بانك مركزی از كاهش دستوری نرخ ارز در انتهای كار دولت خودداری كند

بانك مركزی از كاهش دستوری نرخ ارز در انتهای كار دولت خودداری كند

به گزارش لوازم فلزی یک فعال بخش خصوصی اظهار داشت: بانک مرکزی باید از ارز پاشی و کاهش نرخ ارز بصورت دستوری در انتهای کار دولت پرهیز کند.به گزارش لوازم فلزی به نقل از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران؛ رییس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق بازرگانی تهران «تسهیل رفع تعهد ارزی صادرکنندگان»، «ایجاد شرایط رقابتی برای عرضه ارز در سامانه نیما» و «پرهیز از کاهش دستوری نرخ ارز» را بعنوان انتظارات بخش خصوصی از رییس جدید بانک مرکزی برشمرد.
محمد لاهوتی با ارزیابی عملکرد سالهای اخیر بانک مرکزی در حوزه صادرات، اظهار داشت: شاید این دوره، یکی از سخت ترین دوران صادرکنندگان از نظر مواجهه با بانک مرکزی در مورد رفع تعهد ارزی بود و صادرکنندگان شاهد سخت گیری ها و تغییرات پیاپی بخشنامه ها توسط این نهاد بودند.
وی اضافه کرد: چنین به نظر می آید که با کاهش درآمدهای ارزی، خروج آمریکا از برجام و تحریم مجدد بانک مرکزی، برنامه هایی که همتی برای مدیریت نظام ارزی شروع کرده بود، امکان تداوم می یافت و افزایش دو برابری نرخ ارز و تورم ۴۰ درصدی رقم خورد که البته شاید اگر سیاست های بانک مرکزی نبود، این شاخص ها، جهش های بیشتری را هم رقم می زدند. چنانکه گفته می شود ایشان با برخی سیاست های اقتصادی دولت با صراحت مخالفت کرده است و از این جهت میتوان اظهار داشت که بانک مرکزی در دوران تصدی همتی تا حدودی نسبت به دوران رؤسای قبلی از استقلال بیشتری برخوردار بود.
لاهوتی اظهار داشت: بااینکه نقدهای جدی به عملکرد این دوره از فعالیت بانک مرکزی در حوزه تامین ارز، صادرات و واردات و رفع تعهد ارزی وجود دارد؛ اما ظاهراً همتی، جسارت بیشتری در مدیریت بانک مرکزی به خرج داده و این نهاد را فارغ از فشارهای بیرونی اداره کرده است.
وی ضمن اشاره به تغییر رییس بانک مرکزی در ماه های پایانی فعالیت دولت دوازدهم اظهار داشت: انتظار تغییر محسوسی در رفتارهای بانک مرکزی وجود ندارد. اما تنها موردی که امکان دارد تا حدودی دستخوش تغییر شود، این است که عرضه بیشتر و کاهش نرخ ارز در دستور کار دولت قرار گیرد که در این صورت باید ببینیم موضع رییس جدید بانک مرکزی در برابر این درخواست دولت چه خواهد بود.
لاهوتی اضافه کرد: رییس فعلی این نهاد می تواند در پروسه رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان تسهیلات بیشتری بوجود آورده و همین طور نسبت به رقابتی کردن شرایط سامانه نیما اقدام نماید، به نحوی که از عرضه ارز ارزان توسط شرکتهای بزرگ جلوگیری به عمل آورد تا رقابت سالم میان شرکتهای بزرگ و کوچک و متوسط برای عرضه ارز برقرار شود. هم اکنون به علت عرضه ارز ارزان توسط شرکتهای بزرگ، امکان فروش ارز توسط شرکتهای کوچک فراهم نیست.
وی همین طور اظهار داشت: بانک مرکزی باید از ارز پاشی و کاهش نرخ ارز به صورت دستوری در انتهای کار دولت پرهیز کند. البته اگر کاهش نرخ ارز به واسطه بهبود شاخصهای اقتصادی به وقوع بپیوندد سبب افزایش ارزش پول ملی شده و بخش خصوصی از آن استقبال می کند، اما کاهش تصنعی نرخ، عمر کوتاهی داشته و با تغییر دولت فنر نرخ ارز باردیگر رها شده و تبعات منفی بیشتری بوجود می آورد.


منبع:

1400/03/15
15:29:22
5.0 / 5
363
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی