سرمایه گذاری خارجی در صنعت 2 برابر شد

سرمایه گذاری خارجی در صنعت 2 برابر شد

در ۱۱ ماهه سال گذشته حجم سرمایه گذاری خارجی مصوب در بخش صنعت، معدن و تجارت نسبت به مدت مشابه سال قبلش ۱۱۳ درصد افزایش داشته و آلمان، چین، کانادا، اتریش و ترکیه بیشترین حجم سرمایه گذاری را در کشور انجام داده اند.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، جدید ترین آمار انتشار یافته از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان داده است که در ۱۱ ماهه ۱۳۹۹، ۱۷۵ مورد سرمایه گذاری خارجی به ارزش بیشتر از ۴.۳ میلیارد دلار در کل کشور تصویب شده که ۱۳۵ مورد از آنها با حجم سرمایه گذاری ۱.۸ میلیارد دلار، یعنی حدود ۳۰ درصد از کل، در بخش صنعت، معدن و تجارت بوده است.
همینطور از این تعداد در بخش های صنعت، معدن و تجارت، ۵۵ مورد در حال بهره برداری و مابقی در حال طی مراحل اجرایی می باشد.
بر طبق این آمار، سرمایه گذاری خارجی مصوب در بخش صنعت، معدن و تجارت در مدت یاد شده نسبت به ۱۱ ماهه سال قبلش از لحاظ تعداد ۶۴ درصد و از نظر ارزش ۱۱۳ درصد رشد داشته و به لحاظ تعداد پروژه ها، سهم بخش صنعت ۸۸.۹، معدن ۵.۲ و تجارت ۵.۹ درصد بوده است.
در این میان از بین ۱۳۵ مورد سرمایه گذاری خارجی در این بخش، ۵۶ شرکت با ۱۰۰ درصد سهامدار خارجی، ۶۷ شرکت به صورت مشارکتی با شرکای داخل (J.V) و ۱۲ مورد به صورت مشارکت مدنی، بیع متقابل و BOT اجرا می شود.
مهم ترین گروه های کالایی سرمایه پذیر
بر مبنای اطلاعات انتشار یافته از جانب وزارت صمت، بیشترین حجم سرمایه گذاری خارجی در دوره مورد بررسی هم در گروه های ساخت مواد و محصولات شیمیایی با ۵۴۹ میلیون دلار، ساخت کاغذ و محصولات کاغذی با ۲۸۵ میلیون دلار، ساخت رادیو، تلویزیون و وسایل ارتباطی با ۱۲۰ میلیون دلار و ساخت ماشین آلات و تجهیزات با ۹۵ میلیون دلار بوده است.
پنج کشور اول از لحاظ ارزش سرمایه گذاری خارجی مصوب هم کشورهای آلمان با ۴۸۱.۹، چین با ۴۳۳، کانادا با ۲۶۷.۶، اتریش با ۱۱۶ و ترکیه با با ۸۷.۸ میلیون دلار هستند.
خوزستان از تهران جلو زدند
در این میان، استان های خوزستان ۳۰، سیستان و بلوچستان ۲۶، فارس ۲۲، تهران ۱۳ و کرمانشاه ۹ درصد از حجم سرمایه گذاری خارجی مصوب در بخش صعت، معدن و تجارت را جذب کرده اند.
سرمایه گذاری خارجی مصوب شامل کلیه درخواست ها شامل سرمایه گذاری جهت ایجاد طرح های جدید، خرید سهام شرکتهای موجود و همینطور سرمایه گذاری های خارجی در چارچوب ترتیبات قراردادی است.
منبع:

1400/01/03
13:19:18
5.0 / 5
617
تگهای خبر: چین , خرید , سرمایه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی