جدیدترین ارزیابی منابع غربی از صادرات نفت ایران

فروش نفت ایران به رغم تحریم ها ادامه دارد

فروش نفت ایران به رغم تحریم ها ادامه دارد

به گزارش لوازم فلزی طبق ارزیابی دو منبع غربی، صادرات نفت ایران از آغاز آوریل تابحال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل در سطح بالایی مانده است.به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، صادرات نفت ایران از اواخر سال ۲۰۲۰ با وجود ادامه تحریمهای آمریکا که از طرف دولت ترامپ وضع شده اند، رشد کرده است. دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا که در ژانویه بر سر کار آمد، بازگشت به مسیر دیپلماسی را پیشنهاد کرد که ترامپ رها کرده بود.

صنعت نفت به دقت به سطح صادرات نفت ایران چشم دوخته که در صورت رشد سریع ممکنست توازن بازار جهانی را دستخوش تغییر کند. در گذشته، سایر صادرکنندگان نفت اوپک برای تعدیل تاثیر بازگشت صادرات نفت ایران روی قیمتها، تولیدشان را کاهش داده بودند.

شرکت پترولجستیک به رویترز اعلام نمود صادرات نفت ایران از شروع ماه میلادی جاری تا حالا ۵۰۰ هزار بشکه در روز بوده که کاهش ماهانه داشته اما نسبت به زمان مشابه سال ۲۰۲۰ بالاتر است. این شرکت در ابتدا صادرات مارس را کمتر از ۶۰۰ هزار بشکه در روز برآورد کرده بود.

دانیل گربر، مدیرعامل پترولجستیک به رویترز اظهار داشت: صادرات در این سطح طولانیتر از انتظار ما ادامه پیدا کرده و با مذاکرات سازنده ای که در وین در جریان است، ممکنست هیچ گاه شاهد بازگشت به رکورد پایین سال ۲۰۲۰ نباشیم.

مذاکرات میان ایران و قدرتهای جهانی درباره توافق برجام از اوایل آوریل در جریان است و هفته آتی برمبنای پیشرفتی که تا حالا حاصل شده است، ادامه پیدا می کند.

یک منبع مطلع در یک شرکت دیگر اظهار نمود صادرات نفت ایران در دو هفته اول آوریل پایین ۵۰۰ هزار بشکه در روز بوده که کمتر از ۶۰۰ هزار بشکه در روز در مارس است اما این آمار می تواند بازنگری شود.

هیچ آمار دقیقی درباره صادرات نفت ایران وجود ندارد. پترولجستیک و سایر شرکتها میزان صادرات نفت ایران را با ردگیری نفتکشها برآورد می کنند. اما نفتکشها می توانند دستگاه ردیاب ماهواره ای خودرا خاموش کرده و برنامه سفرش را تغییر دهند یا از تاکتیکهای دیگری استفاده کنند که ردگیری آنها را دشوارتر می کند.

رفع تحریمهای آمریکا به ایران امکان خواهد داد صادرات نفت خودرا به ۲.۵ میلیون بشکه در روز برگرداند که آخرین بار در سال ۲۰۱۸ هنگامی که ترامپ از توافق هسته ای خارج شد، مشاهده شد.

بر اساس گزارش رویتر، بازرگانان، مفسرین و شرکتهای اطلاعات انرژی اعلام نموده اند چین در ماههای اخیر نفت بیشتری از ایران خریداری نموده است. یک سوداگر چینی با اشاره به نفت ایران، به رویترز گفته بود این بشکه های حساس مانع عرضه از نقاط دیگر شده اند برای اینکه بسیار ارزان هستند.

شرکت مشاوره ریستاد انرژی اواخر مارس اعلام نموده بود افزایش اخیر صادرات نفت ایران به چین و برداشت نفت از ذخایر، در ضعف بازار نفت سهیم بوده و تلاشهای اوپک پلاس برای محدودیت عرضه و تقویت قیمتها را تحلیل برده است. بنا بر برآورد مفسرین و معامله گران نفت، چین بزرگترین خریدار نفت ایران بوده و وارداتش از ایران در مارس به یک میلیون بشکه در روز رسیده است.
1400/02/03
13:57:48
5.0 / 5
925
تگهای خبر: بازار , برجام , تولید , چین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی