صادرات LPG ایران صعود کرد

صادرات LPG ایران صعود کرد

منابع تجاری برآورد کردند صادرات LPG ایران در ژوییه و اوت حدود ۵۰۰ هزار تن می ماند که نزدیک به بالاترین رکورد دو سال قبل است.به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، منابع تجاری به پلاتس گفتند این حجم بالا که امکان دارد از ۵۰۰ هزار تن هم فراتر برود، با افزایش تولید و تقاضا برای LPG ایران، انتظار می رود تا آخر سال ۲۰۲۱ ادامه پیدا کند. با وجود امیدهای اولیه برای تسهیل تحریمها بعد از به قدرت رسیدن جو بایدن در آمریکا، مذاکرات برای احیای برجام فعلاً متوقف مانده است.

یک منبع چینی اظهار داشت: LPG ایرانی بیشتری سال جاری به چین صادر شده که امکان دارد به علت قیمت رقابتی این گرید باشد.

محموله های ایرانی با تخفیف بیشتر از ۲۰ دلار در هر تن نسبت به سایر محموله های خاورمیانه ای فروخته می شوند و این مورد علاقه خریداران را جلب کرده است. سایر منابع می گویند این تخفیفها به ۳۰ دلار در هر تن می رسد. در دور قبلی تحریمهای غربی در سال ۲۰۱۲، خریداران چینی محموله های ایرانی را با تخفیفهای سنگین ۴۰ تا ۵۰ دلار در هر تن خریداری می کردند.

طبق آمار شرکت اطلاعاتی کپلر، چین بزرگترین خریدار LPG ایران در ژوئن بود و ۴۶۴ هزار تن معادل ۹۵ درصد از کل صادرات LPG ایران را دریافت کرد و میزان اندکی هم به پاکستان و بنگلادش صادر شد.

بر اساس گزارش پلاتس به نقل از یک منبع تجاری، سه کشور تنها خریداران LPG ایران بوده اند. صادرات ایران بین ۴۵۰ تا ۵۳۰ هزار تن در ماه است و امید می رود با تسهیل تحریمها، حجم صادرات افزایش پیدا کند.

منابع صنعتی می گویند با فرض اینکه آمریکا تحریمهای ضدایرانی را به صورت کامل رفع کند، ایران می تواند حداقل ۳.۷۳ میلیون تن در سال LPG صادر کند و ۳۳ کشتی برای حمل آن نیاز خواهد بود.

طبق آمار کشتیرانی و بازرگانی، پیش از این محدودیتها، صادرات ماهانه LPG ایران در اوت سال ۲۰۱۸ به حدود ۵۶۸ هزار تن رسیده بود و صادرات سالانه به ۵.۲ میلیون تن رسید که بالاترین رکورد از زمان لغو تحریمهای غربی قبلی در ژانویه سال ۲۰۱۶ بود.

به گفته منابع آگاه، در یک ماه اوج حجم صادرات می تواند به ۱۳ کشتی بزرگ حامل گاز برسد.

مشتریان قراردادی LPG ایران در سال ۲۰۱۸ شامل اندونزی و تایوان بودند که به صورت مستقیم یا از راه شرکتهای بازرگانی از ایران واردات داشتند.

بر اساس گزارش پلاتس، منابع آگاه می گویند در فاصله سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ ایران ۳.۲ میلیون تن به ظرفیت تولید LPG افزوده که عموما در میدان گازی پارس جنوبی بوده و تا سپتامبر سال جاری ۲.۲ میلیون تن دیگر به ظرفیت تولید ایران اضافه خواهد شد.

منبع:

1400/05/29
14:08:08
5.0 / 5
229
تگهای خبر: برجام , تولید , چین , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی