معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت مطرح كرد

احیاء بیش از ۲۰۰۰ واحد صنعتی تعطیل

احیاء بیش از ۲۰۰۰ واحد صنعتی تعطیل

به گزارش لوازم فلزی، خراسان رضوی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: از شروع فعالیت دولت سیزدهم تا حالا 2370 واحد صنعتی تعطیل احیا شده است.علی رسولیان در گفت و گو با ایسنا درباب وضعیت قطعی برق و گاز صنایع اظهار داشت: متاسفانه ما در کشور در حوزه برق و گاز ناترازی داریم که عمده فشار آن بر صنعت وارد می شود، در صورتیکه کل مصرف برق صنعت ۳۵ درصد است اما در زمان پیک مصرف برق صنعت قطع می شود.

وی اضافه کرد: در سال قبل اقداماتی دراین زمینه انجام شد. ۱۰۰۰ مگاوات نیروگاه های خودتامین در واحدها آغاز به کار کردند. وزارت صمت مجوزهایی داد و ما نیز مشوق هایی در نظر گرفتیم، بدین سبب برنامه ریزی نسبتا خوبی با وزارت نیرو انجام شد. قطعی برق بی برنامه در زمینه صنعت خیلی کم بود و بیشتر بصورت برنامه ریزی شده اتفاق افتاد، برای مثال برخی واحدها اورهال انجام داده، تعدادی از واحدها جمعه ها مشغول به کار بودند و برخی شیفت ها را تغییر دادند. زنجیره های تولید را نیز کنترل کردیم تا به تولید بخش هایی که برق آنها قطع می شود، لطمه وارد نشود.

رسولیان با اعلان اینکه در زمستان امسال شاهد کاهش شدید دما و سرمای شدید هوا بودیم که این مساله در خراسان رضوی بیشتر بود، عنوان کرد: این سرما خارج از برنامه تدوین شده در سطح ملی بود. توافقات ما برای قطع گاز صنایع فقط در زمینه صنایع سیمانی، قسمتی از فولاد و بخش هایی از صنایع بزرگ بود اما کسری گاز و برودت هوا سبب شد گاز بخش های مختلف همچون شهرک های صنعتی و صنایع کوچک برای مدتی قطع باشد، همین طور کمبود گاز در نیروگاه ها عاملی برای قطع برق آنها نیز شد که در خراسان رضوی مشهود بود.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران اظهار داشت: اقداماتی با مشارکت وزارت نیرو برای ایجاد نیروگاه در سطح کشور به ظرفیت ۱۳ هزار و ۵۰۰ مگاوات نهایی و حدود ۲۰ واحد وارد مرحله اجرای عملیاتی شده است. ۲ واحد با حدود ۷۰۰ مگاوات بهره برداری شده و ایجاد بقیه نیز به جد دنبال می شود. این اقدام بیش از ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. قرار شد مجوزها، مسائل مربوط به محیط زیست و واگذاری زمین در دولت تعیین تکلیف شود تا زودتر این نیروگاه در مدار قرار بگیرند. اگر این نیروگاه ۱۳ هزار و ۵۰۰ مگاواتی وارد مدار شود، مشکل ناترازی برق در تابستان حل خواهد شد.

وی افزود: ما با وزارت نیرو اقداماتی را درباب راه اندازی شهرک های انرژی خورشیدی شروع کردیم که شهرک قزوین در آینده به بهره برداری خواهد رسید. برای استانهای دیگر نیز مجوزهای مربوطه صادر شده و برای هر استان ۵ شهرک در نظر گرفته شده است. میزان برقی که از این شهرک ها تولید می شود حدود ۵۰۰۰ مگاوات است؛ این شهرک ها در طولانی مدت بهره برداری خواهند شد.

رسولیان بیان کرد: در زمینه برق در کشور نیاز به افزایش راندمان داریم. افزایش مصرف برق بخش صنعت منجر به افزایش تولید شده، با این وجود برنامه هایی برای افزایش راندمان برق در دست اقدام داریم و مشوق هایی دراین زمینه ارائه خواهد شد. در زمینه گاز نیز درخواست جدی ما این است که صرفه جویی و مدیریت مصرف در سایر بخش ها صورت گیرد، برای اینکه سهم صنعت در مصرف گاز ۱۰ درصد است و عملا در مصرف گاز موثر نیست. با این روش و قطع گاز تولید با محدودیت های جدی مواجه می شود، بدین سبب مردم و بخش های تجاری، خانگی و اداری نیز باید در مدیریت مصرف کمک کنند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: صنعت بیش از ۳۷ درصد اشتغال کشور را بصورت مستقیم و با بصورت غیر مستقیم شاید بیش از ۵۰ تا ۶۰ درصد اشتغال کشور به صنعت و جوانب و خدمات ناشی از آن بازمی گردد، بدین سبب نباید سبب کاهش انرژی بخش صنعت شویم.

وی با اشاره به این که شناسایی واحدهای راکد بصورت کامل انجام و پروسه طرح افزایش ظرفیت واحدها شروع شده است، اشاره کرد: برای تمام واحدها عارضه یابی اولیه را در ۳۱ کلینیک انجام شد. واحدهای تعطیل می تواند بخش زیادی از ظرفیت مغفول کشور باشد. تعداد واحدهای راکد در خارج و داخل شهرک های صنعتی در زمینه صنعت ۱۲ هزار و ۶۷ مورد و در شهرک های صنعتی حدود ۸۰۰۰ مورد بود که هم اکنون ۱۷ درصد کاهش داشته و رو به کاهش نیز هست.

رسولیان اشاره کرد: از شروع دولت سیزدهم تا حالا ۲۳۷۰ واحد صنعتی تعطیل احیا شدند. در حوزه واحدهایی که زیر ۵۰ درصد کار می کنند، نیز ظرفیت ۱۰۷۷ واحد بالا رفته است. ما در بخش تسهیلات مشکلاتی داریم که امیدواریم با ابلاغ تبصره ۱۸ و منابع مالی که بانکها اختصاص می دهند این روند تسریع شود.
1401/11/16
10:26:07
5.0 / 5
242
تگهای خبر: تولید , خدمات , دولت , صنایع
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی