تسویه بدهی با فروش یا واگذاری برندهای تهران

تسویه بدهی با فروش یا واگذاری برندهای تهران

به گزارش لوازم فلزی، داستان واگذاری اموال بزرگ شهر، از سال ۹۵ آغاز شد و آن زمان هم مدیریت شهری وقت، تلاش داشت تا بخشی از دارایی های عمومی شهر را در ازای پرداخت بدهی اش واگذار کند، واگذاری که مصوبه شورای شهر چهارم را هم گرفت؛ اما بنا به مشکلاتی رها گردید و حالا پس از گذشت ۶ سال از آن زمان باز هم بحث واگذاری فروشگاه شهروند، روزنامه همشهری و شهرآفتاب و بخشی از سهام فروشگاه رفاه مطرح گردیده است.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، ۲۵ فروردین ماه سال ۹۵ بود که شهردار وقت تهران در یک جلسه از فروش فروشگاه شهروند اطلاع داد و اعلام نمود که در ازای پرداخت بدهی شهرداری شهرآفتاب و فروشگاه شهروند به فروش می رسد و در نهایت در یک جلسه غیر علنی در شورای چهارم شهر تهران، اعضای پارلمان شهری، رای به واگذاری ۶۰ درصد سهام فروشگاه شهروند و واگذاری ۱۰۰ درصدی شهرآفتاب به بانک شهر را دادند. واگذاری که همان زمان مخالفت هایی را به همراه داشت و حتی رحمت الله حافظی رئیس وقت کمیسیون سلامت شورای شهر تهران از این مصوبه بعنوان "برگ سیاهی در کارنامه شورای چهارم" یاد کرد؛ البته اجرای این مصوبه به عمر دوره چهارم شورا قد نداد و در شورای شهر پنجم هم با اعمال تغییراتی، رسما مسکوت ماند.
حالا با گذشت ۶ سال از مطرح شدن واگذاری سهام نمایشگاه شهرآفتاب که به نمایشگاه بین المللی آفتاب تغییر نام داده و فروشگاه شهروند، بار دیگر مدیران شهری واگذاری سهام این دومجموعه نمایشگاه آفتاب و شهروند به همراه موسسه همشهری و سهم ۶ درصدی شهرداری از فروشگاه رفاه را در دستور کار قرار دادند؛ بگونه ای که روز یکشنبه هفته گذشته یک فوریت لایحه شهردار تهران در مورد "مجوز واگذاری بخشی از سهام برخی از شرکتهای تابعه شهرداری تهران جهت تسویه بدهی به بانک ها" در دستور کار اعضای شورای شهر قرار گرفت و یک فوریت آن هم به تصویب رسید که بر این اساس شهرداری می تواند سهام مجموعه های شهرآفتاب، شهروند و همشهری که ۱۰۰ درصد متعلق به شهرداری است و سهم ۶ درصدی خود در فروشگاه رفاه را برای تسویه بدهی های بانکی خود به فروش برساند.

بدهی ۵۰ هزار میلیارد تومانی شهرداری تهران به بانک ها
فروزنده معاون مالی و اقتصاد شهرداری تهران در دفاع از این لایحه اعلام می کند: ما علاوه بر آنکه به دنبال کاهش تصدی گری شهرداری در جهت افزایش بهره وری و اصلاح ساختارها هستیم، می خواهیم بدهی های بانکی مان را هم با این روش کاهش دهیم؛ چون که ما ۵۰ هزار میلیارد تومان به بانکها بدهی داریم که ۳۰ هزار میلیارد تومان آن اصل پول و ۲۰ هزار میلیارد سود آن است که اگر این لایحه به تصویب برسد می توانیم هر چه سریعتر نسبت به عملیاتی کردن استمهال وام ها اقدام نماییم.
وی با اشاره به اینکه یکی از سیاست های جدی ما اینست که بخشی از سهام نمایشگاه شهر آفتاب را به شرکت نمایشگاه ها واگذار نماییم که اگر این اتفاق بیفتد نمایشگاه ها به شهر آفتاب منتقل می شود، ادامه می دهد: ۳۸ هزار میلیارد تومان به بانک شهر بدهی داریم و در مناطق هم بدهی مان به پیمانکاران۸۰۰۰ میلیارد تومان است که در قسمت غیر نقد پرداخت می شود و ۷۵۰۰ سند آماده شده که یا به صورت تهاتر و یا به صورت نقدی بدهی هایشان را پرداخت نماییم.
به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، با این که یک فوریت این لایحه تصویب گردید و جزئیات و اصطلاحا چکش کاری این لایحه به کمیسیون ها سپرده شد، اما اطلاعاتی از نحوه واگذاری، میزان ارزش دارایی این چهار مجموعه، میزان دقیق بدهی به سیستم بانکی به تفکیک بانک ها مشخص نشده است و جای سوال است که چرا مدیریت شهری باید از محل فروش اموال عمومی که سرمایه شهر تهران هستند، بدهی خود به سیستم بانکی را پرداخت کند؟ و آیا اساسا شهرداری تهران به غیر از شهروند، شهرآفتاب، همشهری و.. که به شکلی برند شهرداری هستند، ملک دیگری ندارد به بدهکارانش بدهد؟

جای شکر دارد که بالاخره مسؤلان قبلی شهر، رقم بالای بدهی شهرداری را قبول کردند


افشین حبیب زاده رئیس کمیته عمران شورای شهر پنجم در گفت وگویی با ایسنا در مورد مطرح شدن مجدد فروش شهروند و شهرآفتاب می گوید: مدیریت شهری در دوره چهارم شورای شهر تهران، تصمیم به واگذاری مجموعه شهروند و شهرآفتاب به بانک شهر برای پرداخت بدهی ها می کنند ولی از آنجاییکه بانک مرکزی به سبب افزایش میزان دارایی های غیر نقد بانک شهر به دنبال این واگذاری وارد شد و مخالف کرد، خود به خود اجرای این مصوبه مسکوت ماند.
وی با اشاره به اینکه ارزش واقعی نمایشگاه آفتاب در زمین آن است و بخش زیادی از زمین ها هم متعلق به تولیت حرم امام خمینی(ره) است و باید در نحوه واگذاری نمایشگاه آفتاب به این مورد توجه گردد، می افزاید: در شورای شهر پنجم مصوبه ای درمورد واگذاری شهروند و موسسه همشهری داشتیم که براین اساس قرار بود این دو مجموعه از راه بورس واگذار شود و حتی همه کارهای عرضه در بورس شامل اصلاح اساسنامه، تطبیق اساسنامه با قوانین و... برای عرضه سهام شهروند انجام شد و مقرر شد که موسسه همشهری هم اصلاحات مورد نیاز در اساسنامه خویش را برای عرضه در بورس ایجاد نماید تا به بورس بپیوندد و تمام تلاش مان این بود که مدیریت این مجموعه ها در اختیار شهرداری باقی بماند که این مساله هم به مرحله عرضه نرسید.
حبیب زاده با اشاره به اینکه در آن زمان بحثی عنوان شد که بخشی از سهام این دو مجموعه در اختیار پرسنل باشد تا پرسنل علاقمند، سهامدار این دو مجموعه باشند، ادامه می دهد: حالا مدیریت فعلی شهر تهران یک فوریت واگذاری سهام ۴ مجموعه شهرداری تهران را تصویب کرده است تا سهام به بانکها در ازای پرداخت بدهی واگذار شود یعنی به عبارت دیگر باز همان بحث های قدیمی مطرح گردیده است، اما درصورتیکه این سهام را می خواهند به بانک ها بدهند، امکان دارد بانک ها در مقطعی که بخواهند افزایش سرمایه بدهند و شهرداری نتواند در این افزایش سرمایه مشارکت کند، خود به خود امکان دارد تا بخش اعظمی از سهام در اختیار بانک ها قرار گیرد و عملا مدیریت این مجموعه ها به بانک ها سپرده می شود.
وی می افزاید: شورای شهر دو هفته فرصت بررسی این لایحه را دارد؛ اما ابهاماتی هم مطرح است بگونه ای که میزان دقیق بدهی شهرداری به بانک ها هنوز اعلام نشده است که دقیق چقدر بدهکار است و چه میزان سود و خسارت پرداخت می کند؟ و باید این رقم مشخص شود تا شورا بتواند تصمیم گیری کند. همینطور ارزش گذاری از این ۴ مجموعه نشده است و بهرحال وقتی با طرح یک فوریت می آید هم باید میزان بدهی و هم ارزش املاک مشخص شود تا اساسا مردم بدانند که این واگذاری ها به چه قیمت و بر چه اساسی است.
حبیب زاده با اشاره به اینکه به نظرم بهترین روش برای این واگذاری بردن این چهار مجموعه به بورس است، می افزاید: درست است که بورس هم با مشکلاتی مواجه می باشد اما بهترین و امن ترین مکانی که میتوان سرمایه های شهر را در آن به صورت شفاف عرضه نمود، بورس است.
این کارشناس حوزه شهری در پاسخ به این سؤال که آیا اساسا کار درستی است که سرمایه های شهر و مردم برای پرداخت بدهی واگذار شود؟ می گوید: بهرحال مدیریت شهری برای پرداخت بدهی های خود باید تصمیم بگیرد و فرآیندی را باید مشخص نماید که برپایه آن بدهی ها را پرداخت کند تا جریمه و سود به آنها تعلق نگیرد و از طرفی دیگر دقت داشته باشید که فقط شهروند، شهرآفتاب و... سرمایه شهر نیستند؛ بلکه وقتی شهرداری تراکم می فروشد به شکلی سرمایه و دارایی های شهر را واگذار می کند و این فروش اموال روشی است که شهرداری ها برای پرداخت بدهی و دیون خود در پیش می گیرند، اگر روش دیگری باشد که تولید ثروت شود یا واگذاری کمتر باشد، بهتر است اما با عنایت به این که اساسا رقم بدهی شهرداری بالا است به نظر می آید این واگذاری به شرط آنکه مدیریت از دست شهرداری خارج نشود، چاره مناسبی است.
به نقل از ایشان، مدیران فعلی معتقدند که رقم بدهی شهرداری بالا است و جالب است بدانید در زمان دوره پنجم مدیریت شهری، هر چه می گفتیم رقم بدهی بالاست، نمی پذیرفتند و هجمه های رسانه ای وارد می کردند؛ ولی اکنون که خودشان مسئولیت را برعهده دارند، می بینند که این ارقام بدهی چقدر واقعی است و حالا اعداد اعلامی خودشان بسیار بالاست و جای شکرش باقی است که بالاخره این مدیران قبول کردند که رقم بدهی بالاست و به نظر می آید واگذاری البته با سیاست های خاص یعنی عدم خروج مدیریت از شهرداری و نظارت در بلندمدت می تواند یک چاره آخری باشد.

واگذاری تنها از راه بورس

دولت شریک شهرداری در شهر آفتاب نشود، نمایشگاه راه نخواهد افتاد

ناصر امانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر ششم هم در گفتگو با ایسنا، در مورد چرایی این واگذاری ها ضمن اشاره به وضعیت نمایشگاه آفتاب که ظرفیت بزرگ این مجموعه بلا استفاده مانده است، می گوید: این مصوبه به ما کمک می نماید که وزارت صمت بخشی از سهام شهرآفتاب را بخرد و روند انتقال نمایشگاه ها به شهرآفتاب سرعت گیرد و مطمئن باشید اگر دولت در نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب، شریک ما نشود، این نمایشگاه راه نخواهد افتاد و برای حل مشکلات برگزاری نمایشگاه در سئول، باید دولت خودش را در نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب سهیم کند و خویش را موظف بداند که برگزاری نمایشگاه های بین المللی را به این مکان سوق دهد تا نمایشگاه سئول به شهرداری تحویل شود و آن مجموعه به یک فضای عمومی و خدماتی یا فضای سبز تبدیل گردد.
وی با اشاره به اینکه شهرداری ماهانه سود کلانی را بابت عدم پرداخت بموقع بدهی ها و سررسید شدن اقساط تسهیلات بانکی پرداخت می کند، می افزاید: علاوه بر این مشکلات، متاسفانه شاهدیم که از این سرمایه شهری در نمایشگاه شهرآفتاب هیچ بهره برداریی نمی شود و این سرمایه گذاری، در یک زیان دهی قرار گرفته است.
امانی با انتقاد از عدم استفاده از ظرفیت بزرگ نمایشگاه بین المللی شهرآفتاب، می گوید: متاسفانه امروز شاهدیم که در مجموعه عظیم نمایشگاه آفتاب، هر چند وقت یکبار، نمایشگاه های کوچکی برگزار می گردد که حداکثر یک سوله از آن مجموعه بزرگ را اشغال می کند. این درحالی است که به اعتقاد من، ما به جهت اینکه از یک سو بدهی های بانکی این مجموعه را کاهش دهیم و از طرفی این سرمایه بزرگ شهری فعال شود، باید دولت را در مجموعه شهر آفتاب شریک خود نماییم.

وی با تکیه بر این که در واگذاری مطرح شده درمورد شهر آفتاب، قرار نیست کل این مجموعه به دولت واگذار شود، ادامه می دهد: در لایحه پیشنهادی تاکید شده که واگذاری باید بگونه ای صورت گیرد که مدیریت نمایشگاه شهرآفتاب، در دست مدیریت شهری باقی بماند و واگذاری سهام این مجموعه از ۴۹ درصد تجاوز نکند و مدیریت شهری ۵۱ درصد سهام را در اختیار داشته باشد.

امانی در پاسخ به این سؤال که چرا شورای شهر و شهرداری، به جای ارتقاء مدیریت شهر آفتاب و رفع مشکلات مدیریتی آن، به دنبال واگذاری این مجموعه برای حل مشکل زیان دهی آن است؟ می افزاید: اولا که ما در این لایحه به دنبال واگذاری کامل مجموعه شهرآفتاب نیستیم و حتما با واگذاری مدیریت شهرآفتاب و واگذاری بیشتر از ۴۹ درصد سهام این مجموعه مخالفیم. ما به دنبال آن هستیم تا با آورده شرکاء، زمینه حل مشکلات و توسعه شهرآفتاب و فروشگاه شهروند را فراهم نماییم.
وی درمورد وضعیت سوددهی فروشگاه شهروند هم ادامه می دهد: فروشگاه شهروند هم اکنون زیان ده نیست و سالانه سود مختصری هم ثبت می کند، ولی با عنایت به این که سبد خانوارها که عمده محصولات فروشگاه شهروند را تشکیل می دهد و قیمتها بشدت آنها بالا رفته، سود این فروشگاه کاهش داشته است؛ این در حالیست که ما به دنبال حفظ برند فروشگاه شهروند و ادامه خدمت دهی این مجموعه به شهروندان هستیم.

تهران روزانه ۱۲ میلیارد تومان سود بانکی پرداخت می کند

قرار نیست همه سهام واگذار شود، مدیریت با شهرداری می ماند


امانی خاطرنشان می کند: علاوه بر این موارد، شورای شهر پنجم در مورد موسسه همشهری که امروز زیان ده است و همینطور مجموعه شهروند، مصوبه واگذاری از راه بورس را داشت که ما امروز هم بر واگذاری از راه بورس اصرار داریم و این مورد را در بررسی های تخصصی در کمیسیون ها حتما مد نظر خواهیم داشت.
وی با اشاره به اینکه واگذاری بخشی از سهام این مجموعه ها از راه بورس دارای مزایای قابل توجهی است، می گوید: واگذاری سهام از راه بورس سبب می شود که علاوه بر شفافیت، سهام این مجموعه ها به تمامی متقاضیان ارائه شود و برنده عرضه این سهام، کسانی می شوند که بالاترین قیمت را پیشنهاد می دهند؛ بنابراین ما بر واگذاری سهام این مجموعه ها از راه بورس تاکید داریم.
امانی در ادامه در پاسخ به این سؤال که با عنایت به وضعیت زیان ده بودن موسسه همشهری، سوددهی پایین فروشگاه شهروند و بلاتکلیف بودن مجموعه نمایشگاه بین المللی شهرآفتاب، آیا افراد یا مجموعه هایی تمایل به خرید سهام این مجموعه ها خواهند داشت یا خیر؟ ادامه می دهد: من اعتقاد دارم دولت و خصوصا وزارت صمت بعنوان متولی نمایشگاه های بین المللی، بهترین شریک ما در نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب خواهد بود و در صورت توافق، آنها می توانند بهترین سهام دار این مجموعه باشند و با واگذاری املاک، سهام دار این نمایشگاه شوند؛ البته یک روش دیگر هم متصور است که از سود سالانه نمایشگاه شهرآفتاب، هزینه این واگذاری را به مدیریت شهری تهران پرداخت کنند.
وی در پاسخ به این سؤال که این سه مجموعه همشهری، شهرآفتاب و شهروند برند شهرداری هستند، می افزاید: متاسفانه در شرایط فعلی و بر مبنای گفته مسؤلان شهرداری تهران، شهر تهران روزانه ۱۲ میلیارد تومان سود بانکی پرداخت می کند و ماهانه این سود بانکی، ۳۶۰ میلیارد تومان می شود.

به قول امانی، بعد از واگذاری بخشی از سهام مجموعه نمایشگاهی شهرآفتاب، موسسه همشهری و فروشگاه رفاه، مدیریت و سیاستگذاری بر این مجموعه ها همچنان در اختیار شهرداری تهران باقی خواهد بود و هیچ برنامه ای برای واگذاری کل سهام یا سهام مدیریتی این مجموعه ها در مدیریت شهری وجود ندارد.

وی با تکیه بر این که هنوز شورای شهر تهران هیچ تصمیم قطعی در خصوص واگذاری این مجموعه ها نگرفته و شورای شهر تنها به یک فوریت بررسی آن رای داده است، ادامه می دهد: نکته قابل توجه اینست که بدهی شهرداری به رقم ۶۰ هزار میلیارد تومان رسیده است و روز به روز بر میزان این بدهی افزوده می شود و این در حالیست که اگر میزان بدهی سالانه شهرداری از اعتبار مصوب سالانه آن پیشی بگیرد، عملا شهرداری ورشکست می شود و ما نباید اجازه دهیم کار به این نقطه برسد؛ بنابراین ما به دنبال آن هستیم تا با اتخاذ سیاست ها و تصمیمات جدی، این میزان بدهی را حداقل به نصف برسانیم و یکی از طریق های کاهش این حجم بدهی، واگذاری بخشی از سهام بعضی از شرکتهای شهرداری بشکلی شفاف با قیمت روز است؛ آن هم به نحوی که مدیریت این مجموعه ها همچنان در اختیار شهرداری تهران باقی بماند.

وی با تکیه بر این که هنوز جزئیات دقیق واگذاری این مجموعه ها کاملا بررسی نشده و این بررسی ها طی ۲ هفته آینده صورت می گیرد، می گوید: این لایحه طی روزهای آینده در کمیسیون ها بررسی و چکش کاری می شود و بعد از تکمیل بررسی ها، این لایحه به صحن شورا می آید و همه چیز به صورت واضح و شفاف به مردم اعلام می شود.

امانی در پاسخ به این که آیا شهرداری تهران منابع و سرمایه دیگری بجز شرکتهای نامدار خود برای تأمین بخشی از بدهی های خود در اختیار ندارد؟ می افزاید: شهرداری تهران، املاک و مستغلات بسیاری را در اختیار دارد ولی متاسفانه عمده آنها دارای مشکلات سند و یا معارض هایی هستند که این املاک و مستغلات را با مشکل مواجه کرده؛ علاوه بر این، شورای شهر تهران مجوز لازم را در بودجه سال جاری برای فروش املاک و مستغلات داده، ولی گزارش ۶ ماه نخست خزانه دار نشان داد که متاسفانه به سبب مشکلات موجود در شرایط بازار املاک، شهرداری تهران در قسمت غیرنقدی چندان موفق نبوده است.
وی با تکیه بر این که واگذاری سهام این مجموعه ها در شورای چهارم و پنجم که طیف مخالف فکری ما بودند و همینطور شورای فعلی مطرح بوده و این امر نشان دهنده درستی این مسیر است، می گوید: شورای شهر چهارم که طیفی متشکل از دوستان اصلاح طلب و اصولگرا بود و در شورای پنجم که شورایی یک دست با نگرش فکری متفاوت با شورای فعلی بود، همگی در مبحث واگذاری بخشی از سهام این مجموعه های در اختیار شهرداری، وفاق داشتند.

امانی اضافه می کند: متاسفانه این اولین دفعه است که قرار شده این مصوبه اجرایی شود و ما در این راه تجربه نخست را پشت سر می گذاریم چونکه بعد از تصویب این مورد در شورای چهارم، دوره پنجمی ها آنرا اجرا نکردند؛ شورای پنجمی ها این مورد را اصلاح کردند و بر واگذاری از راه بورس که نیازمند اجرای مقداماتی است تاکید نمودند و حالا ما امروز درحال بررسی چگونگی واگذاری این ۳ مجموعه هستیم و هنوز بررسی ها به نتیجه نهایی نرسیده است.

وی در مورد ارزش این مجموعه ها هم ادامه می دهد: بر مبنای برخی گزارشات، گفته شده که ارزش سهامی که قصد واگذاری آنها را دارند حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان است ولی به نظر من ارزش این سهام بیشتر از این اعداد است چونکه اوایل سال جاری برآوردی که از قیمت شهرآفتاب انجام شد نشان داد که این مجموعه حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان ارزش دارد که با احتساب واگذاری ۴۹ درصد سهام این مجموعه، درآمد حاصل از واگذاری این مجموعه حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان است که با اضافه شدن سهام فروشگاه شهروند و موسسه همشهری، این رقم بیشتر خواهد شد.
به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، یک فوریت لایحه شهرداری در مورد واگذاری سهام چهار مجموعه فروشگاه رفاه، شهروند، همشهری و شهر آفتاب به تصویب رسیده و مقرر است اعضای شورای شهر نسبت به بررسی ابعاد مختلف این واگذاری در کمیسیون ها تصمیم گیری کنند و باید منتظر ماند و دید که در نهایت چه اتقاقی برای این برندهای شهرداری تهران رخ می دهد.1401/09/04
13:10:54
5.0 / 5
255
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بودجه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی