چرا بخش خصوصی برای تامین مالی به اوراق دل نمی دهد؟

چرا بخش خصوصی برای تامین مالی به اوراق دل نمی دهد؟

لوازم فلزی: مدیرعامل مركز مالی درباره عدم تمایل شركت ها نسبت به تامین مالی با استفاده از اوراق می گوید مسئله اینجاست كه اكنون خیلی از این شركت ها مكانیزم آن را خوب نمی شناسند و با انواع ابزارهایش آشنا نیستند و كماكان ممكن است فكر كنند تامین مالی با استفاده از وام برایشان بهتر و كم هزینه تر است.


علی نقوی - مدیرعامل مركز مالی - در گفت وگو با ایسنا اظهار نمود: انتشار اوراق، فی النفسه كار بدی نیست و در دنیا هم چه بخش خصوصی و چه دولت از آن استفاده می نمایند. مسئله اینجاست كه انتشار اوراق باید نظمی داشته باشد. در خیلی از كشورهای دنیا كمیته ای درباره بررسی وضعیت اوراق وجود دارد كه وظیفه تصمیم گیری و اطلاع رسانی را به عهده دارد. چنین اقدامی سبب شده فعالان مالی در ابتدای سال بدانند تا آخر سال انتشار می گردد و زمانش چقدر است.
وی ادامه داد: اوراق وسیله خوبی برای تسویه بدهی های دولت می باشد و اینكه باب آن باز شده است خوب بوده و امیدواریم در جای خود استفاده گردد. به این مفهوم كه واقعا از آن ها برای پرداخت بدهی های دولت استفاده گردد و نه به قصد تامین مالی هزینه های جاری.
مدیرعامل مركز مالی درادامه بیان كرد: دولت باید اندك اندك به اوراق بلندتری فكر كند. همینطور ابزارهای جانبی مانند اعتبار سنجی هم به كار رود تا با نرخ متعادل تری به كار رود. به نظر من در چند سال آینده به این سمت برویم.
مدیرعامل مركز مالی همینطور درباره انتشار اوراق توسط بخش خصوصی اظهار داشت: در وهله اول انتشار اوراق توسط بخش خصوصی مستلزم این است كه اولا شفاف باشد و بعد اینكه در پروژه های سودآور فعالیت كند. اكنون شركت های بزرگ این كار را انجام می دهند و اگر همكاری بیشتری بین تامین سرمایه ها، بانك ها و شركت ها اتفاق بیفتد، فكر می كنم بتوانیم تامین مالی بالاتری برای شركت ها داشته باشیم. مسئله اینجاست كه شركت ها این مكانیزم را خوب نمی شناسند و با انواع ابزارهایش آشنا نیستند و كماكان ممكن است فكر كنند تامین مالی با استفاده از وام برایشان بهتر و كم هزینه تر است.
وی همینطور درباره وضعیت سرمایه گذاری و علل جذب نشدن سرمایه گذار خارجی اظهار نمود: سرمایه گذار خارجی بر مبنای مزیت های نسبی وارد یك كشور می گردد. به نظر من در داخل نقطه ضعف هایی داریم. ابتدا اینكه خیلی خوب یاد نگرفتیم پروژه ها را تعریف نماییم. یك پروژه معینی كه بتواند سرمایه گذار خارجی جذب نماید. نكته دوم این است كه برای جذب سرمایه گذار خارجی مراكز متعددی بوجود آمده است؛ ازاین رو سرمایه گذار خارجی دقیقا نمی داند باید با چه كسی روبرو شود. در مقابل هم سرمایه پذیران نمی دانند كه چه اطلاعاتی باید ارائه كنند. بدین سان ما در سمت خودمان زیرساخت های كافی برای جلب سرمایه گذاری را نداریم.
نقوی افزود: سرمایه گذاری به این دلیل در پتروشیمی و چند صنعت دیگر جذب شده است این است كه سابقه این ها طولانی است در صورتی كه در صنایع دیگر كمتر بوده است. اگر برنامه ریزی صحیحی برای جذب سرمایه گذاری بشود شاید بتوان برای بخش های مختلف سرمایه جذب كرد. دراین زمینه فقط دولت هم موثر نیست و اتاق های بازرگانی دراین زمینه مهم هستند. به هر حال سرمایه گذاری، اطلاعات مالی دقیق می خواهد، پروژه های استاندارد می خواهد و... دولت هم باید بتواند فرآیند خروج و ورود سرمایه چك كند. سیاست ها را بازنگری كند و به نظر من ما در شركت ها درباره زیرساخت های جذب سرمایه مشكل داریم و باید واقع گرایانه تر نسبت به آنچه در اطرافمان هست برخورد نماییم.
به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، با عنایت به افزایش سقف انتشار اوراق در بودجه ۱۳۹۷ خیلی از كارشناسان از این امر انتقادكرده و نسبت به پرداخت تعهدات درآینده ابراز نگرانی كردند و البته این نكته هم عنوان شد كه بهتر است ابزار انتشار اوراق توسط بخش خصوصی به كار گرفته شود.
1397/02/14
20:51:24
5.0 / 5
5206
تگهای خبر: دولت , سرمایه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی