وزیر صنعت خبر داد

رونمایی از اپلیكیشن اعلام روزانه قیمت ها

رونمایی از اپلیكیشن اعلام روزانه قیمت ها

به گزارش لوازم فلزی وزیر صمت با اشاره به مبحث افزایش قیمت ها اظهار داشت: باید بپذیریم افزایش قیمت های صورت گفته در كشور به علل گوناگونی بوده كه گاهی از دست ما هم خارج بوده است. به صورت مثال در بحث افزایش قیمت ماكارونی، ما شاهد افزایش ۱۰۰ درصدی بودیم كه در نهایت ۶۸ درصد افزایش قیمت از جانب سازمان حمایت پذیرفته شد.به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا رضا رحمانی شامگاه پنجشنبه در نشست با فعالان اقتصادی استان كرمان به وضعیت اكتشافات در سطح كشور و استان كرمان اشاره و با اعمال نظر مثبت نسبت به تدوین طرح اكتشافی تفصیلی استان كرمان در سطوح ۵۰ درصدی تا یك ماه آینده اظهار نمود: در صورت عرضه این طرح، اعتباری از جانب سازمان ایمیدرو به این حوزه برای اكتشافات و تكمیل این بخش به استان كرمان اختصاص خواهیم داد.

وی با تاكید بر این كه سیاست وزارت صنعت، معدن و تجارت امسال اكتشاف در سطوح ۱۰۰ هزار كیلومتر پهنه خطی در سطح كشور است اظهار نمود: استان كرمان بهشت معادن كشور است و باید از این پتانسیل نهایت استفاده را كرده و كار متفاوتی نسبت به سال های قبل در این عرصه صورت گیرد.

رحمانی با اشاره به اینكه وزارت صنعت، معدن و تجارت به دنبال اجرای راحت تر و سریع تر كارها در تمامی حوزه های زیرمجموعه خود است اضافه كرد: هرجایی كه طبق قانون بتوانیم تفویض اختیارات را به اتاق های اصناف، تشكل ها، خانه های صنعتی و… دهیم، این كار را با همه توان انجام خواهیم داد چونكه ما به دنبال آن هستیم كه در نقش حاكمیتی و سیاستگذاری عمل نماییم.

وی در مورد انتقاد رئیس اتاق اصناف كرمان درباره صدور مجوزهای مختلف اظهار نمود: متأسفانه طبق قانون رقابت و در ماده ۷ این قانون، هیچ وزارتخانه ای حق ندارد به علت اشباع بازار، مجوزی صادر نكند كه همین قانون مشكلات فراوانی بوجود آورده است كه باید اصلاحیه این قانون صورت گیرد و ما هم در وزارت صنعت، معدن و تجارت اصلاحیه ای را در آینده نزدیك به مجلس شورای اسلامی عرضه خواهیم داد.

وی افزود: در بحث افزایش قیمت ماكارونی شاهد بودیم آرد گندم صنف و صنعت از ۹۰۰ تومان به ۱۸، ۸۵۰ تومان افزایش پیدا كرد و افزایش حقوق نیروی كار در حدود ۳۶ درصد، و در بخش حمل و نقل ۵۰ درصد افزایش قیمت را شاهد بودیم كه همین عوامل سبب افزایش ۱۰۰ درصدی در قیمت ماكارونی شد اما این مورد را نپذیرفته و خواستیم از سود تولیدكنندگان بكاهیم كه در نتیجه به افزایش ۶۸ درصدی رسیدیم.

رحمانی به افزایش قیمت بی رویه تن ماهی هم اشاره و اظهار نمود: سالانه ۲۰۰ هزار تن مصرف ماهی تن در كشور است كه نیمی از این مصرف ماهی تن، وارداتی و نیمی دیگر از آب های كشور تأمین می شد كه از آغاز سال جاری تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات ۱۰۰ هزار تن ماهی تن حذف شد و از جانب دیگر هم ۱۰۰ هزار تن ماهی تن داخلی به ما تحویل داده نشد كه همین امر سبب بی رویه افزایش قیمت تن ماهی شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت به موضوعات افزایش قیمت روغن موتور و دیگر كالاها در كشور اشاره و اظهار نمود: متأسفانه دیدگاهی در جامعه وجود دارد كه همه فكر می كنند اصناف گران فروشی می كنند این در شرایطی است كه اصناف ما عموماً مراعات می كنند اما علل دیگر سبب افزایش قیمت ها می شود.

وی با اشاره به اینكه نظارت های خویش را افزایش داده به صورتی كه در انتها سال قبل جریمه های وصولی حدود ۲ برابر و پرونده های تخلف تشكیل شده ۱۰ تا ۱۲ برابر افزایش پیدا كرده است افزود: نخستین حلقه نظارت ما اتحادیه ها هستند و از همه اصناف می خواهیم، ابتدا از آبروی خودمان محافظت نماییم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت به مبحث افزایش قیمت شكر هم اشاره و اظهار نمود: مسئول شكر در كشور وزارت جهادكشاورزی است. گزارشی كه وزیر به بنده داده اند از باب تنظیم بازار، بر این باورند كه هیچ مشكلی وجود نداشته و حتی ذخایر شكر در كشور بیش از اندازه معمول است. از نظر عرضه مشكلی وجود ندارد اما باید ببینیم مشكل از كجاست؟

رحمانی با اشاره به اینكه بیشترین مشكل در استان های كشور در بحث شكر مربوط به استان كرمان است اظهار نمود: قیمت ها در سطح كشور كاملاً مشخص بوده و در سامانه ۱۲۴ همه قیمت ها در درج می شود كه مرجع رسمی قیمت كالاهاست و در همین راستا هم جدیداً كاری در وزارت صنعت، معدن و تجارت آغاز كردیم به صورتی كه برای ۱۰۰ كالای پرمصرف و اساسی، اپلیكیشن اعلام قیمت ها را طراحی كردیم كه در آن به صورت روزانه قیمت ها اعلام خواهد شد و در آینده نزدیك از این اپلیكیشن رونمایی خواهد شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از صحبت های خود پیرامون واردات كالاهایی كه در كشور تولید می شوند اظهار داشت: نه تنها در بحث خودرو بلكه در هر بخشی، هر كالایی كه در داخل تولید شود، اجازه صادرات آنرا نخواهیم داد و با این مورد هیچگونه مماشاتی نخواهیم داشت و به صورت جد با متخلفان برخورد خواهیم كرد.

وی با تاكید بر اینكه هیچ خودرو ساز داخلی حق ورود كالایی كه در داخل تولید می شود را ندارد اظهار نمود: به شدت در وزارت صنعت، معدن و تجارت بر روی این مورد حساسیت داریم به صورتی كه پارسال صادرات ۱۳۳۹ قلم كالایی كه در كشور تولید می شد را ممنوع اعلام نموده و امسال هم اعلام ممنوعیت ۱۴۲ قلم كالای دیگر را اعلام كردیم و این روند هم ادامه خواهد داشت.
1398/03/24
13:33:12
5.0 / 5
4772
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی