قاچاق، بازار روغن را به هم ریخت!

قاچاق، بازار روغن را به هم ریخت!

لوازم فلزی: مشاهدات حاکی از آنست که بازار روغن خوراکی گرفتار تلاطم و عرضه آن خصوصاً در بعضی فروشگاههای زنجیره ای محدود شده است؛ موضوعی که بنظر می رسد ارتباط مستقیمی با قاچاق این محصول خوراکی دارد.به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، برمبنای مشاهدات میدانی و گزارش های رسیده، عرضه روغن در فروشگاه ها و مغازه های سطح شهر محدود شده است؛ بطوریکه تعدادی از فروشگاه های زنجیره ای به مصرف کنندگان تعداد محدودی روغن می فروشند و برخ از فروشندگان مغازه ها نیز می گویند که مدتی است روغن کم توزیع می شود و قیمت آن نیز بالا رفته است.

گزارش ها حاکی از آنست که اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات روغن سبب شده که قیمت روغن در ایران نسبت به کشورهای دیگر حدود ۲۰ درصد کاهش داشته باشد و همین موضوع جذابیتی برای خروج این محصول از کشور و عرضه آن به کشورهای دیگر بصورت رسمی و غیر رسمی به وجود آورده است. در همین راستا بتازگی محموله بزرگی از قاچاق روغن خوراکی به مقصد کشورهای دیگر در جنوب ایران کشف شده است.

پیش تر دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی اعلام کرده بود که شرکت های توزیع کننده هنگام عرضه روغن بصورت عمده با قیمت مصوب، کالاهای دیگری مانند رب، کنسرو ماهی و... نیز به بنکداران می فروشند و بنا بر این بنکداران رغبتی به خرید روغن با قیمت مصوب ندارند.

از سوی دیگر اسفند سال قبل با بالاگرفتن جنگ روسیه و اوکراین، تامین روغن به بحرانی جهانی تبدیل شد، برای اینکه روسیه و اوکراین بزرگترین صادرکنندگان روغن آفتابگردان و دانه های آفتابگردان بودند و درگیری های پیش آمده منجر به اختلالات بسیاری در تولید و صادرات روغن به کشورهای دیگر شده بود؛ بطوریکه طبق گفته امیرهوشنگ بیرشک _ دبیر انجمن صنفی روغن نباتی - این درگیری ها سبب شده که قیمت جهانی روغن آفتابگردان به شدت بالا رود، حمل و نقل کالا نیز به سختی صورت گیرد و تامین آن هم دشوار شود.

به گفته وی البته قیمت جهانی سایر روغن ها نیز بالا رفته، ولی در تامین آنها مشکلی وجود ندارد.

بیرشک همین طور اعلام نموده بود که دغدغه ها و مشکلات مربوط به این بخش را به وزارت جهاد کشاورزی منتقل کردیم و نیاز است هرچه زودتر به همان میزانی که از اوکراین و روسیه روغن وارد می کردیم، از کشورهای جایگزین وارد نماییم.

البته روزهای گذشته انجمن صنفی روغن نباتی اعلام کرد که در سالهای اخیر یکی از اشکالات کارخانه ها و واردکنندگان روغن نباتی در کشور عدم تخصیص بموقع ارز از طرف دولت بود که بنظر می رسد در سال جدید دولت این رویه را اصلاح کرده و تولید و توزیع روغن نباتی طی فروردین ماه ۱۴۰۱ به روال معمول صورت گرفته است و در صورت اصلاح بموقع قیمت ها صنعت روغن نباتی قادر می باشد نیاز کشور را در ماه های آتی تامین کند.

اینها در حالی است که طبق آخرین گزارش گمرک ایران، هم اکنون از موجودی حدود چهار میلیون تنی کالاهای اساسی در گمرک و بنادر بیش از ۷۰۰ هزار تن به روغن و دانه های روغنی دپو شده، اختصاص دارد.

وزارت جهاد کشاورزی نیز بتازگی اعلام نموده که مشکل کمبود روغن در بازار تا چجند روز آینده برطرف خواهد شد که احیانا بوسیله ترخیص روغنهای موجود در گمرک عملیاتی خواهد شد.

منبع:

1401/02/14
16:53:17
5.0 / 5
299
تگهای خبر: بازار , تولید , حمل و نقل , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی