عضو اتاق بازرگانی تهران:

دولت خود مانع اصلی تولید است

دولت خود مانع اصلی تولید است

به گزارش لوازم فلزی عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می گوید، برخی تصمیمات غلط دولتی بعنوان بخشی از موانع اصلی تولید باید کنار بروند.


محمدرضا نجفی منش در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: یکی از اصلی ترین مسائلی که بخش خصوصی در طول سالهای گذشته همواره بر آن تاکید داشته و آنرا مقدمه ای برای بهبود تولید می داند، کاهش دخالت های دولت در اقتصاد و امکان باز گذاشتن دست فعالان اقتصادی برای تولید و حضور در عرصه های مختلف است.
وی با اشاره به اینکه مداخله در شرایط بازارهای مختلف، پیش بینی پذیری اقتصاد ایران را بسیار دشوار کرده، توضیح داد: یک سرمایه گذار برای ورود به حوزه تولید، احتیاج به آن دارد که شرایط را رصد کرده و حدس بزند که در آینده چه بر سر سرمایه اش خواهد آمد اما وقتی مداخلات ادامه یابد و مشخص نباشد که مسیر واقعی اقتصاد به کدام سمت است، شرایط برای سرمایه گذار دشوار می شود.
عضو اتاق بازرگانی تهران ضمن اشاره به وضعیت بازار خودرو در سالهای گذشته اظهار داشت: در شرایطی که خیلی از بازارها بدون مداخله دولت و به تناسب افزایش قیمت ها و تورم، با قیمت های جدید محصولات خویش را عرضه می کنند، در بازار خودرو دولت اصرار دارد که قیمت ها باید به شکل دستوری تعیین شده و از یک حدی بالاتر نرود که نتیجه آنرا به وضوح در بازار خودرو می بینیم.
نجفی منش افزود: امروز خودروسازان اصلی کشور با زیانی گسترده مواجهند و همین زیان فشار خویش را بر وضعیت مالی قطعه سازان هم می گذارد و از طرفی بازار آزاد دلالان با قیمت ها همه کار می کنند. این رویه غلط باید اصلاح گردد و تداوم آن تنها به اقتصاد ایران خسارت خواهد زد.
وی ضمن اشاره به مشکلاتی که ارز چند نرخی در اقتصاد ایران به وجود آورده، بیان نمود: ما بارها گفته ایم که در فضای رقابت، رانت و شرایط ویژه نباید وجود داشته باشد و طرف ها باید در فضای برابر رقابت کنند و اگر دولت قصد کمک به اقشار کم درآمد را دارد این کمک باید به شکل مستقیم صورت گیرد. ازاین رو اگر بحث بر سر مانع زدایی باشد، به نظر می آید همین تصمیمات غلط و محدود کننده، اصلی ترین مانع هایی هستند که باید از سر راه تولید برداشته شود.
منبع:

1400/01/20
21:54:36
5.0 / 5
696
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی