گزارش لوازم فلزی؛

صنوف تاب محدودیت های كرونائی راندارند

صنوف تاب محدودیت های كرونائی راندارند

اصناف تابستان را با دستورالعمل های تعطیلی شروع کردند و دولت انتظار داشت همچون دوره های قبلی محدودیت ها، باز هم کسبه دست از فعالیت بکشند اما تنها واکنش اصناف، بی اعتنایی و تداوم فعالیت بود.به گزارش لوازم فلزی به نقل از مهر، از اواخر سال ۹۸ که ویروس کرونا شیوع پیدا کرد، یکی از حوزه هایی که در تیررس مستقیم این ویروس قرار گرفت اصناف و کسب وکارها بود. از همان ماه های نخست شیوع واحدهای صنفی با تقسیم بندی بین ۴ گروه شغلی، هر چند وقت یک دفعه تعطیل و یا نیمه تعطیل شدند.
تقریباً درصد بالایی از اصناف در اولین دوره های تعطیلات، از دستورالعمل های ستاد مقابله با کرونا پیروی و واحد خودرا تعطیل می کردند. در آن زمان دولت وعده های زیادی برای حمایت های کافی و جامع از اصناف می داد و بازرسان نیز با سخت گیری های زیاد از بازار بازدید می کردند، به شکلی که در آن دوره ها واحدهای زیادی پلمب شد. اما هر چه گذشت از تعداد واحدهایی که مبادرت به تعطیلی می کردند، کاسته شد و بنظر می رسد بازرسان نیز سخت گیری را کنار گذاشتند.
حتی یک روز تعطیلی برای اصناف قابل جبران نیست
در این رابطه، جلال الدین محمد شکریه نایب رییس اتاق اصناف ایران در گفت و گو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه مشکلات اقتصادی اصناف به قوت خود باقی است، اظهار داشت: فکر نکنید پس از یک ماه تعطیلی، اگر اصناف به مغازه های خود برگردند همه چیز برای آنها عادی می شود. حتی یک روز تعطیلی، تأثیر بلندمدتی در ادامه کار برای اصناف دارد.
وی اضافه کرد: متأسفانه تسهیلات بانکی خاصی به اصناف تعلق نگرفت، این در حالیست که اصناف هزینه های زیادی همچون اجاره بها، دستمزد و … را باید بپردازند.
شکریه تصریح کرد: تعطیلی اصناف برابر با برگشت خوردن چک ها و عدم رفع تعهدات آنها برای ماه های آتی است.
بی اعتنایی به تعطیلات دو هفته ای
اوج بی اعتنایی کسبه به تعطیل کردن واحدها، در دو هفته گذشته خودرا نشان داد. در دوره های قبلی شاید بتوان گفت از هر ۱۰ مغازه ۵ مغازه تعطیل بودند اما مشاهدات میدانی نشان داد که در دور جدید تعطیلات از هر ۱۰ مغازه، بصورت میانگین در موارد معدود یک مغازه تعطیل بود.
از جمله دلیلهای عدم تبعیت واحدهای صنفی و کسبه از دستورالعمل های ستاد ملی مقابله با کرونا می توان به عدم حمایت کافی دولت، عدم تعطیلی بانک ها و تامین اجتماعی، عدم سخت گیری دولت، لزوم پرداخت مالیات، لزوم پرداخت اجاره بها و برگشت خوردن چک ها اشاره نمود.
نوده فراهانی رییس اتاق اصناف تهران ۲۰ تیر ماه طی نامه ای به استانداری اصرار کرد که نارضایتی از ادامه تعطیلی صنوف بسیار بالاست و صاحبان صنوف و بازاریان تاکید دارند که باید همراه اصناف، سازمان ها و ارگان هایی همچون بانک ها، سازمان های امور مالیاتی و… نیز همگام با اصناف تعطیل شوند.
تعطیلات ۶ روزه روی کاغذ اعمال شد
پس از همگانی شدن این اعتراضات، دولت تصمیم گرفت تهران و البرز را به مدت ۶ روز در حالت تعطیل دربیاورد به این شکل که فقط ۹ گروه صنفی شامل نانواییها، سوپرمارکت و بقالی، فروش محصولات لبنی، فروش محصولات پروتئینی (صرفاً فروشندگان مرغ، گوشت و ماهی)، فروشگاه های زنجیره ای (صرفاً بخش سوپرمارکتی، اقلام خوراکی، آشامیدنی و پروتئینی و بهداشتی)، فروشندگان ملزومات پزشکی و دامپزشکی، آژانس های تاکسی تلفنی، فروشندگان میوه و تربار، مراکز طبخ غذا، رستوران و فست فودها (صرفاً بیرون بر) مجاز به فعالیت باشند.
با این حال باز هم کسبه اعتنایی به این دستورالعمل نکردند و مشاهدات میدانی نشان داد که در این ۶ روز بصورت موردی، واحدها تعطیل بودند و خبری از سکوت در بازار حتی بازار بزرگ تهران نبود.
محسن روزبهانی فروشنده پارچه و پرده در گفت و گو با مهر اظهار داشت: شیوه تعطیلی اصناف قابل توجیه نیست. دولت در این چند روز مبادرت به تعطیلی بانک ها و سازمان های دیگر کرده است، در صورتیکه از دو هفته پیش دستور به تعطیلی اصناف داده بود.
وی اضافه کرد: این که دولت تصور کند با تعطیلی ۶ روزه بانک ها و سازمان ها می تواند با اصناف در تعطیلات همراهی کند، درست نیست. بیشتر کسبه روزمزد هستند و روی ریال به ریال درآمدی که کسب می کنند برنامه ریزی می کنند. ما علاوه بر هزینه های مربوط به آب، برق، گاز و نیروی کار، اجاره بها، مالیات و بیمه نیز پرداخت می نماییم. این که دولت توقع داشته باشد بدون ارائه کمکی کسبه توان تعطیل کردن دارند، اصلاً درست نیست.
همچنین علی بهرامی فروشنده پوشاک و البسه زنانه به مهر اظهار داشت: کسبه در این روزها که کرونا به اوج خود رسیده باز هم نمی توانند تعطیل کنند چونکه در صورت تعطیلی از پس هزینه ها بر نمی آیند. متأسفانه به سبب این که مشتری خاصی در بازار نیست، کالاها روی دست فروشندگان مانده است.
وی اضافه کرد: با این وجود هزینه های ما کاهش نیافته و وضعیت پرداخت ها همچون ایام عادی برقرار است. در این صنف بیشتر مغازه ها اجاره ای هستند، اگر مغازه دار تعطیل کند و پولی نداشته باشد، چه کسی جواب صاحب ملک را می دهد؟
همچنین مشاهدات میدانی خبرنگار مهر نشان میدهد که علاوه بر فروشندگان، حتی صنف آرایشگری نیز تعطیل نشده است و آرایشگران همچون روزهای عادی درحال کار بوده اند.
در همین رابطه یک آرایشگر به خبرنگار مهر اظهار داشت: در ماه های گذشته، آرایشگران به سبب نزدیکی فیزیکی به مشتریان به طور معمول از محدودیت ها پیروی می کردند اما امسال کمتر آرایشگری تعطیل بود. البته وقتی مشتری وجود دارد و دائم تماس می گیرند و درخواست باز کردن مغازه را دارند چرا آرایشگر باید تعطیل کند؟ باید توجه داشت که مردم هم رعایت محدودیت ها را نمی کنند.

1400/05/03
12:31:42
5.0 / 5
227
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , دولت , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی