توزیع سپرده گذاری ارزی صندوق توسعه چگونه است؟

توزیع سپرده گذاری ارزی صندوق توسعه چگونه است؟

لوازم فلزی: از سپرده گذاری ارزی انجام شده از محل منابع صندوق توسعه ملی عمدتاً به بخش نفت و گاز و همین طور مناطق کم برخوردار اختصاص یافته است.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، در کنار تسهیلات ارزی که از محل منابع صندوق توسعه ملی به بخش های مختلف غیردولتی ارائه می شود، بخش دیگری از منابع ارزی این صندوق در امتداد اجرای تکالیف بودجه های سنواتی و همین طور قسمتی از آن برای اجرای ماده ۵۷ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم قسمتی از مقررات مالی دولت(۲)، به سپرده گذاری ارزی در بانکهای عامل اختصاص پیدا کرده است.
بر این اساس بانک ها بوسیله اعطای تسهیلات در قالب قراردادها، منابع را به طرح ها و کارهای مرتبط در بخش هایی همچون نفت، گاز، پتروشیمی، صنعت و معدن تخصیص می دهند.
بررسی آخرین گزارش عملکرد صندوق توسعه ملی از شروع تاسیس تا آخر سال ۱۳۹۹ نشان میدهد که مبلغ سپرده گذاری ارزی انجام شده در بانکهای سپرده پذیر از سال ۱۳۹۱ تا آخر سال ۱۳۹۶ بیش از ۷.۲ میلیارد دلار بوده که از این مقدار ۵.۲ میلیارد دلار در قالب ۴۶ طرح به مرحله تخصیص ارز رسیده است.
از منابع تخصیص یافته حدود ۹۸ درصد به طرح های بخش نفت و گاز و دو درصد به طرح های بخش صنعت و معدن اختصاص یافته است.
همین طور در توزیع منابع برمبنای مناطق نیز، حدود ۷۷ درصد از منابع تخصیص یافته سپرده گذاری ارزی، در مناطق کمتر توسعه یافته و نزدیک به ۲۳ درصد در مناطق برخوردار هزینه شده است.
اما از سال ۱۳۹۷تا اختتام ۱۳۹۹ هیچ نوع قرارداد سپرده گذاری ارزی از محل صندوق توسعه با بانک ها منعقد نشده که دلیل آن نیز به عدم درخواست بانک ها برمی گردد.
منبع:

1400/05/27
23:45:19
5.0 / 5
212
تگهای خبر: بودجه , دولت , صنعت , معدن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی