خودرو های فاقد ثبت سفارش، از گمرك ترخیص نمی شوند

خودرو های فاقد ثبت سفارش، از گمرك ترخیص نمی شوند

سخنگوی گمرک اظهار داشت: بر مبنای مصوبه هیئت وزیران، خودروهایی که پرونده قضائی دارند به شرط گرفتن برائت و رأی قطعی می توانند ترخیص شوند اما خودرو های فاقد ثبت سفارش امکان ترخیص ندارند.به گزارش لوازم فلزی به نقل از رادیو گفتگو، سید روح اله لطیفی اظهار نمود: گمرک یک سازمان مجری است و هر کالایی را که دارای مجوزها و تأییدیه های لازم بوده و قانونی هم وارد شده باشد ترخیص می کند.
وی اضافه کرد: حدود ۱۲ هزار و چند صد دستگاه خودرو پس از ممنوعیتی که در سال ۹۷ اعلام شده در گمرکات مانده بود که با پیگیری گمرک و تشکل های فعال در این بخش در چهار مهلت قانونی، حدود ۱۰ هزار خودرو ترخیص شد و در اختیار صاحبان کالا قرار گرفت.
لطیفی اظهار داشت: حدود ۲ هزار و ۷۰۰ خودروی دیگر هم مانده بود که چند مشکل داشتند، بیشتر از ۱۱۰۰ خودرو ثبت سفارش نشده بودند یا اینکه ثبت سفارش آنها به دلایلی ابطال شده بود.
وی افزود: بخشی از این خودرو ها هم دارای شکایت قضائی از راه اشخاص و نهادهای نظارتی بودند و یا تشریفات اداری را انجام نداده بودند و بخشی هم خودروهایی بودند که بالای ۲۵۰۰ سی سی بودند یا برای کشور آمریکا ساخته شده بودند.
سخنگوی گمرک اظهار داشت: بر مبنای مصوبه هیئت وزیران، خودروهایی که پرونده قضائی دارند به شرط گرفتن برائت و رأی قطعی می توانند ترخیص شوند اما خودروهایی که فاقد ثبت سفارش هستند به علت اینکه از ابتدا تشریفات اداری را طی نکرده اند طبیعتاً امکان ترخیص هم ندارند مگر اینکه هیئت وزیران مصوبه دیگری را ابلاغ کنند.
همچنین مهدی دادفر دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در مورد ترخیص خودرو ها در گمرک با اشاره به اینکه مطابق قانون، تجار و بازرگانان پیش از ورود کالا به گمرکات باید ثبت سفارش را دریافت کنند، اظهار داشت: در سال هایی که واردات خودرو به کشور آزاد بود عرف این بود که همزمان با حمل کالا به سمت گمرکات، ثبت سفارش را دریافت می کردند اما اقدام ناگهانی دولت در خصوص اجرای قانون و بستن سامانه تجار را گرفتار مشکل کرد.
وی اضافه کرد: این اقدام ناگهانی دولت، سبب شد که برخی از خودرو ها به علت عدم ثبت سفارش در گمرکات بمانند و ترخیص نشوند.
دبیر انجمن واردکنندگان خودرو اظهار داشت: سبب و بانی این اتفاقات و حوادث کیست؟ آیا تجار و بازرگانان و مردم باید تاوان مسئولیت تصمیمات اینچنینی را بدهند!؟
دادفر خاطرنشان کرد: اگر تلاشهای گمرک نبود همین تعداد خودرو ها هم از گمرکات خارج نمی شد چونکه وزارت صمت و بخصوص سازمان توسعه تجارت در این چهار سال هیچ نیت و برنامه ای برای گره گشایی از مردم حداقل در این مورد نداشت و تمام مکاتبات تلاش ها و پیگیری ها از سمت گمرکات انجام شد.
وی با اشاره به اینکه برخی از خودرو های باقی مانده در گمرکات بدون ثبت سفارش هستند و تعدادی هم به خاطر مشکل در ثبت سفارش ها توقیف شده اند، اظهار داشت: اینها اموال و دارایی های مردم هستند و اگر دولت سریع تر اقدام نماید مشکل این خودرو ها هم حل خواهد شد، در غیر این صورت احتمالاً این خودرو ها بنا بر برنامه مهندسی شده اولیه، به سازمان اموال تملیکی برده خواهند شد.
دبیر انجمن واردکنندگان خودرو خاطرنشان کرد: وزارت صمت برای خروج خودرو ها از گمرکات هیچ برنامه و قصدی ندارد و دلیلش هم این است که به خاطر تخلفات در یک دوره مورد مواخذه قرار گرفتند و هم اکنون هم تصمیم گرفتند انتقامش را از واردکنندگان بگیرند.

1400/02/04
10:13:38
5.0 / 5
898
تگهای خبر: خودرو , دستگاه , دولت , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی