رییس اتحادیه زنبورداران استان:

خوزستان رتبه هشتم تولید عسل در کشور را دارد

خوزستان رتبه هشتم تولید عسل در کشور را دارد

به گزارش لوازم فلزی، خوزستان رئیس اتحادیه زنبورداران خوزستان با اشاره به اینکه زیرساخت های لازم برای صنعت زنبورداری در استان وجود دارد، اظهار داشت: استان خوزستان یکی از مناطق مهم زنبورداری کشور است و در دهه های اخیر با حمایت دولت از این صنعت به مقام هشتم در کشور رسیده است.امین کریمی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه عملیات تولید عسل کنار در استان از مردادماه شروع شد، اظهار نمود: برداشت عسل کنار در استان از اواسط مهرماه شروع می شود و تا اواخر مهر ادامه دارد.

وی اضافه کرد: درحال آماده سازی کندوهای عسل برای بازگشت زنبورداران مناطقی مانند دزفول، شوشتر، بهبهان و گتوند هستیم که از مناطق مرتفع به استان باز می گردند.

کریمی ضمن اشاره به این که خوزستان پوشش گیاهی کنار را دارد، خاطرنشان کرد: زنبورداران عسل کنار وحشی و کوهی را از شهرستان های دزفول، شوشتر، بهبهان و حتی قسمت هایی از مسجدسلیمان و رامهرمز برداشت می کنند.

وی افزود: بطورمثال زنبورداران بهبهان به سمت استان کهگیلویه و بویراحمد به پای کوه دنا می روند و زنبورداران دزفول و اندیمشک به استان لرستان، زنبورداران مسجدسلیمان، لالی و اندیکا به مناطق بازفت شهرستان کوهرنگ و زنبورداران ایذه به مناطقی از اصفهان و چهارمحال و بختیاری کوچ می کنند و همینطور عسل کوهستان عمدتاً از گیاه گون و دیگر گیاهان دارویی مثل آویشن، شیرین بیان و... برداشت می شود.

رییس اتحادیه زنبورداران خوزستان خاطرنشان کرد: از اواخر اردیبهشت ماه عسل از شهد گل هایی مثل اکالیپتوس، کهورک یا جغجغه و کنگر که معمولاً به آن عسل بهاره می گوییم برداشت شد. زنبورداران بعد از برداشت عسل بهاره به مناطق مرتفع کوهستانی کوچ می کنند.

وی با اشاره به اینکه برداشت عسل وابسته به زنبورداران است، اضافه کرد: کشور دارای خاصیت چهار فصل است که در ماه های مختلف سال رویش گل های متفاوت را داریم و زنبورداران با کوچ کردن به مناطق با پوشش گیاهی مختلف شش بار در سال می توانند عسل برداشت کنند.

رییس اتحادیه زنبورداران خوزستان با اشاره به اینکه عسل نسبت به سال قبل ۵۰ درصد افزایش قیمت داشته است، خاطرنشان کرد: پارسال قیمت یک کیلوگرم عسل ۲۰۰ هزار تومان بوده اما امسال قیمت هر کیلوگرم عسل به ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان رسیده است و با عنایت به ارزش غذایی بسیار مهم آن در مقایسه با دیگر کالاها افزایش قیمت آن بسیار ناچیز است.

کریمی ضمن اشاره به این که زیرساخت های لازم برای صنعت زنبورداری در خوزستان وجود دارد، اظهار داشت: استان خوزستان یکی از مناطق مهم زنبورداری کشور است و در دهه های اخیر با حمایت دولت از این صنعت به مقام هشتم در کشور رسیده است.

رییس اتحادیه زنبورداران خوزستان با اشاره به اینکه اشتغال زایی بسیار خوبی در بخش صنعت زنبورداری خوزستان انجام شده است، اظهار داشت: امسال از ۵۰۰ نفر زنبوردار به بیشتر از ۴ هزار نفر رسیده ایم که بطور مستقیم در این بخش فعالیت دارند و کارهای بسیار خوبی در این حوزه انجام شده است.

وی ضمن اشاره به این که برای تولید عسل خالص و با کیفیت در خوزستان باید با رویش گل ها حرکت کرد، خاطرنشان کرد: پارسال تولید عسل در استان ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش پیدا کرد و به ۴ هزار و ۲۰۰ تن رسید اما امسال به علت کاهش بارندگی تولیدات عسل ۲۰ درصد کاهش پیدا کرده و به ۴ هزار تن خواهد رسید.

منبع:

1401/06/28
11:35:29
5.0 / 5
188
تگهای خبر: تولید , دولت , صنعت , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی