رئیس سندیكای تولیدكنندگان كاغذ اعلام كرد؛

غفلت دولت از صادرات کاغذ بسته بندی

غفلت دولت از صادرات کاغذ بسته بندی

به گزارش لوازم فلزی رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ اظهار داشت: باآنکه نیاز کشور به کاغذ بسته بندی ۸۰۰ هزار تن است اما ۱.۴ میلیون تن تولید داریم با این وجود هیچ حمایتی از صادرات نمی گردد.ابوالفضل روغنی در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد وضعیت تولید کاغذ تحریر اظهار نمود: در حوزه کاغذ تحریر نیاز کشور ۳۸۰ هزار تن است اما در بهترین حالت به علت ضعف در تولید داخل، ۱۵۰ هزار تن در داخل تولید می شود ازاین رو در این بخش احتیاج به واردات داریم.
رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا با اشاره به اینکه دولت های گذشته بیشتر طرفدار واردات بوده اند، اضافه کرد: به علت عدم پشتیبانی از تولید داخل و دادن امتیاز به واردات همچون اعمال ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده از تولید، بازده سودهی این بخش پایین است، ازاین رو حجم سرمایه گذاری در عرصه تولید کاغذ تحریر عدد قابل توجهی نیست.
وی افزود: در بازار کاغذ تحریر تقاضا بالا و عرضه کم است ازاین رو طبیعتاً قیمت ها در این بازار بالا می رود.
ظرفیت صادرات ۸۰۰ هزار تنی کاغذ بسته بندی نادیده گرفته شده است
روغنی در مورد وضعیت تولید کاغذ بسته بندی هم اظهار داشت: تقریباً یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن، کاغذ بسته بندی تولید می نماییم، در حالیکه نیاز کشور ۸۰۰ هزار تن است؛ یعنی دو برابر نیاز کشور کاغذ بسته بندی تولید می نماییم، ازاین رو نیاز داریم که در این بخش با حمایت دولت، صادرات را تقویت نماییم.
رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا اضافه کرد: ورود تکنولوژی های روز دنیا و سرمایه گذاری های بزرگ در این بخش سبب شده که شرایط خوبی برای تولید داشته باشیم. اگر دولت حمایت کند اساسا بازارسازی های خوبی در منطقه صورت می گیرد و از این محل میتوان ارزآوری مناسبی انجام داد.
وی افزود: در ۶ ماه اول سال جاری ۳۸ هزار تن کاغذ بسته بندی صادر گردیده است که اصلاً رقم خوبی نیست و صرف نمی کند؛ وقتی ۸۰۰ هزار تن مازاد نیاز داخل تولید داریم باید برای آن برنامه ریزی صادراتی صورت گیرد.
روغنی اظهار داشت: در بخش کاغذ کارتن هم ۸۵ هزار تن صادرات داشته ایم که رقم قابل توجهی نیست. کاغذ و کارتن با هم باید صادر شوند تا ارزش افزوده خوبی ایجاد کنند.
رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا اظهار نمود: مهم ترین مشکل در بخش تولید کاغذ بسته بندی در ارتباط با واردات مواد اولیه مثل آخال است که در این حوزه سازمان محیط زیست شرایط سخت گیرانه ای دارد.
می توانیم رقیب ترکیه در منطقه شویم
وی خاطرنشان کرد: از سویی دیگر هم علیرغم این که می توانیم صادرات خوبی داشته باشیم، هر چند وقت یک مرتبه از صادرات جلوگیری می کنند و بازارهایی که با زحمت به دست آورده ایم را از دست می دهیم.
روغنی خاطرنشان کرد: کیفیت تولید کاغذ بسته بندی خوب است و جزو کشورهای صاحب مزیت در منطقه هستیم و می توانیم در رقابت با ترکیه وارد منطقه شویم؛ منتهی دولت باید حمایت کند تا امکان صادرات وسیع فراهم گردد.


منبع:

1400/09/06
20:59:20
5.0 / 5
258
تگهای خبر: بازار , تولید , دولت , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی