سیر تحولات قانون جدید چك

سیر تحولات قانون جدید چك

به گزارش لوازم فلزی قانون جدید چک از آغاز سالجاری اجرا می شود که از آن زمان تابحال برخی اصلاحات در آن صورت گرفته است و در آینده هم امکانات جدیدی به این قانون برای بهره مندی راحتتر افراد از الزمات آن افزوده می شود.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، قانون جدید چک از شروع سالجاری شروع شد و از این زمان به بعد تمامی چک ها برای نقل و انتقال باید در سامانه صیاد ثبت شوند تا قابلیت نقد شوندگی داشته باشند.
قانون جدید ضوابط مختلف و جدیدی را برای صدور چک به همراه آورده است که گفته می شود به چک ها اعتبار می بخشد و چک های برگشتی را هم کم می کند.
همچون مهم ترین الزامات و ضوابط قانون جدید چک می توان به ممنوعیت صدور چک در وجه حامل، حذف پشت نویسی چک، ثبت و انتقال چک در سامانه صیاد توسط صادرکنندگان و دریافت کنندگان و مدت اعتبار سه ساله اشاره نمود.
البته بعد از صدور اصلاحات قانون جدید چک به بانک ها مشخص شد که مدت اعتبار تعیین شده برای چک به مدت سه سال از تاریخ دریافت دسته چک حذف گردیده است.
همچنین، صدور و تحویل چک های تضمین شده توسط بانک ها به مشتری، صرفا بوسیله سامانه صیاد امکان پذیر است که صدور و تحویل چک های تضمین شده مستلزم تکمیل برگه (فرم) درخواست توسط متقاضی در شعبه بانک در حضور متصدی بانکی، درج مشخصات هویتی و شماره حساب گیرنده روی چک تضمین شده و هم ثبت علت درخواست صدور چک مذکور در سامانه «صیاد» است.
در این بین، از آنجائیکه اینترنت در دسترس همگان قرار ندارد و امکان استفاده برای اقشار مختلف از اپلیکیشن های مربوطه بمنظور ثبت و انتقال چک هم وجود ندارد، سخنگوی اجرای قانون جدید چک می گوید که دراین زمینه در فازهای اولیه اجرای قانون شعب بانک ها موظف به ثبت و تایید چک به نیابت از مشتریان شدند.
علاوه براین، فعال شدن خودپردازهای بانک ها در جهت ثبت و انتقال چک هم درحال آماده سازی است و مشکلات اشخاص حقوقی برای ثبت چک های خود در اپلیکیشن ها درحال رفع شدن است تا علاوه بر اینترنت بانک و همراه بانک از این سرویس بهره مند شوند.
از طرف دیگر، ثبت چک ها در سامانه صیاد در صورت تعدد مبادله و صدور چک برای تعدادی از صادرکنندگان خصوصاً اشخاص حقوقی مشکلاتی به وجود آورده است که سخنگوی اجرای قانون جدید چک درباره این که برخی شرکتها روزانه هزار چک صادر می کنند و امکان ثبت گروهی وجود ندارد، اظهار داشت: در این موارد بانک ها قاعدتا باید شرایطی را برای آنها فراهم آورند که امکان ثبت و تایید گروهی مهیا شود.
طبق اعلام وی بتازگی چند بانک شروع کردند تا بتوانند ثبت و تایید گروهی چک در صیاد را انجام دهند اما هنوز بصورت کامل اجرایی نشده است.
همچنین، یکی از اشکالات دیگری که مبادله کنندگان چک با آن دست و پنجه نرم می کنند، تعیین یک سقف اعتباری برای هر شخص در جهت صدور چک است و زمانی که فردی چکی را صادر می کند، از سقف اعتباری تعیین شده برای آن فرد کاسته و بعد از وصول، آن مبلغ باردیگر به سقف اعتباری آن فرد افزوده می شود که تابحال تغییری در آن ایجاد نشده است.
از سوی دیگر، تعدادی از فعالین اقتصادی برای معافیت ثبت چک های با مبالغ کمتر از سقف تعیین شده در سامانه صیاد درخواست نمودند که معاون تکنولوژی های جدید بانک اظهار داشت: تعدادی از موارد درباب مسائل و ملاحظات در رابطه با مقررات و دستور العمل ها در اختیار بانک مرکزی نیست و قانون در این خصوص تصریح دارد.
محرمیان در ادامه بیان کرد که چک، تنها ابزار برداشت از حساب نیست و ابزارهای متداول دیگری مانند حواله ساتنا و پایا در اختیار مشتریان قرار دارد و بانک مرکزی هم «حواله سپند» را هم برای سرویس برداشت مستقیم طراحی نموده که مناسب پرداخت های دوره ای مانند پرداخت حق اشتراک یا اجاره بهاست.
بنابراین، قانون جدید چک از زمان تدوین تا اجرا گرفتار تغییرات و اصلاحاتی شده است که برخی امکانات هم برای بهره مندی صادرکنندگان و دریافت کنندگان چک ها از قانون در آینده فراهم می شود تا مشکلات آنها چه برای ثبت و تایید چک رفع گردد که یکی از این امکانات سرویس استعلام چک بدون احراز هویت است.
به زودی این سرویس در اختیار مشتریان بانکی شامل حقیقی و حقوقی قرار خواهد گرفت که برمبنای آن عموم مشتریان قادر خواهند بود از مسیرهای مختلف همچون وب سایت بانک مرکزی، اپلیکیشن های پرداخت و بانکی، سرویس پیامکی و درگاه های بانکی از ثبت سیستمی چک از جانب صادرکننده آن در سامانه صیاد مطمئن شوند.1400/04/10
22:59:28
5.0 / 5
243
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , سایت , سرویس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی