در معاملات بورس رخ داد

تغییر موضع ۱۸۰ درجه ای خریداران سهام

تغییر موضع ۱۸۰ درجه ای خریداران سهام

لوازم فلزی: علی رغم حجم گسترده خرید سهم ها در هفته گذشته و اوایل این هفته طی امروز و روز گذشته معامله گران بورس تهران در تغییر موضعی ۱۸۰ درجه ای شاهد حجم پایدار صف های فروش بودند.به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، روز گذشته مسعود كرباسیان - وزیر اقتصاد – خبر از تولید بازار ثانویه ارزی داد. بر طبق این خبر قرار بر این شد كه اگر كالایی غیر از حوزه پتروشیمی و فلزی صادر شود بانك مركزی یك برگه به صادركننده بدهد كه آن برگه قابلیت معامله در بورس را دارد.

با این كه در خلال هفته گذشته هر روز شاخص بازار سرمایه كانال شكنی كرد و در خیلی از سهم ها همچون گروه فلزات اساسی به پتروشیمی شاهد صف خرید بودیم، روز گذشته با انتشار این خبر این گروه ها با افت قیمت مواجه گشتند و شاخص كل حدود ۱۵۰۰ واحد كاهش پیدا كرد. امروز هم در ادامه روند معاملات نماگر اصلی بازار ۲۲۰۲ واحد افت كرد و به كانال ۱۱۱ هزار و ۳۲۴ واحدی بازگشت.

در طی هفته های گذشته با افزایش قیمت ارز در بازارهای غیررسمی معامله گران شاهد افزایش قیمت سهم ها در بورس اوراق بهادار بودند، اما این تصمیم دولت می تواند ثباتی نسبی در قیمت ارز به وجود آورد و التهابات را هرچند اندك و مقطعی كم كند در نتیجه سیگنال های تولید بازار ارزی به بازار سهام رسیده و این مورد سبب شده آن سودآوری كه با رشد نرخ ارزهای خارجی در بازارهای غیررسمی معامله گران انتظارش را داشتند محقق نشود و شاخص های بازار سهام روند نزولی به خود گیرد.

در این روزها شرایط بازار سهام چندان پایدار نیست یك روز شاخص كل ۳۰۰۰ واحد رشد می كند روز دیگر ۱۵۰۰ واحد افت می كند. ریسك های سیستماتیك در این بازار به طوری وجود دارد كه افراد غیرحرفه ای و افرادی كه از رانت های خاص بهره مند نیستند به راحتی نمی توانند از این بازار بازدهی به دست آورند. عده ای معتقدند بازار سهام فعلی بیش از آنچه برمبنای تحلیل باشد بر اساس رانت است و تحلیل آن طور كه باید در این بازار جوابگو نیست.

امروز شاخص كل هم وزن هم ۲۱۹ واحد افت كرد و تا رقم ۱۸ هزار و ۷۳ واحد كاهش پیدا كرد. در عین حال شاخص آزاد شناور هم با ۲۶۱۲ واحد افت مواجه گردید و به رقم ۱۲۲ هزار و ۴۸۱ واحدی رسید. همینطور شاخص بازار اول و دوم ۱۵۸۰ و ۴۶۰۵ واحد افت را تجربه كردند.

فولاد مباركه اصفهان پیشرو نسبت به دیگر سهم ها با ۳۲۱ واحد تاثیر كاهنده بیشترین نقش را در افت نماگرهای بازار سهام داشت. همینطور صنایع پتروشیمی خلیج فارس، ملی صنایع مس ایران و سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین هر یك به ترتیب ۲۲۷، ۲۰۱ و ۱۲۷ واحد تاثیر كاهنده برای شاخص را داشتند، اما معدنی و صنعتی چادرملو، مخابرات ایران و آهنگری تراكتورسازی ایران از معدود سهم هایی بودند كه تلاش كردند به روند افزایشی قیمت سهام در ایام گذشته كمك نماید هر چند كه در نهایت موفق نبودند.

در بازار سراسر قرمز امروز اغلب فلزات اساسی با افت قیمت رو به رو شده اند و صف فروش را تجربه كردند. معامله گران بازار سهام در حالی در این دو روز شاهد صف فروش سهم ها هستند كه هیجان ها در هفته گذشته و روزهای ابتدایی این هفته آنچنان زیاد بود كه در بیشتر گروه ها همچون فلزات اساسی با صف خرید همراه بودیم.

همچنین در گروه محصولات شیمیایی هم سهامداران برای فروش سهم شان به صف شدند به صورتی كه بعنوان مثال در سهام صنایع پتروشیمی خلیج فارس كه در بازار دوم بورس معامله می گردد شاهد صف فروش با حجم فروش ۹ هزار و ۳۴۰ سهم بودیم. جالب این كه تعداد سفارش ها تنها یك سفارش بود و بیش از ۶۱ درصد خریدها را در این نماد حقوقی ها انجام دادند.

در گروه فرآورده های نفتی، كك و سوخت هسته ای هم سهم ها با كاهش قیمت مواجه بودند و در نمادهایی شاهد صف فروش بودیم. همچون این نمادها می توان به سرمایه گذاری صنعت نفت اشاره نمود كه حجم صف فروشش به ۷۵۱ هزار و ۵۰۰ سهم می رسید.

در گروه خودرو و ساخت قطعات هم امروز روند سهم ها كاهشی بود. در این گروه ۲۶۲ میلیون سهم به ارزش حدود ۲۶ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.

ارزش معاملات بورس تهران به رقم ۵۸۱ میلیارد تومان رسید كه این رقم ناشی از دست به دست شدن بیش از ۲.۲ میلیارد سهم و اوراق مالی بود.

علی رغم این كه آیفكس در ایام گذشته با روند افزایش شدیدی مواجه بود امروز با حدود ۲۷ واحد كاهش مواجه گردید و به تراز ۱۲۶۹ واحدی بازگشت. ارزش معاملات فرابورس ایران به رقم ۶۹۰ میلیارد تومان رسید و حجم معاملات عدد ۸۱۶ سهم و اوراق مالی را تجربه نمود.


1397/04/06
15:41:32
5.0 / 5
4804
تگهای خبر: بازار , تولید , سرمایه , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی