گول آیفون های کپی برابر اصل را نخورید

گول آیفون های کپی برابر اصل را نخورید

لوازم فلزی: گوشیهای آیفون 14 فیک یا کپی بطور معمول بصورت قاچاق وارد کشور شده و شماره سریال آنها جعل می شود و فروشش هم غیر قانونی می باشد.به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، امروزه افراد بسیاری به خرید گوشی آیفون علاقمند و از طرفداران پر و پا قرص این برند هستند؛ به شکلی که بعد از عرضه هر مدل جدید این گوشی به بازار، اهتمام در تهیه آن دارند؛ اما باتوجه این که این گوشی یکی از محصولات گرانقیمت و لوکس شمرده می شود، ممکنست برخی در کنار علاقه مندی به تهیه آن، بودجه کافی برای خرید نداشته باشند و در نتیجه به سراغ تهیه و خرید فیک یا کپی این مدل گوشی که از نظر ظاهری بسیار شبیه به مدل اصلی آنست می روند.

این موضوع در ایران هم باب شده و می توان بسیار راحت صاحب گوشی آیفون فیک شد که بسیار ارزان تر از اصل آن دردسترس است. به اعتقاد کارشناسان، نکته مهم این است که آیفون های فیک فقط از نظر ظاهری به نسخه اصل آن شباهت دارند و در بخش های دیگر تفاوت ها بسیار است. به عبارتی همزمان با افزایش قیمت گوشیهای آیفون، بازار خرید و فروش گوشیهای فیک آیفون به سبب افزایش تقاضا داغ شده اما سوالی که مطرح می شود این است که این گوشیها چگونه وارد کشور و رجیستری می شوند؟

با بررسی سایت های فروش آنلاین و فروشگاه های فروش موبایل می توان مشخص شد بسیاری بصورت دست فروشی به فروش این گوشیها که گفته شده قیمتش یک پنجم نسخه اصلی آنست، اقدام می کنند. اغلب این گوشیهای فیک ساخت کشورهایی مانند تایلند، چین و فیلیپین هستند اما چگونگی ورود آن به کشور هنوز مشخص نیست اما به سبب وفور بالای آن در بازار، بنظر می رسد واردات این گوشی علاوه بر مسافری نیست، بصورت قاچاق هم وارد کشور می شوند.

در همین رابطه مهدی محبی- رییس اتحادیه صنف دستگاه های مخابراتی و ارتباطی و لوازم جانبی استان تهران - درباره ی این مساله به ایسنا اظهار داشت: بطور معمول آیفون های ۱۴ کپی بصورت قاچاق وارد کشور می شوند و سریال های آن هم جعل شده و فروشش هم برخلاف قانون است.

وی با اعلان اینکه در حوزه نظارت بر آیفون های ۱۴ کپی، اگر شکایت به ما اعلام گردد، حکمش را می دهیم و مشخصا فروش آنرا تخلف می دانیم، درمورد قیمت های آیفون های ۱۴ کپی اشاره کرد: در ارتباط با قیمت های این نوع گوشی به سبب این که اطلاعاتی کافی دراین زمینه ندارم، نمی توانم قیمت های دقیق این گوشیها را اعلام کنم.

مجبی در ادامه سخنانش تاکید کرد: آیفون های ۱۴ کپی به سبب این که بصورت قاچاق وارد می شوند رجیستری آنها هم جعلی است. به عبارتی این گوشیها از راه قانونی وارد کشور نمی شوند و غیرقانونی هستند؛ چون گمرکی گوشی اپل از ارزش قانونی آن کالا بیشتر است و بنا بر این قانونی وارد نشده و کالای فیک هم که اجازه ندارد بجای اصلی وارد شود برای اینکه تخلف شمرده می شود.

وی اظهار داشت: ممکنست گوشی فیک و قاچاق، قطع شود و هر اتفاقی برایش رخ دهد، چون قانونی وارد کشور نشده است و رجیستری که احتمالاً بر روی آن خورده است هم غیر قانونی می باشد بدین سبب اگر در مکانی کپی های این مدل از گوشی به فروش برسد و ما شناسایی نماییم، نامه آنرا به سازمان صمت ارسال خواهیم کرد.

رئیس اتحادیه صنف دستگاه های مخابراتی و ارتباطی و لوازم جانبی استان تهران در آخر اشاره کرد: سفارش می شود مردم هر گوشی را از هر فروشگاه یا از هر طریقی تهیه یا خریداری می کنند، حتما بوسیله #۷۷۷۷* استعلام بگیرند و بعد از این مبادرت به دارندگان گوشی موبایل اعلام می شود که اولا این چه مدل گوشی است که وارد کشور شده و وارد کننده آن چه کسی است؛ بدین سبب این مساله با یک استعلام خیلی راحت اطلاع رسانی می شود.

تقریبا از مهرماه که آیفون ۱۴ وارد ایران شد، مدتی موضوع رجیستری آن در هاله ای از ابهام قرار داشت اما درنهایت دی ماه از طرف سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام گردید که واردات رسمی و تجاری آیفون انجام نخواهد شد و درباره ی رجیستری آیفون ۱۴ وارد شده بوسیله رویه مسافری نیز هنوز تصمیم گرفته نشده است.

آیفون ۱۴ هم اکنون فقط از رویه مسافری یا با سوءاستفاده از این رویه بصورت قاچاق به کشور وارد شده و تا حالا درباره ی واردات تجاری آن اظهار نظر قطعی نشده بود. اما گوشیهای وارداتی مسافری هم تا حالا رجیستر نشده است. هر کالایی که بوسیله رویه مسافری وارد شود، اگر در گمرکات اظهار شده باشد، می تواند رجیستر شود، اما اگر اظهار نشده باشد، غیر قانونی می باشد و رجیستر هم نمی گردد. اما هم اکنون مسئله این است که اصلاً رجیستر شدن یا نشدن آیفون ۱۴، تعیین تکلیف نشده است. البته اگر کالایی بصورت قانونی از رویه مسافری وارد شده باشد، اجازه استفاده تجاری ندارد و نباید خرید و فروش شود. اما دراین زمینه خلاء قانونی وجود دارد و این کالاها در بازار فروخته می شوند.

منبع:

1401/11/10
09:20:35
5.0 / 5
219
تگهای خبر: بازار , بودجه , چین , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی