گرفتاری بزرگترین بازرگانان نفت جهان در رسوایی فساد

گرفتاری بزرگترین بازرگانان نفت جهان در رسوایی فساد

به گزارش لوازم فلزی تحقیقات اخیر مقامات قاضی در کشورهای مختلف همچون آمریکا از پرونده های فساد شرکتهای بازرگانی نفت و پرداخت رشوه از جانب این شرکتها برای تحصیل سودهای هنگفت پرده برداشته است.به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، طی دو سال قبل شماری از بزرگترین بازرگانان نفت جهان برای سودهای عجیب و غریبی که در بحبوحه یکی از بدترین بحرانهای نفتی تاریخ داشتند، حسادت رقیبان کوچکترشان را برانگیختند. این شرکتها که شامل شرکتهای بزرگ نفتی و شرکتهای بازرگانی مستقل بودند، شعار "حریص باشید وقتی که دیگران می ترسند" وارن بافت را دنبال کردند و با دسترسی به منابعی مانند مخازن ذخیره زیرزمینی، کسب وکار پرهیجانی داشتند.

اما متاسفانه بنظر می رسد بعضی از این بازیگران بوسیله قراردادهای محرمانه توانسته اند قدرت بیشتری در بازار داشته باشند. در حقیقت گروه ویتول که بزرگترین شرکت بازرگانی نفت جهان است، اخیرا موافقت نمود به سبب رشوه های نفتی که در برزیل، مکزیک و اکوادور پرداخت کرده است، ۱۶۴ میلیون دلار جریمه پرداخت کند.

طبق اسناد وزارت دادگستری آمریکا، ویتول اقرار کرده که در مدت بیش از یک دهه در فاصله سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۲۰ به مقامات دولتی رشوه پرداخت کرده است. ویتول بیش از هشت میلیون دلار رشوه به مدیران شرکت نفتی دولتی پتروبراس برزیل پرداخته کرده و اطلاعات ارزشمندی درباره مزایده های این شرکت بدست آورده است. نکته جالب این است که ویتول سالهاست اصرار دارد عاری از هر گونه فسادی است.

کمیسیون تجارت معاملات آتی کالای آمریکا اعلام نموده که ویتول اولین اقدام این نهاد درباب فساد در خارج از کشور است.

در این بین، شرکتهای بازرگانی نفت دیگر نظیر ترافیگورا و گلنکور و همین طور مقامات شرکت نفتی دولتی پتروبراس برزیل درباب رشوه و استفاده از واسطه ها برای بدست آوردن قراردادهای جدید تحت تحقیقات قرار دارند. بنظر می رسد که فساد در دنیای بازرگانی نفت فراگیرتر از تصور قبلی است. چندین مورد از پرونده های فساد اخیر غولهای بازرگانی نفت عبارتند از:
گشایش تحقیقات دادستانهای برزیل در سال ۲۰۱۸ از موارد رشوه شرکتهای ویتول، ترافیگورا و گلنکور و مقامات پتروبراس. تازه ترین تحقیقات، ادامه تحقیقات شش ساله رسوایی "عملیات کارواش" برزیل است. به دنبال ادعاهای خسارت از طرف برزیل، وزارت دادگستری آمریکا تحقیقات خود از این سه شرکت بازرگانی نفت را شروع کرد. گلنکور با چهار تحقیق جداگانه دیگر از طرف وزارت دادگستری آمریکا، کمیسیون تجارت معاملات آتی کالای آمریکا، دفتر دادستان کل سوییس و دفتر کلاهبرداری جدی انگلیس برای رشوه و نقض قوانین در قلمروهای قضایی معدنی مختلف در سراسر جهان روبروست. ترافیگورا با شکایت در برزیل و ادعای خسارت از این شرکت و مدیران سابقش به بهتان فساد درباب پتروبراس روبروست و این شکایت خواهان بلوکه شدن ۱۸۷.۵۵ میلیون دلار دارایی متهمان شده است. دادستانهای فدرال سوییس سال قبل شرکت گانوور را درباب رفتارهای غیرقانونی مربوط به انعقاد قراردادهای نفتی در جمهوری کنگو و ساحل عاج گناهکار شناختند و این شرکت به پرداخت ۹۴ میلیون فرانک سوییس (۹۴.۸ میلیون دلار) محکوم شد.
اگرچه بنظر می رسد پرونده های فساد در دنیای تجارت نفت روند صعودی پیدا کرده اما بازرگانان نفت به هیچ وجه با شیوه دستکاری حسابها غریبه نیستند. رویترز در آوریل از اقدام شرکت بازرگانی نفت هین لئونگ سنگاپور در دستکاری سیستماتیک حسابهایش و پنهان کردن ۸۰۰ میلیون دلار ضرر معاملاتی طی سالیان گذشته آگاهی داد. همین طور وال استریت ژورنال گزارش داد که این شرکت از یک عملیات جعل روتین برای این که داراییهایش را بیش از سه میلیارد دلار نشان دهد، استفاده می کرد. تحقیقات بازرسان نشان داد که داراییهای واقعی این شرکت تنها ۲۵۷ میلیون دلار معادل حدود هفت درصد از ۳.۵ میلیارد دلاری بود که ادعا می کرد دارد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، تمامی این پرونده های فساد پسرفت بزرگی برای بازارهای تجارت نفت و کالا بشمار می رود که برای تخلفات مداوم شهرت پیدا کرده اند.
1399/09/30
14:03:07
5.0 / 5
1062
تگهای خبر: بازار , دولت , شركت , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی