علی آبادی خبر داد؛

ساخت 3 هزار ایستگاه شارژ خودرو برقی تا پایان سال جاری

ساخت 3 هزار ایستگاه شارژ خودرو برقی تا پایان سال جاری

به گزارش لوازم فلزی، وزیر صمت با اشاره به اینکه باید صنعت خودرو را از قیمت گذاری دستوری نجات دهیم، اظهار داشت: ۳ هزار ایستگاه جدید شارژ خودرو های برقی تا پایان سال جاری ساخته خواهد شد.به گزارش لوازم فلزی به نقل از مهر، عباس علی آبادی وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم روز صنعت خودرو اظهار داشت: در سال ۲۰۲۳ کل درآمد خودرو سه هزار ۳۵۰ میلیارد دلار بوده که رتبه اول درآمدزایی در جهان را داشته و این در شرایطی است که بر مبنای آمار، کل درآمد کشور از صنعت خودرو ۸۴۰ هزار میلیارد تومان بوده است که نیمی از بودجه کشور را شامل می شود.
وی اضافه کرد: صنعت خودرو، نقش بسزایی در ایجاد اشتغال در کشور ایفا می کند به صورتی که ۶۰ صنعت در رابطه با صنعت خودرو است صنعتی که ششمین اقتصاد بزرگ دنیا بشمار می رود.
علی آبادی افزود: سال قبل ۳۷ خودروساز یک میلیون و ۳۳۵ هزار خودرو تولید کردند، اما از التهاب بازار کاسته نشد، اما با این تعداد تولید خودرو، رتبه ۱۶ دنیا را به خود اختصاص داده ایم و برای سال ۱۴۰۳ تولید یک میلیون و ۷۰۰ هزار خودرو را هدف گذاری کرده ایم.
وزیر صمت خاطرنشان کرد: تخصیص ارز یکی از مباحث مطرح شده در صنعت خودرو است و هم اکنون ارز چند نرخی عملاً لایه به لایه سبب ایجاد فساد می شود؛ فرض کنید سال قبل به میزان مشخصی ارز به شرکتی پرداخت کردیم و تعدادی کالا وارد کرد، برای سال جاری پرداخت ارز را ۲ برابر کردیم، اما همان میزان کالا وارد کرد.
به گفته علی آبادی، ۹۰۰ هزار نفر در این صنعت مشغول کار هستند که سهم ۱۲ درصدی در ارزش افزوده کشور دارد؛ رتبه ایران در تولید خودرو طی سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۳ از هجدهم به شانزدهم رسید و اگر سال جاری تولید ثابت بماند به رتبه پانزدهم راه خواهیم یافت.
وزیر صمت اظهار داشت: باید صنعت خودرو را از قیمت گذاری دستوری نجات داده و از آن حمایت کنیم؛ معتقد نیستم خودروسازان ما خوب هستند همینطور معتقد نیستم خیلی هم بد هستند، اما انتظار داریم به سمت تولید خودرو های روز و آینده حرکت نماییم.
مجبور به واردات بنزین هستیم
وی اضافه کرد: در مبحث افزایش عمق ساخت داخل، دیدگاه های مختلفی وجود دارد که باید بررسی شود، خودروسازی در مونتاژ خودرویی وارداتی از لاستیک ایرانی بهره برده و می گوید ۲۰ درصد داخلی سازی شده که اشتباه است و باید منظور از عمق ساخت داخل بررسی شود.
علی آبادی ضمن اشاره به راهبردهای اصلی در صنعت خودرو اظهار داشت: برقی سازی راهی است که باید به سمت آن برویم؛ هم اکنون روزانه ۱۲۰ میلیون لیتر بنزین در سرتاسر کشور مصرف می شود که باید ۷ میلیون لیتر آنرا وارد نماییم ازاین رو برقی سازی چاره ای برای عبور از مصرف بنزین است.
وی تصریح کرد: تا پایان سال جاری، ۳ هزار ایستگاه جدید شارژ خودرو های برقی ساخته خواهد شد.
به گفته وزیر صمت، مهم ترین اجزای قوای محرکه یک خودرو برقی شامل باتری، موتور، گیربکس و سامانه کنترل است که میتوان در هر کدام مبادرت به داخلی سازی کرد، اما در اولویت میتوان از باتری شروع و مبادرت به ذخیره انرژی کرد.


منبع:

1403/04/19
15:17:17
5.0 / 5
44
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بودجه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی