یوسف نژاد با تشریح روند بررسی بودجه در مجلس:

لایحه بودجه هفته آخر بهمن در صحن علنی مجلس مطرح می گردد

لایحه بودجه هفته آخر بهمن در صحن علنی مجلس مطرح می گردد

به گزارش لوازم فلزی یك عضو كمیسیون تلفیق لایحه بودجه كل كشور سال ۹۸ با تشریح روند بررسی این لایحه در كمیسیون تلفیق و صحن علنی مجلس اظهار داشت كه احیانا لایحه بودجه هفته آخر بهمن در صحن علنی مجلس مطرح می گردد.


علی اصغر یوسف نژاد در گفت وگو با ایسنا با اشاره به تقدیم لایحه بودجه از جانب رییس جمهوری در جلسه روز گذشته مجلس اظهار نمود: بعد از چاپ و تكثیر لایحه بودجه مهلت مجلس جهت بررسی آن آغاز می گردد. طبق ماده ۱۸۲ آیین نامه داخلی رسیدگی به بودجه یك شوری است و نمایندگان از زمان چاپ و توزیع لایحه، پیوست ها و سوابق آن تا ۱۰ روز می توانند پیشنهادات خویش را به كمیسیون های تخصصی بدهند و كمیسیون های تخصصی هم موظف می باشند تا ۱۵ روز پس از چاپ و توزیع گزارش خویش را به كمیسیون تلفیق ارائه نمایند. البته این فرصت ۱۰ روزه نمایندگان با فرصت ۱۵ روزه كمیسیون تلفیق همپوشانی دارد.
وی افزود: علاوه بر این كمیسیون تلفیق موظف است ظرف ۱۵ روز پس از مهلت ۱۵ روزه كمیسیون ها و نمایندگان گزارش خویش را به صحن علنی مجلس بدهد كه البته این فرصت تا ۱۵ روز بعد هم با موافقت هیئت رئیسه مجلس قابل تمدید است.
یوسف نژاد افزود: پس از عرضه گزارش كمیسیون تلفیق به صحن علنی، كلیات لایحه بودجه در جلسه علنی مورد بررسی قرار می گیرد. اگر كلیات بودجه تصویب گردید، پیشنهادات مربوط به درآمدها و سایر منابع تامین اعتبار بودجه عمومی مورد بررسی قرار می گیرد، سقف درآمدها تصویب می گردد و پس از آن پیشنهادات تبصره ها و ردیف ها مطرح خواهد شد. البته پیشنهاداتی كه توسط نمایندگان و كمیسیون ها عرضه می گردد باید در زمان مقرر مربوط به پیشنهادات نمایندگان و كمیسیون ها مطرح شود و شرط آن عدم مغایرت با قانون برنامه است. در واقع پیشنهاداتی كه منبع درآمد مشخص نداشته باشد، مازاد بر سرجمع باشد و مغایر برنامه باشد مطرح نخواهد شد.
او همینطور تصریح كرد: كمیسیون تلفیق نمی تواند گزارش كمیسیون ها را مسكوت بگذارد ولی اگر كلیات لایحه بودجه رد شود به جزئیات نمی پردازد. در این صورت كلیات در صحن علنی مجلس مطرح می شود، اگر صحن كلیات را رد كرد یعنی گزارش تلفیق تایید شد لایحه به دولت برمی گردد و دولت باید ظرف دو هفته اصلاحیه خویش را به مجلس بفرستد ولی اگر صحن مجلس كلیات را تایید نمود، لایحه به كمیسیون تلفیق برمی گردد و كمیسیون تلفیق باید گزارش اصلاحی خویش را ظرف ۱۵ روز به صحن علنی مجلس بدهد.
این عضو هیات رئیسه مجلس همینطور تصریح كرد: جلسات مجلس برای رسیدگی به بودجه سالانه بلاانقطاع در كلیه ایام هفته به جز جمعه ها و تعطیلات رسمی برقرار است و هر جلسه باید حداقل ۴ ساعت باشد. همینطور تا زمانی كه مذاكرات مربوط به بودجه در دستور كار قرار دارد و رای نهایی مجلس صادر نشده هیچ طرح یا لایحه دیگری مطرح نخواهد شد.
یوسف نژاد افزود: در جریان بررسی كلیات لایحه بودجه در صحن علنی مجلس بعد از رئیس جمهور و سخنگوی كمیسیون ۵ نفر مخالف و ۵ نفر موافق به ترتیب یك مخالف یك موافق هر كدام ۱۰ دقیقه صحبت می كنند و پس از آن نماینده دولت ۲۰ دقیقه و در انتها سخنگوی كمیسیون تلفیق صحبت خواهد نمود و نهایتاً كلیات لایحه بودجه به رای مجلس گذاشته خواهد شد.
این عضو كمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۸ در انتها اظهار داشت كه بر مبنای روال پیش بینی شده در آیین نامه داخلی مجلس احیانا لایحه بودجه هفته آخر بهمن در صحن علنی مجلس مطرح خواهد شد و بررسی آن در صحن مجلس هم حدود دو هفته به طول می انجامد.1397/10/05
18:27:48
5.0 / 5
5005
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی