نتایج یك پژوهش نشان داد؛

ورود ۱۲ میلیون ایرانی به بازار رمز ارز

ورود ۱۲ میلیون ایرانی به بازار رمز ارز

لوازم فلزی: 12 میلیون ایرانی وارد بازار رمز ارزها شده اند؛ 77 درصد آنها با هدف حفظ ارزش پول پا به بازاری گذاشته اند که معاملات روزانه آن 5 تا 10 هزار میلیارد تومان است.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از اتاق تجاری تهران، دو کمیسیون «بازار پول و سرمایه» و «اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال» اتاق تهران طی نشستی مشترک به بررسی و تحلیل وضعیت ارزهای دیجیتال در کشور پرداختند. فعالان بخش خصوصی حاضر در این نشست، اغلب بر این عقیده بودند که دولت باید از رفتارها و سیاست های سلبی دست بکشد و با وجود گرایش گسترده مردم به سرمایه گذاری در این بازار واقعیت ارزهای دیجیتال را بپذیرد و نقش رگولاتور را ایفا کند. اما نمایندگانی از بانک مرکزی نیز در این نشست حضور داشتند که اعلام نمودند که نگرش مثبت و یکنواختی در مورد رمزارزها در کشور وجود نداشته و دولت نگرانی هایی دراین زمینه دارد.
فریال مستوفی، رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران در ابتدای این جلسه به اقبال مردم به موضوع رمز ارزها اشاره نمود و اظهار داشت که عدم ثبات اقتصادی و وجود انتظارات تورمی سبب شده که مردم اغلب بدون دانش کافی و در نظر گرفتن مبانی سرمایه گذاری، رفت و آمد عجولانه ای به بازارهای مختلف داشته باشند و لازم است که مسئولان تدبیری اساسی برای مدیریت این رفتارهای هیجانی بیندیشند.
وی با اشاره به این که قبل از این، مردم برای حفظ ارزش پول خود به سراغ شرکت های هرمی، مؤسسات مالی بدون مجوز، بازار سکه و ارز و بورس رفته اند، افزود: هم اکنون بازار ارزهای دیجیتال از شفافیت بازار سرمایه نیز برخوردار نبوده و تا حدودی از کنترل خارج است.
مستوفی همین طور به این نکته اشاره نمود که به علت وجود تحریم های داخلی و خارجی، مردم می ترسند در سرمایه گذاری های بلندمدت مشارکت کنند.
رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران با اشاره به ریسک سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال بدون دانش کافی و مشکلاتی که برای برخی صرافان ارزهای دیجیتال طی ماه های اخیر رخ داده است، سه پیشنهاد را برای مدیریت بهینه این بازار بیان نمود.
پیشنهاد نخست وی این بود که بانک مرکزی، صرافی های مجاز را برای معامله این ارزها معرفی نماید. همین طور با معرفی ETFها از طرف دولت، مردم به سرمایه گذاری بوسیله این صندوق ها در بازار ارزهای دیجیتال ترغیب شوند.
پیشنهاد سوم مستوفی نیز توسعه آموزش در این عرصه بود و او اظهار داشت که اتاق تهران می تواند مبادرت به برگزاری دوره های آموزشی دراین زمینه کند.
ورود ۱۲ میلیون ایرانی به بازار رمز ارز / ‏‬هدف ۷۷ درصد: حفظ ارزش پول
در ادامه این جلسه فرزین فردیس، نایب رییس کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران گزارشی درباره رمزارزها ارائه کرد و در جریان ارائه این گزارش اظهار داشت: ارزش کل بازار رمزارزها در جهان تا ۸ می ۲۰۲۱ به ۲۴۶۰ بیلیون دلار رسیده و ارزش کل بازار بیتکوین طی همین مدت ۱۱۱۰ بیلیون دلار برآورد شده است. همین طور تعداد رمزارزهای پذیرش و فهرست شده در صرافی های معروف دنیا تا ۱۵ آوریل ۲۰۲۱ عدد ۴۷۰۱ را نشان میدهد. در صورتیکه تعداد رمز ارزها در سال ۲۰۱۳ تنها ۶۶ عدد بود.
او با اشاره به اینکه «بازیگران و ذینفعان یک سیستم مالی پولی، مردم، دولت و کسب وکارها هستند» افزود: در بازار رمزارزها نیز مردم مانند همیشه جلوتر از بقیه حرکت کرده اند. برمبنای پژوهشی که شرکت مشاوره مدیریت ایلیا روی ۵۶۰۰ نفر از جمعیت ۱۸ تا ۶۵ ساله کشور به انجام رسانده است، ۳۱ درصد از پرسش شوندگان ادعا کرده اند که هم اکنون صاحب رمز ارز هستند. ۶ درصد اعلام نموده اند که قبل از این از چنین دارایی برخوردار بوده اند. ۶۳ درصد هم گفته اند که هیچگاه رمز ارز نداشته اند.
او با اشاره به اینکه «۶۲ درصد مردمی که رمز ارز خریداری نموده اند، در شش ماه اخیر وارد بازار شده اند و حجم مبادله روزانه رمزارزها در آخر اسفند بین ۵ تا ۱۰ هزار میلیارد تومان تخمین زده می شود» توضیح داد: ۷۷ درصد از دارندگان رمز ارز، اعلام نموده اند که به قصد سرمایه گذاری و حفظ ارزش پول وارد این بازار شده اند. ۱۵ درصد سرمایه گذاری در این بازار را شغل و حرفه خود برشمرده اند، ۳ درصد به علت پشتیبانی از تکنولوژی، ۳ درصد به علت کنجکاوی و سرگرمی، یک درصد به علت جابه جایی بین المللی پول و یک درصد برای پرداخت و خرید وارد این بازار شده اند.
فردیس در ادامه به موقعیت کسب وکارها در این بازار پرداخت و اظهار داشت: ۸۸ درصد کسب وکارها اعلام نموده اند که رمزارز خودرا بوسیله پلتفرم های خرید و فروش آنلاین به دست آورده اند. ۵ درصد بوسیله صرافی فیزیکی، ۴ درصد بوسیله استخراج، یک درصد در ازای فروش محصولات و خدمات و ۲ درصد هم بوسیله دریافت از دوستان و اقوام صاحب رمز ارز شده اند.
او با اشاره به کوچ ۵۰ میلیون دلار سرمایه از پلتفرم های داخلی در ۹۰ ساعت به دنبال ابلاغ بخشنامه شاپرک به شرکت های پرداخت یار اظهار داشت: بررسی ها نشان میدهد که ۲.۵ میلیون حساب کاربری رمز ارز در صرافی های داخلی وجود دارد که با احتساب کارکرد چهار یا پنج به یک، حدوداً دوازده میلیون نفر در ایران رمز ارز دارند. فردیس در ادامه بزرگ ترین دغدغه مردم و کسب وکارها در حوزه رمز ارزها را بلاتکلیفی مسائل قانونی، نوسانات شدید ارزش، عدم امنیت و کلاهبرداری، عدم پشتوانه شفاف و ملاحظات شرعی عنوان نمود. او با اشاره به اینکه دولت و حاکمیت حالا در مرحله انکار و فردا در مرحله حسرت قرار خواهد گرفت، چند پیشنهاد را خطاب به دولت ارائه کرد که «ایجاد آگاهی و آموزش های زیربنایی»، «ایجاد حس آرامش در فضای عمومی جامعه جهت استفاده از رمز ارزها»، «اجرای مصوبه کمیسیون اقتصادی دولت و سندهای پیشنهادی مورد اجماع سه تشکل بخش خصوصی»، «تقویت و تسریع رگولاتوری حوزه فناوری بلاکچین و رمز ارز با رویکرد سندباکس»، «ایجاد یک ساختار فنی و حقوقی مشابه شاپرک یا شتاب»، «ایجاد پروتکلهای قضائی مربوطه» و «به رسمیت شناخته شدن دارایی های دیجیتال در کشور» همچون این پیشنهادات بود.
در ادامه این جلسه، مهدی معصومی اصفهانی، عضو کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران به کوشش های این کمیسیون در دوره پیشین هیأت نمایندگان برای به رسمیت شناختن ارزهای دیجیتال اشاره نمود و این که در آن زمان به وزارت صمت پیشنهاد شد که یکی از ارزهای مورد استفاده در گشایش ال سی، ارزهای دیجیتال باشد که البته مورد توجه قرار نگرفته است. وی در ادامه با اشاره به این که چین تصمیم دارد، مبادلات خودرا برمبنای ارزهای دیجیتال به انجام برساند، اظهار داشت که شاید ایران نیز بتواند از این فرصت استفاده نماید.
در ادامه این جلسه، رضا قربانی، رئیس کمیسیون فین تک سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران نیز با اشاره به اینکه «نبود قانون، رگولاتوری و نظارت همچون چالش های اصلی حوزه ارزهای دیجیتال محسوب می شود» افزود: در سالهای گذشته، رگولاتور ترجیح داده است که تنها به بیان هشدار اکتفا کند. او با اشاره به این که مردم جلوتر از رگولاتور در حال ورود به بازار رمزارزها هستند، افزود: رمزارزها به علت شفافیت قابل ردیابی بوده و ابزار پولشویی نیستند.
رضا طبیب زاده نیز با تاکید بر این که رمزارزها می تواند تحول ایجاد کنند، خواهان بررسی نقاط ضعف و قوت و انجام مطالعات تکمیلی توسط کمیسیون دراین زمینه شد.
کشور ظرفیت پذیرش ضرر و زیان ارزهای دیجیتال را دارد؟
علیرضا توکلی کاشی، معاون توسعه کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران با اشاره به این که «تأیید بیتکوین توسط یک مقام دولتی، امکان دارد، ریسک بسیار بالایی به همراه داشته باشد» این پرسش را بیان کرد که اگر بیتکوین رسمی شود و برای مثال امکان معامله آن در جایی مانند بورس یا توسط یک صندوق سرمایه گذاری و یا یک کارگزاری دیجیتال یا حتی شبکه بانکی مجاز اعلام گردد، در صورت سقوط ارزش بیتکوین چه کسی پاسخگو خواهد بود و آیا کشور ظرفیت پذیرش این امر را دارد؟
عباس آرگون، نایب رییس این کمیسیون نیز ضرورت قاعده مند کردن معاملات رمز ارزها و نیز جلوگیری از ضرر و زیان سرمایه گذاران را بیان نمود. او با اشاره به این که کشور با یک پدیده نوظهور روبه رو شده است، اظهار داشت: لازم است، سیاست گذاران از حالت انفعال خارج شوند؛ چونکه این انفعال موجبات زیان سرمایه گذاران را فراهم می آورد.
افشین کلاهی، عضو کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران هم با اشاره به این که موضوع رمز ارزها برای بخش بزرگی از حاکمیت مصداق اتاق تاریک است، افزود: موضوع ارزهای دیجیتال در حوزه فناوری جا افتاده است و لازم است که این گفتمان در سایر حوزه ها نیز شکل بگیرد. او با تاکید بر ضرورت توسعه آموزش ها در زمینه ارزهای دیجیتال اظهار داشت: مشکل بزرگی که وجود دارد، این است که معمولاً در ایران تصمیم گیری ها برمبنای تخلفات و استثنائات صورت می گیرد و شایسته نیست که کلاهبرداری ها به موضوع رمزارز پیوند بخورد. از ین جهت، انتظار این است که دست کم در مورد ارزهای دیجیتال سیاستگذاری ها برمبنای روش های سلبی انجام نگیرد.
در ادامه حسن سامانی پور که به نمایندگی از بخش ارزی بانک مرکزی در این جلسه حضور یافته بود، با اشاره به مصوبه سی ام مهر سال ۱۳۹۹ هیأت دولت اظهار داشت: طبق این مصوبه رمزارزهای دسته اول برای واردات قابل استفاده خواهد بود. البته برای اجرائی شدن این مصوبه نیاز است که برخی موانع برطرف شود. او اضافه کرد: ما به دنبال آن هستیم که دستورالعملی دراین زمینه تدوین و ابلاغ شود. سامانی پور در ادامه با اشاره به نگرانی هایی که در دولت نسبت به رمزارزها وجود دارد، اظهار داشت که هرکس دلسوز این کشور است، این نگرانی ها را درک می کند.
مصطفی نقی پور، دبیر انجمن فین تک نیز به این نکته اشاره نمود که دوره برخوردهای سلبی سپری شده و دولت ها هم اکنون به همکاری روی آورده اند. وی در ادامه با اشاره به تجربه برخی کشورها در زمینه معرفی رمزارز با پشتوانه بانک مرکزی، اظهار داشت که در سال ۱۳۹۷ با وجود سیگنال های متناقض، ایران نیز از یک رمز ارز رونمایی نمود که تا حالا هیچ خروجی نداشته است. نقی پور در ادامه از ارائه یک سند پیشنهادی درباب مدیریت رمزارزها در کشور توسط برخی از تشکل های بخش خصوصی به کمیسیون اقتصادی دولت سخن گفت و این که سرنوشت این سند معلوم نیست. او اظهار داشت: فضای داخلی نسبت به موضوع رمزارزها مبهم است؛ از یک سو وزارت نیرو، قیمت برق را دو برابر کرده و از طرف دیگر، قوه قضائیه، در حال تبلیغات منفی مقابل رمز ارزهاست. این وضعیت ما را به سمت استفاده از منافع ارزهای دیجیتال نمی برد. نقی پور همین طور ابراز امیدواری کرد که نهاد دولت از رفتارهای سلبی دراین زمینه دست بکشد.
محمدرضا مانی یکتا، معاون اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی نیز با اشاره به اینکه «مخاطرات مبادله ارزهای دیجیتال برای مردم جدی شده و باید از این وضعیت خارج شویم» افزود: در کشور دیدگاه مثبت و یکنواختی در مورد رمزارزها وجود ندارد و یک طیف کاملاً موافق و طیف دیگر ملاحظات جدی را مطرح می کنند.
او در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به این که سند پیشنهادی بخش خصوصی مسکوت نمانده و جلسات بسیاری حول آن برگزار شده، اظهار داشت که ریسک مبادله رمزارزها چنان زیاد است که هیچیک از ارکان بخش خصوصی نمی تواند این ریسک را بپذیرد. هم اکنون خالی فروشی بالا رفته و در مقابل این مساله، بخش خصوصی چه راهکاری دارد؟ مانی یکتا اصرار کرد که بخش خصوصی انتظارات فراقانونی از دستگاهها نداشته باشد و برای ایجاد همگرایی دراین زمینه کمک نماید.
در ادامه این جلسه، بعد از آنکه سایر حاضران نیز دیدگاه های خودرا مطرح نمودند و قرار شد که این جلسات برای دستیابی به یک اجماع درباب ارزهای دیجیتال و انعکاس آن به نهادهای ذیربط ادامه پیدا کند


منبع:

1400/02/27
09:24:33
5.0 / 5
313
تگهای خبر: آموزش , ابزار , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی