در ۱۱ ماهه امسال؛

تراز تجارت خارجی منفی ۶ میلیارد دلار شد، واردات ۲۳ درصد رشد كرد

تراز تجارت خارجی منفی ۶ میلیارد دلار شد، واردات ۲۳ درصد رشد كرد

لوازم فلزی: بر مبنای آمار گمرك، در یازده ماهه امسال تراز تجارت خارجی غیر نفتی منهای ۶ میلیارد دلار شد و در این مدت واردات ۲۳ درصد رشد كرد.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از گمرك جمهوری اسلامی ایران، كارنامه عملكرد تجارت خارجی كشور در ۱۱ ماه سال جاری را با ۱۴ روز تاخیر منتشر نمود كه برپایه این آمار صادرات غیرنفتی كشورمان نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵ درصد افزایش داشته است.
مجموع صادرات غیرنفتی ایران در ۱۱ ماهه سال جاری به ۴۱ میلیارد و ۶۹۰ میلیون دلار رسید كه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به میزان ۴ و ۹۶ صدم درصد افزایش داشته است.
طی ۱۱ ماهه سال قبل ۳۹ میلیارد و ۷۱۹ میلیون دلار كالا به خارج از كشور صادر شده بود.
در مجموع صادرات كالاهای ایرانی به چین در ۱۱ ماهه امسال نسبت به سال قبل ۱۱ و ۲۹ صدم درصد افزایش یافته است.
صادرات غیرنفتی ایران به كره جنوبی و تركیه به ترتیب با افزایش ۴۱ و ۸ صدم درصدی و ۳۰ و ۷۱ صدم درصدی همراه شد و شاهد افت ۱۴ و ۹ صدم درصدی صادرات كشورمان به امارات متحده عربی بوده ایم.
بر این اساس در ۱۱ ماهه سال جاری تشریفات گمركی ۱۵۱ میلیون و ۸۹۲ هزار تن كالا در گمركات كشور تماماً به صورت الكترونیكی و با كنترل كامل به روش هوشمند انجام شده كه از این مقدار ۳۳ میلیون و ۹۳۳ هزار تن سهم واردات و ۱۱۷ میلیون و ۹۵۹ هزار تن سهم كالاهای صادراتی غیرنفتی بود كه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸۱ صدم درصد افزایش را نشان داده است.
با كمك سامانه جامع گمركی و پنجره واحد تجارت فرامرزی هم اكنون اطلاعات تمامی كالاهای وارداتی و صادراتی در بانك اطلاعات تجارت خارجی كشور به تفكیك جزیی ترین اطلاعات ثبت می گردد.
این گزارش می افزاید؛ در ۱۱ ماهه سال جاری به میزان ۴۷ میلیارد و ۶۵۷ میلیون دلار انواع كالا وارد كشور شد كه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲۳ و ۶۱ صدم درصد افزایش را نشان داده است. عمده ترین دلایل افزایش واردات به كالاهای اساسی، قطعات منفصله خودرو و كالاهای سرمایه ای مربوط می گردد.
عمده ترین كالاهای صادراتی
اقلام عمده صادراتی كشورمان در مدت یادشده به ترتیب شامل میعانات گازی به ارزش ۶ میلیارد و ۳۳۰ میلیون دلار، گاز طبیعی مایع شده ۲ میلیارد و ۵۰۹ میلیون دلار، پروپان مایع شده به ارزش یك میلیارد و ۳۳۸ میلیون دلار، متانول به ارزش یك میلیارد و ۷۷ میلیون دلار و روغن های سبك و فرآورده ها به جز بنزین با یك میلیارد و ۶۷ میلیون دلار است.
سهم سایر كالاها ۲۱ میلیارد و ۱۳۸ میلیون دلار بوده كه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۴ و ۴۰ صدم درصد افزایش را نشان داده است.
اقلام عمده وارداتی
اقلام عمده وارداتی در ۱۱ ماهه سال جاری هم به ترتیب شامل قطعات منفصله جهت تولید خودروی سواری با یك میلیارد و ۵۷۳ میلیون دلار، ذرت دامی به ارزش یك میلیارد و ۴۳۴ میلیون دلار، برنج یك میلیارد و ۲۶ میلیون دلار، لوبیای سویا با ۸۳۸ میلیون دلار و وسایل نقلیه موتوری با حجم سیلندر ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی سی به جز آمبولانس و هیبریدی به ارزش ۷۳۹ میلیون دلار بوده است.
عمده ترین خریداران كالاهای ایرانی
عمده ترین خریداران كالاهای ایرانی در ۱۱ ماهه سال جاری به ترتیب شامل چین به ارزش ۸ میلیارد و ۲۲۹ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۵ میلیارد و ۸۶۲ میلیون دلار، عراق با ۵ میلیارد و ۵۷۸ میلیون دلار، تركیه با ۳ میلیارد و ۸۷۴ میلیون دلار جمهوری كره با ۳ میلیارد و ۷۹۷ میلیون دلار بوده است.
كشورهای عمده صادركننده كالا به ایران
كشورهای عمده صادركننده كالا به ایران در مدت یادشده به ترتیب شامل كشورهای چین با ۱۱ میلیارد و ۵۳۴ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۸ میلیارد و ۷۵۹ میلیون دلار، جمهوری كره با ۳ میلیارد و ۲۹۲ میلیون دلار، تركیه با ۲ میلیارد و ۸۶۳ میلیون دلار و آلمان با ۲ میلیارد و ۶۴۱ میلیون دلار بوده است.

1396/12/16
18:35:55
5.0 / 5
4710
تگهای خبر: چین , خودرو , صادرات , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی