وزیر راه و شهرسازی مطرح كرد

برجام عامل توسعه بندر رجایی، سهم ایران را از صنعت دریانوردی باز پس می گیریم

برجام عامل توسعه بندر رجایی، سهم ایران را از صنعت دریانوردی باز پس می گیریم

لوازم فلزی: وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: اطمینان دارم با همت مسئولان در بخش بندری و دریایی سربلند و موفق خواهیم بود و موقعیت و سهم ایران را از صنعت دریانوردی و حمل و نقل دریایی پس می گیریم.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، عباس آخوندی در حاشیه بازدید و بهره برداری از پروژه های بندری و دریایی بندر شهید رجایی بندرعباس، اضافه كرد: از آرزوهای ما بهره برداری از پایانه مجهز قابلیت ذخیره سازی، صادرات و بانكرینگ فرآورده های سنگین و نیمه سنگین نفتی بود كه امروز محقق شد و این مورد از ثمره های برجام بود كه به وقوع پیوست.
وی در مورد واگذاری پایانه های كانتینری شماره یك و دو بندر شهید رجایی با شركت های خدمات دریایی و بندری بتا و سینا، خاطرنشان كرد: دوستانی كه مدعی هستند بخش غیر دولتی بهتر از دولتی همل می شود، امیدوارم در این مورد به عینه دیده شود كه دولت به بخش خصوصی اعتماد دارد و با تحقق و موفقیت آمیز بودن این طرح شاهد جاری شدن این باور در جامعه باشیم.
آخوندی همینطور از بهره برداری اولین مرحله فاز ۳ طرح توسعه كانتینری بندر شهید رجایی با اعتباری بالغ بر ۵۶ میلیون یورو خبرداد و افزود: امروز همزمان از بخش اول فاز سوم هم بهره برداری شد و مابقی عملیات فاز سوم بندرشهید رجایی بزودی انجام می گردد.
وی خاطرنشان كرد: امیدوارم ادامه توسعه بنادر استان هرمزگان به سمت بندر جاسك و سایر بنادر استان پیش رود و از شدت تمركز در بندر شهید رجایی در آینده بكاهیم.
وزیر راه و شهرسازی همینطور اظهار نمود: هم اكنون با نهایی شدن قرارداد اپراتوری دو ترمینال بندر شهید رجایی، این بندر آماده می گردد سطح ظرفیت خود برای پذیرش كانتینرهای جدید اقتصادی را پیگیری كند كه این مورد در جریان اجرای برجام به شكل قابل توجهی تسهیل شد.

وی با بیان این كه به محض اجرایی شدن برجام قرارداد خرید تجهیزات جدید بندری نهایی شد، در این باره توضیح داد: یكی از این قراردادها مربوط به خرید ۱۲ جرثقیل جدید برای ترمینال دوم بندر شهید رجایی بود. این ترمینال در شرایطی به كار خود ادامه می داد كه نیاز جدی به این تجهیزات داشت و با نهایی شدن برجام ما توانستیم با یك قرارداد ۱۰۴ میلیون یورویی این جرثقیل ها را با بهترین كیفیت از كشور آلمان خریداری نماییم.

به گفته وزیر راه و شهرسازی هم اكنون بخشی از این جرثیقل ها در این بندر نصب شده اند و فرایند نصب دیگر جرثقیل ها هم در دستور پیگیری است تا در كوتاهترین زمان ممكن وارد مدار اجرایی شوند. با آغاز كار این جرثقیَل ها ظرفیت این ترمینال یك و نیم برابر خواهد شد.

آخوندی در ادامه با اشاره به ابلاغ قرارداد جدید دو اپراتور بندر شهید رجایی، بیان كرد: این قراردادها كه به شكل پنج ساله و با محوریت بخش خصوصی اجرایی می گردد این امید را بوجود آورده است كه ما از ظرفیت های دریایی خود بیشترین بهره برداری را داشته باشیم و بخش خصوصی این فضا را پیدا كند تا اقداما ت مدنظر خود در عرصه كلان دریایی را پیگیری كند.

وی ادامه داد: با ابلاغ این قرارداد فصل جدیدی در نحوه بهره برداری از بنادر ایران رقم خواهد خورد و ما از اپراتور ها هم خواسته ایم كه با كاهش سهم ایران در عملیات فیدری سهم ما از بهره برداری مستقیم را افزایش دهد تا ما بتوانیم بحث توسعه دریا محور و رقابت با بنادر منطقه را به بهترین شكل ممكن اجرایی نماییم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به نهایی شدن بخش اول توسعه فاز سه بندر شهید رجایی، تصریح كرد: خوشبختانه این عملیات پیشرفت قابل قبولی داشته است. ما با نهایی شدن مناقصات، عملیات اجرایی در دیگر بخش های این فاز را در دستور كار خواهیم داد.
1396/11/21
14:21:48
5.0 / 5
4800
تگهای خبر: حمل و نقل , دولت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی