شرایط بانکها برای افتتاح حساب تغییر کرده است؟

شرایط بانکها برای افتتاح حساب تغییر کرده است؟

درحالیکه اعلام بعضی از مشتریان حاکی از شرایط متفاوتی برای افتتاح حساب در بانک هاست، دبیر کانون بانکها و موسسات اعتباری خصوصی و بانک مرکزی توضیحاتی در این حوزه عرضه کرده که حاکی از تغییر نکردن شرایط افتتاح حساب است و طبق آن در جهت قانون مبارزه با پولشویی، بانکها برای احراز هویت و آگاهی از سلامت مالی مشتریان برای هرگونه خدمت بانکی باید مدارکی چون گواهی اشتغال و سند ملک یا اجاره نامه را برای اطلاع از محل سکونت فرد دریافت نمایند که بانکها پیش از این به این مورد با وجود اجبار قانون توجهی نمی کردند اما زین پس تاکید بسیاری در این حوزه وجود دارد.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، اخیرا اخباری در خصوص شرایط عجیب بانکها برای افتتاح حساب در خصوص دریافت اصل سند ملک یا اجاره و کپی آن، گواهی اشتغال علاوه بر اصل شناسنامه و کارت ملی مطرح می شود.
پس از این موضوع، دبیر شورای هماهنگی بانکهای دولتی و نیمه دولتی هرگونه تغییر در شرایط افتتاح حساب بانکها را رد کرد.
اما امروز مشتری یک بانک طی تماسی با ایسنا اعلام نمود که بانک برای افتتاح حساب مدارکی چون گواهی اشتغال و سند ملک یا اجاره نامه از او می خواهد که محمدرضا جمشیدی - دبیر کانون بانکها و موسسات اعتباری خصوصی - در واکنش به این مورد به ایسنا اعلام نمود: بانکها برای عرضه هرگونه خدمت بانکی باید مشتریان خویش را شناسایی کنند که این شناسایی از راه کد ملی و مدارک اقامتی صورت می گیرد و بانکهای خصوصی از راه کد ملی این شناسایی را انجام می دهند. علاوه بر شناسایی هویت مشتریان، بانکها باید نسبت به سطح مالی آنها هم شناخت داشته باشند و برای آنکه تراکنش های بانکی مشتریان مشکوک نباشد، بانک برای تطابق داشتن میزان حقوق دریافتی با تراکنش ها درخواست گواهی اشتغال می کند.
وی اضافه کرد: البته در آئین نامه های وابسته به ماده ۱۶۹ قانون مالیات ها، برای تشخیص هویت و ثبت در سامانه های مالیاتی لازم است تا بانکها مدارکی چون گواهی اشتغال و سند ملک یا اجاره نامه را دریافت نمایند، چونکه در غیراینصورت مورد مجازات و پرداخت خسارت به دولت بابت مالیات ها قرار می گیرند. امکان دارد بانک هایی که این مدارک را از مشتریان خود دریافت می کنند، مورد بازخواست قرار گرفته باشند تا مجبور به دریافت این مدارک شوند. از طرفی، دریافت این گونه مدارک در جهت قانون مبارزه با پولشویی است تا بانک نسبت به سلامت مالی مشتری اطمینان حاصل کند.
جمشیدی با اشاره به اینکه تغییری در شراط بانکها برای افتتاح حساب به وجود نیامده است، افزود: از آنجائیکه سامانه های بانکها در این حوزه فراهم نبوده و با سامانه ثبت احوال لینک نشده بود، حالا این شرایط فراهم شده برخی بانکها این مدارک را دریافت می کنند. پیشبینی من این است که باقی بانکها هم برای افتتاح حساب این شرایط را به مرور اعلام می کنند.
علاوه براین، پیگیری این مورد از بانک مرکزی هم مبین این است که تغییری در شرایط افتتاح حساب بانکها صورت نگرفته است و در جهت قانون مبارزه پولشویی، بانکها ملزم به شناسایی دقیق محل سکونت مشتریان خود و اطلاع از تمکن مالی آنها برای اعتبارسنجی هستند که باید مدارکی چون سند ملک یا اجاره نامه و گواهی اشتغال را دریافت نمایند اما پیش از این بانکها این بند از قانون را رعایت نمی کردند که حالا با تاکیدات بانک مرکزی بر اجرای بندهای قانون مبارزه پولشویی، بعضی از بانکها مبادرت به اجرای دقیق این مورد کرده اند و به مرور باقی بانکها هم بر دریافت این مدارک که پیش از این هم در قانون ملزم به دریافت بودند، اهتمام بیشتری خواهند داشت.

منبع:

1400/09/02
20:46:15
5.0 / 5
226
تگهای خبر: دولت , مالیات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی