مقام مسئول در وزارت خارجه:

افتتاح سوئیفت ملی

افتتاح سوئیفت ملی

رئیس اداره همکاریهای چند جانبه تجاری مالی وزارت امور خارجه از طریق اندازی سوئیفت ملی با عنوان سپان اطلاع داد.به گزارش لوازم فلزی به نقل از مهر، عزیز منصوری در پنل تعاملات بانکی همایش فرصت های اقتصادی ایران و اوراسیا با اشاره به اینکه تجارت آزاد نیازمند ملزوماتی در تبادلات بانکی است، اظهار داشت: در چارچوب سیاست های پولی موجود امکان دارد تجارت ما نتواند پاسخگوی نیازهای پولی و بانکی باشد ازاین رو می توانیم با انعقاد تفاهم نامه پولی و بانکی میان ایران و اوراسیا خصوصاً روسیه و ارمنستان به این نیاز تعاملات بانکی پاسخ دهیم.
منصوری اضافه کرد: در دوره تحریم ها تجارت ما با روسیه و ارمنستان افزایش یافت که نشان داده است تحریم های بانکی نمی تواند مانعی بر سر راه تعاملات تجاری باشد.
رئیس اداره همکاریهای چند جانبه تجاری مالی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: دلار زدایی میان کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا باید از مرحله حرف زدن عبور کند و اجرایی تر شود.
به گفته این مقام مسئول در وزارت خارجه، هم اکنون شاهد جنگ ارزی میان کشورها هستیم، گزارش های منتشره از اتحادیه اوراسیا نشان داده است که ۴۱.۶ درصد ذخایر ارزی اوراسیا به صورت دلار است، قزاقستان بیشترین ذخیره ارزی دلاری با ۶۰ درصد را دارد و کمترین ذخیره ارزی دلاری در این اتحادیه در اختیار روسیه با ۲۲ درصد است، همینطور تنها ۳۱.۶ درصد تأمین مالی شرکتهای عضو با روبل انجام می شود. همه اینها به این مفهوم است که در کنار شعارهای دلار زدایی، در بخش اجرا هم اعضای اتحادیه باید اقدامات جدی تری انجام دهند.
منصوری درباره پیمان های بانکی اظهار داشت: خیلی از کشورها به دنبال سوئیفت های ملی هستند، FBSS بعنوان سوئیفت روسیه، سپان بعنوان سوئیفت ایرانی و بریکس بعنوان سوئیفت مشترک میان کشورهای همکار با روسیه راه اندازی شدند. همینطور در مطالعه ای که یکی از پژوهشکده های داخلی انجام داده سوئیفت چینی یکی از گزینه ها مناسب برای تبادلات بانکی معرفی شده که در آن ۱۲ بانک چینی که حتی در شرایط تحریم هم امکان مبادلات بانکی و تجاری ما از راه آن وجود دارد شناسایی شده است. در این بانک ها نه سهامدار آمریکایی وجود دارد و نه شعبه ای در آمریکا دارند.
رئیس اداره همکاریهای چند جانبه تجاری مالی وزارت امور خارجه بانک توسعه اوراسیا EBD با حضور ۵ کشور عضو اتحادیه اوراسیا و تاجیکستان بعنوان یکی از سهامداران این بانک تأسیس شده که بانک توسعه ای بوده و به پروژه های عمرانی که امکان تأمین مالی از راه منابع بین المللی را ندارند کمک می نماید.
وی از دیگر گزینه های جایگزین دلار را طلا در تبادلات ایران با اتحادیه اوراسیا عنوان نمود و اظهار داشت: روسیه رتبه چهارم در ذخایر طلا در دنیا را دارد، قزاقستان هم از کشورهای دارای ذخایر طلای بالاست که می توانند در مبادلات تجاری با ایران از این فلز پرارزش به جای دلار استفاده کنند.
به گفته منصوری رمز ارزها از ابزار نوین تبادلات بانکی تجاری است که می تواند جایگزین دلار شود.منبع:

1399/11/08
15:04:26
0.0 / 5
1006
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , چین , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی