افزایش دو برابری تجارت ایران با شرق قاره آفریقا

افزایش دو برابری تجارت ایران با شرق قاره آفریقا

لوازم فلزی: معاون ارتقای کسب و کارهای تجاری سازمان توسعه تجارت اعلام نمود که تجارت ایران با شرق قاره آفریقا در پنج ماه نخست سال 1401 برابر با حجم تجارت انجام شده در این منطقه قاره آفریقا، در سال قبل بود.به گزارش لوازم فلزی به نقل از به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان توسعه تجارت، «سیداحمدرضا علائی طباطبایی» معاون ارتقای کسب و کارهای تجاری سازمان توسعه تجارت که میهمان تلفنی برنامه رادیو گفتگو بود، در پاسخ به این پرسش که دیپلماسی اقتصادی تا چه میزان نقش راهبردی در توسعه تجارت خارجی ایران داشته است؟، اظهار نمود: اقدامات انجام شده در حوزه تجارت خارجی، در واقع مجموعه تلاش ها، برنامه ها و اقداماتی است که تاثیر کوتاه مدتی نداشته و در بهترین حالت، در بین مدت و بلندمدت نتیجه بخش خواهد بود که در حوزه کاری مان، میان مدت زمانی بین یک تا ۲ سال بوده و بلندمدت زمان ۳ سال یا بیشتر از آن است.
وی در این برنامه که «نقش راهبردی دیپلماسی در توسعه تجارت خارجی ایران» در آن بررسی گردید، اضافه کرد: در این زمان، برای توسعه تجارت با کشورهای اولویت همکاری شماره یک تجاری با ایران، اقداماتی در مورد رفع مشکلات زیر ساختی مانند ایجاد یا تقویت خطوط لجیستیکی صورت گرفته است. به صورت مثال، در گذشته کانال لجستیک دریایی بین ایران و عمان وجود نداشته که در این زمان بوجود آمده است. مطمئناً در نگاه آماری نتایج این اقدام، نمی تواند در یکی دوماه خودش را نشان دهد و واقع بینانه اینست که احتیاج به زمان یکساله بوده که نتایج آن مشخص شود.
معاون ارتقای کسب و کارهای تجاری سازمان توسعه تجارت با اشاره به اینکه بعد از یک سال، اگر جهت گیری این اقدامات مثبت باشد و این مثبت ادامه دار باشد، میتوان اظهار داشت که این تاثیر معنادار بوده است و اگر نوسانی باشد، یک زمان کم و یک زمان زیاد باشد، امکان دارد تحت تاثیر عوامل دیگر قرار گرفته باشد، تصریح کرد: بحث مان عملکرد حوزه تجارت خارجه در یکسال گذشته است که میتوان اعلام نمود در کشورهای هدف مان، شاهد رشد معنادار به لحاظ آماری بوده ایم.
وی با اشاره به اینکه رشد معنادار به لحاظ آماری یعنی رشدی که به علل عوامل تصادفی و غیرقابل تفسیر بوجود نیامده بلکه رشدی است که میتوان آنرا تفسیر و به عواملی که موجب رشد شده اند، مرتبط دانست، تصریح کرد: امروز میتوان ادعا نمود که در کشورهای حوزه اولویت یک، در یک سال شاهد رشد معنادار بوده ایم و امیدوارم این رشد در دوره زمانی میان مدت یعنی در سال آینده و در دوره زمانی بلندمدت یعنی تا آخر دولت سیزدهم و پس از آن، تداوم داشته باشد.
علائی طباطبایی در پاسخ به این پرسش که رشد تجارت با عراق تا چه میزان بوده است؟، تصریح کرد: از نگاه کلان، شاید به صورت فصلی در تجارت با عراق گرفتار کاهش شده باشیم اما باید عملکرد را به شکل گسترده تر و در محدوده وسیع تر مورد بررسی قرار داد تا مشخص شود در یکسال گذشته، این روند و عملکرد افزایشی بوده است یا کاهشی؛ اتفاقی که باید در حوزه همکاری با کشورهای اوراسیا هم مورد توجه قرار بگیرد.
وی در واکنش به صحبت های مجری برنامه در مورد این که اعلام نمود «آمار گمرک را قبول ندارد» با اشاره به اینکه آمار گمرک را قبول داریم یا خیر یک بحث دیگر است، تصریح کرد: برای مثال وقتی در مورد تجارت آزاد با کشورهای اتحادیه اوراسیا صحبت می نماییم، باید این پرسش را بیان کرد که آیا تجارت آزاد توانسته تجارت کلی مان با این کشورها را تحث تاثیر قرار دهد؟ که باید قطع به یقین اعلام کرد، بله، این تاثیر بسیار مثبت بوده است.
معاون ارتقای کسب و کارهای تجاری سازمان توسعه تجارت در مورد این که آیا تجارت آزاد با پاکستان به نفع مان هست یا خیر؟، خاطرنشان کرد: ظرف ۳ -۴ ماه آینده و نهایی شدن بحث تجارت آزاد با پاکستان، شاهد رشد مثبت و فزاینده ای برای تجارت با این کشور خواهیم بود.
وی با اشاره به اینکه بحث موافقت نامه تجارت آزاد یک بعد قضیه عملکردمان است و میتوان در مورد ظرفیت های دیگر هم صحبت کرد، خاطرنشان کرد: از نظر نقل و انتقالات مالی با برخی کشورها، اقداماتی شامل ایجاد کانال مالی، تقویت کانال های مالی موجود و بهبود ظرفیت ارسال و حمل و نقل کالا در ماه های گذشته صورت گرفته است. برای نمونه جریان کالا به سمت شرق آفریقا پیشرفت داشته برای اینکه پیش از این خط لجستیک دریایی به سمت این بخش قاره آفریقا نداشتیم ولی با تلاش دولت، پس از ۲-۳ ماه این خط افتتاح شد که تاثیر آن در آمار، هم امروز و هم تا آخر سال قابل مشاهده می باشد.
وی با اشاره به اینکه بحث موافقت نامه تجارت آزاد یک بعد قضیه عملکردمان است و میتوان در مورد ظرفیت های دیگر هم صحبت کرد، خاطرنشان کرد: از نظر نقل و انتقالات مالی با برخی کشورها، اقداماتی شامل ایجاد کانال مالی، تقویت کانال های مالی موجود و بهبود ظرفیت ارسال و حمل و نقل کالا در ماه های گذشته صورت گرفته است. برای نمونه جریان کالا به سمت شرق آفریقا پیشرفت داشته برای اینکه پیش از این خط لجستیک دریایی به سمت این بخش قاره آفریقا نداشتیم ولی با تلاش دولت، پس از ۲-۳ ماه این خط افتتاح شد که تاثیر آن در آمار، هم امروز و هم تا آخر سال قابل مشاهده می باشد.
علائی طباطبایی در مورد آمار صادرات ایران به آفریقا در سالجاری، این گونه اظهارنظر کرد: در ۵ ماه نخست سالجاری، صادرات مان به آفریقا برابر کل صادرات انجام شده پارسال بوده است، یعنی سال قبل عدد تقریبی یک میلیارد دلاری در تجارت با آفریقا بدست آوردیم که سال جاری در حدود نصف این زمان، به این عدد که چندان هم بالا نیست، دست یافتیم که یکی از علل آن ایجاد این خط و حمل دریایی بوده است. در تلاش هستیم همین امکان برای تجارت با غرب آفریقا هم صورت گیرد که موجی را ایجاد خواهد نمود و تاثیر آن در ۵-۶ ماه آینده مشخص خواهد شد.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا امکان دارد رابطه با پاکستان موجب کاهش همکاری با هندوستان شود؟، اظهار نمود: شما در مورد همکاریهای کلان دو کشور صحبت می کنید و بنده از منظر تجاری در مورد آن صحبت می کنم. وقتی دو کشور درحال مذاکره با همدیگر هستند، به غیر از بعد تجاری، ابعاد فرهنگی، سیاسی و غیره هم روبرو می شویم. یعنی پارامترهای اقتصادی و تجاری، یکی از ابعاد تأثیرگذار در این مذاکرات بوده که امکان دارد تعیین کننده هم نباشد.
معاون ارتقای کسب و کارهای تجاری سازمان توسعه تجارت همینطور اظهار داشت: تنظیم گری روابط کلان کشورمان با کشورهای دیگر، برعهده شورای امنیت ملی است که سازمان توسعه تجارت، وزارت امور خارجه و دستگاههای دیگر، اجرا کننده بخشی از این سیاست های کلان هستیم. در مورد پاکستان فقط نگاه تجاری و اقتصادی را بیان کردیم ولی روابط دو کشور، بسیار کلان تر از آن است که نباید تنها اهرم اقتصادی را در آن تأثیرگذار بدانیم.


منبع:

1401/07/12
09:59:59
5.0 / 5
204
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی