و طلا را ارزان كرد

همپوشانی كاهش نرخ ارز بر افزایش قیمت های جهانی سكه و طلا را ارزان كرد

طبق اعلام نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران، در طول یک هفته اخیر، باوجود افزایش 41 دلاری قیمت هر اونس جهانی، باتوجه به روند نزولی نرخ ارز در داخل، در بازارهای داخلی نیز قیمت سکه و طلا روند نزولی داشته است؛ به شکلی که هر قطعه سکه 650 هزار تومان و هر گرم طلای 18 عیار 150 هزار تومان در آخرین معاملات هفته نسبت به ابتدای هفته، کاهش قیمت داشته اند.


محمد کشتی آرای در گفت و گو با ایسنا، در ارتباط با وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلا داخلی، اظهار نمود: در هفته ای که گذشت، وضعیت بازار بدین ترتیب بود که باتوجه به روزهای پایانی سال میلادی که طبق سنوات گذشته، به علت اینکه خیلی از موسسات و شرکت هایی که معاملات طلا دارند، در ایام پایانی سال به علت تسویه حساب ها و دادوستدهایی که دارند، معمولا تقاضا برای خرید طلا در بازاهای جهانی ایجاد می شود؛ بدین سبب در ایام پایانی سال، قیمت اونس جهانی نوساناتی دارد.
نایب رییس دوم اتحادیه طلا و جواهر تهران افزود: از همین رو در هفته ی اخیر قیمت هر اونس جهانی بطور متوسط رشد ۴۱ دلاری داشته و از ۱۸۴۰ دلار به ۱۸۸۱ دلار در آخرین معاملاتی که ثبت شده، رسیده است. از طرف دیگر نرخ ارز در ابتدای هفته ای که گذشت، در کانال ۲۶ هزار تومان بود و در طول هفته بطور متوسط هر دلاری کاهش ۳۵۰ تومان داشته و به کانال ۲۵ هزار تومان نزول پیدا کرد و در روز گذشته (پنجشنبه) در آخرین معاملات هر دلار به ۲۵ هزار و ۸۸۰ تومان رسید.
وی تصریح کرد: این دو عامل ( رشد ۴۱ دلاری قیمت هر اونس جهانی و کاهش ۳۵۰ تومانی نرخ هر دلار در داخل) یکدیگر را پوشش داده و سبب شدند تا در یک هفته اخیر، قیمت سکه و طلا سیر نزولی داشته باشد.
این مقام صنفی اشاره کرد: علاوه بر این، همچون روال سالهای گذشته و طبق سنت های گذشته، پیش بینی می شد که باتوجه به نزدیک شدن به شب یلدا، تقاضا برای خرید طلا افزایشی باشد اما امسال چنین اتفاقی نیفتاد (به دلیل اینکه امسال قیمت طلا بالا بوده و طبیعتا اقبالی برای هدیه دادن طلا، وجود نداشت. ضمن اینکه ویروس کرونا و پرهیز از دورهمی ها نیز احیانا کم تاثیر نبوده است). بدین سبب نه فقط تقاضای بیشتری در بازار ایجاد نشد، بلکه عرضه هم بیشتر و مناسب شد؛ در نتیجه حباب سکه نیز در طول یک هفته اخیر به به دنبال کاهش تقاضا، بوجود آمد. در صورتیکه در ابتدای هفته برای هر قطعه سکه، حباب یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومانی وجود داشت، در آخر هفته حباب هر قطعه سکه حدود ۸۰۰ هزار تومان برآورد شده است.

کاهش ۳۵۰ هزار تومان حباب هر قطعه سکه
کشتی آرای در ارتباط با تغییرات قیمتی در طول یک هفته اخیر، اظهار داشت: در مجموع بطور متوسط قیمت هر قطعه سکه طرح قدیم با کاهش ۶۰۰ هزار تومانی نسبت به ابتدای هفته به ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان در آخر هفته رسیده است. همین طور قیمت هر قطعه سکه طرح جدید نیز با ۶۵۰ هزار تومان کاهش بطور متوسط، به ۱۲ میلیون تومان در آخر هفته رسیده است. همانطور که اشاره شد، حباب هر قطعه سکه نیز با کاهش ۳۵۰ هزار تومانی در طول هفته، در آخرین معاملات روز گذشته به ۸۰۰ هزار تومان رسیده است.
نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران افزود: همین طور در آخرین معاملات ثبت شده در آخر هفته، نیم سکه و ربع سکه هریک با کاهش ۱۵۰ هزار تومانی به ترتیب شش میلیون و ۳۵۰ هزار تومان و چهار میلیون و ۳۰۰ هزار تومان قیمت دارند. سکه های یک گرمی با کاهش ۵۰ هزار تومانی به دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسیده اند.
وی ادامه داد: قیمت هر مثقال طلای آب شده نیز با ۱۲۰ هزار تومان کاهش در طول هفته به چهار میلیون و ۹۵۵ هزار تومان رسیده است. علاوه براین هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با کاهش ۳۲ هزار تومانی، یک میلیون و ۱۴۴ هزار تومان قیمت دارد.1399/09/28
15:32:49
5.0 / 5
838
تگهای خبر: بازار , خرید , شركت , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی