باید احتیاط كنیم كه با كارت ما بازی نكنند!

تحلیل یك كارشناس ارشد از امضای سند جامع همكاریهای ۲۵ ساله ایران و چین

تحلیل یك كارشناس ارشد از امضای سند جامع همكاریهای ۲۵ ساله ایران و چین

به گزارش لوازم فلزی یک کارشناس ارشد حوزه انرژی اظهار داشت: توسعه رابطه با چین با درنظرگرفتن تمام چارچوبها و استفاده از کارشناسان هر بخش در قراردادهای بعدی که جلوه اجرایی و عملیاتی دارد، می تواند برای ایران موثر باشد و به عبارتی ایران می تواند از کارت بازی چین در توسعه روابط بین الملل استفاده نماید اما به شرط آنکه تمامی چارچوبها در امضای قراردادهای جاری مورد توجه قرار گیرد.


مهدی حسینی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه از دو زاویه میتوان به امضای تفاهمنامه ۲۵ ساله ایران و چین نگاه کرد، اظهار نمود: یک زاویه مبحث روابط بین الملل ما است که چگونه می بایست تنظیم شود. اگر بتوانیم بین قدرتهای بزرگ در روابط خودمان تعادل ایجاد نماییم باتوجه به اینکه خودمان هم جزو قدرتهای منطقه هستیم، و بتوانیم متناسب با موقعیت خودمان روابط متوازنی را برقرار نماییم، یک دیپلماسی چندوجهی معقول را بوجود آورده ایم.
وی با تکیه بر اینکه در سالهای پس از انقلاب در ارتباط با غرب نتوانستیم موفقیت چندانی به دست آوریم بگونه ای که بتوانیم یک روابط مبتنی بر منافع متقابل با آنها برقرار نماییم، خاطرنشان کرد: آمریکا طی سالهای اخیر صدمه و ضررهای زیادی را به ایران وارد کرد. البته ایران هم در مقابل زورگویی های وی به خوبی ایستاد و مجموع شرایط باعث شد که نتوانیم با آمریکا وارد روابط منافع متقابل شویم.
این کارشناس ارشد حوزه انرژی اضافه کرد: البته با اروپا توانستیم تا حدودی روابط برقرار نماییم و کارهای تجاری را جلو ببریم. با بعضی از این کشورها مثل فرانسه، ایتالیا و بعضی از کشورهای اسکاندیناوی همچون هلند و حتی انگلیس و آلمان توانستیم تا حدودی روابطمان را تنظیم نماییم اما این روابط به سطح روابط استراتژیک و عمده ارتقا نیافت و علت آن هم فشاری بود که از سمت دولتهای غربی تحمیل شد.
حسینی با اشاره به اینکه مشکل ایران با آمریکا به تمام دنیا احاطه پیدا کرد، اظهار داشت: این مشکل باعث کارشکنی در روابط ایران با کشورهای اوپایی هم می شود و نمی توان یک رابطه استراتژیک و منظم را به وجود آورد. این مسئله مشکلی بوده که وجود داشته اما در مورد شرق به علت اینکه ساختار استراتژی و سیاسی از پیش از انقلاب بگونه ای بود که خصوصا تکنولوژی در بحث نفت و صنایع عموما مبتنی بر تکنولوژی غربی بود، طبیعتا همین روند را ادامه دادیم و در مجموعه صنایع و بخش های اقتصادی علاقه مندی بر این بود که این روابط را با غرب توسعه دهیم و کمتر به شرق پرداختیم.
سرعت پرشتاب چین و روسیه در توسعه
به گفته وی در این میان کشوری همچون چین به تدریج اما با سرعت زیاد در توسعه پیش رفت؛ بدین معنا که به صورت واقعی از صفر آغاز کرد. ۲۵ سال پیش زمانی که می خواستیم یک کشور فقیر را نام ببریم از چین یاد می کردیم اما این کشور از هیچ آغاز کرد و با سرعت بسیار زیادی توانست مدلی از اقتصاد را عرضه نماید که این مدل در حالیکه نظام حکومتی چین یک نظام مبتنی بر کمونیسم بود، این ایدئولوژی را حتی علیرغم مشکلات فراوان حفظ کرد.
این کارشناس با اشاره به اینکه این کشور مدل کار اقتصادی خویش را روی همکاریهای بین المللی، جذب سرمایه های خارجی در حد بسیار گسترده و تکنولوژی های خارجی استوار و با شرکتهای بسیار زیادی همکاری کرد و از این طریق سرمایه های زیادی وارد چین شد و توانست ایجاد کار و رقابت کند، تصریح کرد: البته این کشور مدل های خاصی را هم طراحی کرد که خاص کشور چین بود که شامل کار در خانه ها و روستاها می شد.
به گفته حسینی یکی از روش های چین این بود که صنایع را خرد و در داخل واحد های کوچک فعال کردند و از ارتباط بین المللی که فعال کرده بودند و تولیداتی که داشتند بازار بزرگی را در تمام دنیا به دست آوردند. این کار را از بخشهای کوچکی آغاز شد؛ بگونه ای که از لباس و کلاه آغاز کردند و به بخشهای بزرگتر در حوزه صنعت رسیدند.
۳۰ سال پیش دلمان برای چین می سوخت ولی حالا...
وی تصریح کرد: به یاد دارم که در مسافرت چندین سال قبل به چین بازدیدی از صنایع خودروسازی این کشور داشتیم که در آن زمان دلمان به حال بخش صنعت خودرو این کشور سوخت و پیش خودمان می گفتیم کاش از ایران خودروی ما یاد بگیرند. این مورد برای حدود ۳۰ سال پیش است نه هزار سال پیش، اما حالا شاهد می باشیم که صنعت خودروسازی این کشور توانسته بازارهای زیادی را در دنیا به دست آورد.
این کارشناس با اشاره به اینکه چینی ها در بخش نفت هم شرکتهای نفتی را ایجاد کردند و از همان ابتدا فعال بودند و این در حالی بود که آموزش کافی در بسیاری از مسائل حوزه نفت نداشتند و در یک مورد اگر تیم ایرانی به آنها کمک نمی کرد یک فاجعه به وجود می آمد، اظهار داشت: با این وجود چین توانست از آن حد به جایگاه خوبی برسد و الان چندین شرکت فعال در این عرصه دارد. هم اکنون این شرکت ها در سرتاسر دنیا پیشرفت های قابل توجهی کرده اند.
حسینی اضافه کرد: روس ها هم پس از فروپاشی در صنعت نفت فعالیت خویش را آغاز کردند و شرکتهای گوناگونی را به وجود آوردند و امروز تبدیل به یک قدرت نفتی در این عرصه شدند. کارهایی که ما هم می خواستیم انجام دهیم اما متاسفانه در داخل کشور به علت اختلاف سلیقه هایی که وجود داشت اجازه گام برداشتن در این حوزه ها داده نشد؛ وگرنه در سال ۱۳۸۶ بنده کتابی در این رابطه نوشتم که ما هم چنین شرکت هایی را ایجاد نماییم اما این اختلاف سلیقه ها مانع شد.
چین بزودی آمریکا را پشت سر خواهد گذاشت
به گفته وی این توسعه پرشتابی که چینی ها و روس ها شکل دادند ما هم در داخل کشور می توانستیم شکل دهیم. جدا از این صحبت ها باید اظهار داشت که حالا چین یک ابرقدرت و با سرعت در حال حرکت به سمت توسعه است و آمریکا را هم پشت سر خواهد گذاشت؛ دریای پول دارد و کشوری بسیار ثروتمند است؛ تکنولوژی های بسیار خوبی را به دست آورده و الان در بخش های مختلف همچون راه، بندرسازی، ریل و قطار جزو بهترینهاست؛ در بخش نفت شرکتهای گوناگونی را به وجود آورده که به سرعت در حال توسعه هستند.
این کارشناس اضافه کرد: اینکه ایران به سمت شرق برود، با عنایت به تجربه ناموفقی که با آمریکا داشته و تجربه کمرنگی که با اروپا داشته، در گرو رقابت با منافع دو طرف و استفاده اصولی و کارشناسی از شرایط است و تنها در آن شرایط می توانیم بگوییم مسیر درست را پیش رفته ایم.
تفاهم ۲۵ ساله ایران و چین عامل بازدارنده در مقابل تحریم هاست
حسینی ضمن اشاره به امضای سند جامع همکاریهای ۲۵ ساله ایران و چین اظهار داشت: باید توجه داشت که این یک تفاهمنامه است و قرارداد نیست. تفاهمنامه به معنای یک نقشه راه است و الان یک نقشه راه تدوین شده که می تواند در این شرایط نقش ایفا کند و سبب شود آمریکایی ها گمان نکنند که ما ۱۰۰ درصد به آنها متکی هستیم و با تحریم بخواهند به کشورمان فشار وارد کنند. آنها باید بدانند که می شود در بخش هایی چاره هایی را پیدا کرد و آنها کدخدای دنیا بدان معنا که خوشان فکر می کنند نیستند. این تفاهمنامه از این زاویه بسیار مناسب می باشد.
ضرورت پیوستن به راه ابریشم
وی با تکیه بر اینکه ما یک نقشه راه تدوین کردیم که با آن می توانیم به تحولات بزرگ بین المللی که اتفاق می افتد ورود نماییم اظهار داشت: یکی از این تحولات، پروژه کمربند یک راه است؛ یعنی احیای راه ابریشم هم به صورت ریل و هم به صورت جاده خاکی که چین را تا اروپا متصل می کند و ما باید به آن بپوندیم.
این کارشناس اضافه کرد: پیوستن ما به این پروژه بسیار مهم می باشد و نقش ما را پررنگ تر می کند. در این توازنی که بین بلوک های مختلف سیاسی وجود دارد، پیوستن به شانگهای بسیار مهم می باشد و در این رابطه چین نقش مهمی دارد.
برای امضای قراردادهای در رابطه با این تفاهمنامه باید چشممان را خوب باز کنیم!
به گفته حسینی، آنچه از این نقشه راه حاصل می شود این است که برای اجرایی شدن، این نقشه می بایست به ۱۰ ها قرارداد تبدیل گردد و در آن قراردادها ما باید چشممان را خوب باز نماییم و گروه های مذاکراتی بسیار دقیق و آشنا به حقوق بین الملل و تکنولوژی مربوطه در آن حضور داشته باشند و بگونه ای نباشد که نگرانی هایی که حالا وجود دارد عملی شود.
وی با اشاره به اینکه ما باید بنادر را مدرن نماییم و در این راه استفاده از یک سرمایه گذار بزرگ همچون چین می تواند خیلی خوب و کمک رسان باشد، اضافه کرد: اما اگر غیر از این باشد ضرر خواهیم کرد؛ کمااینکه با هر کشور دیگری قراردادی بدون توجه به منافع منعقد شود ضرر خواهیم کرد؛ چون که همه کشورها به دنبال منافع خودشان هستند و ما هم می بایست به دنبال منافع خودمان باشیم و طبیعی است که می بایست یک توازن منافع را در قراردادهایمان ببینیم.
اگر بتوانیم قراردادهای خوبی با چین ببندیم، کشورهای دیگر را هم به سمت خود می کشانیم
این کارشناس ارشد حوزه انرژی با تکیه بر اینکه در زمینه حاکمیت و مالکیت باید حساسیت کامل در تمام زمینه ها داشته باشیم، خاطرنشان کرد: اگر بتوانیم قراردادها را در قالب منطقی جلو ببریم می تواند مفید و راهی برای رسیدن به توسعه و حرکت عملی باشد و اگر کشورهای دیگر ببینند که ایران با چین به خوبی در حال حرکت است وارد عمل می شوند؛ حتی روس ها هم که حالا در مورد ما احتیاط می کنند، این احتیاط را کنار می گذارند.
باید احتیاط نماییم که با کارت ما بازی نکنند
به گفته حسینی کارت بازی با چین برای متوازن کردن روابط با دیگر کشور ها کارت خوبی است اما باید احتیاط نماییم که با کارت ما بازی نکنند. نگاه من به این تفاهمنامه مثبت است و اگر در تنظیم قرار دادهای جاری که اجرایی و سرمایه گذاری است دقت داشته باشیم، موفق خواهیم بود. هرچند چینی ها در صنعت نفت به اندازه ای که توان تکنولوژی آنها است پیشرفت کرده اند اما این توان هنوز در سطح شرکتهای بزرگ نفتی دنیا نیست؛ با این وجود شرکتهای خوبی دارند که با داشتن سرمایه های بالا می توانند شرکای خوبی برای شروع فعالیت ها در بخش صنعت نفت و پتروشیمی ما باشند.
وزیران امور خارجه ایران و چین بعدازظهر روز شنبه ۷ فروردین ۱۴۰۰ پس از شش سال مذاکره، سند جامع همکاریهای ۲۵ ساله بین دو کشور را در تهران امضا کردند. مقامات دو کشور از این سند بعنوان یک سند بالادستی برای توسعه و تعمیق روابط دو کشور یاد می کنند.
منبع:

1400/01/13
22:40:27
5.0 / 5
597
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی