در گزارش لوازم فلزی عنوان شد

نقاط قوت و ضعف سامانه نیما، اعتماد تجار نباید خدشه دار شود

نقاط قوت و ضعف سامانه نیما، اعتماد تجار نباید خدشه دار شود

لوازم فلزی: عضو كمیته ارزی اتاق بازرگانی با بیان نقاط مثبت ومنفی عملكرد سامانه نیما اظهار داشت: صرافی ها اگر تضامین لازم رابه تجارندهند، اعتماد به امنیت سامانه خدشه دار می شود و نقش بانك مركزی بسیارمهم است.


محمد لاهوتی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینكه كاركرد سامانه نیما از دو منظر قابل پیگیری می باشد، اظهار داشت: بخش اول راه اندازی این سامانه از طرف بانك مركزی است كه به هر حال بستری برای ثبت، كنترل و نظارت بر ورود ارز صادراتی به اقتصاد كشور و رفع تعهد ارزی صادركنندگان است كه بر این اساس، بانك مركزی سیستم نیما را تعبیه كرده تا از این طریق بتواند حجم واردات و صادرات و میزان ارز مورد نیاز واردات را رصد و مدیریت كند.

رئیس كنفدراسیون صادرات ایران اضافه كرد: تا اینجای كار، كارآیی سامانه نیما مناسب است؛ البته در گذشته ایراداتی به سامانه نیما به لحاظ نرخ گذاری وارد بود، چونكه وقتی نرخ نیما به صورت دستوری تعیین شود، فاصله نرخ در این سامانه با بازار آزاد بیشتر شده و به رانت تبدیل می شود.

وی اشاره كرد: در مقطعی از زمان باوجود اینكه نرخ دلار در بازار آزاد به ۱۳ هزار تومان رسیده بود، اما بنا بر توافق صورت گرفته، دلار پتروشیمی ها در حدود ۸ تا ۹ هزار تومان عرضه می شد و این خود منجر به شكل گیری رانتی مشابه ارز ۴۲۰۰ تومانی شده بود. در نتیجه حتی كالاهایی كه با ارز نیما وارد كشور می شدند نیز، با نرخ دلار بازار آزاد نرخ گذاری و به دست مردم می رسیدند.

عضو كمیته ارزی اتاق بازرگانی ایران گفت: حالا كه نرخ نیما در حال نزدیك شدن به بازار آزاد است این نقیصه در حال رفع بوده و البته باید این فاصله نرخ در سامانه نیما و بازار آزاد به كمتر از ۱ تا ۲ درصد برسد تا رانت از بین برود.

وی با اشاره به گزارش لوازم فلزی به نقل از مهر در مورد تخلفات صورت گرفته از طرف یك صرافی در سامانه نیما اظهار داشت: واردكنندگانی در سامانه نیما مبادرت به خرید ارز از یك صرافی كرده اند كه این صرافی دارای مجوز از بانك مركزی بوده اما صرافی بموقع به تعهد خود عمل نكرده است؛ بااینكه این صرافی تخلف كرده و یك مورد خاص در این سامانه رخ داده است، ولی به هر حال نشان داده است نظارت در سامانه نیما گرفتار مشكلاتی است كه باید برطرف شود.

لاهوتی اظهار داشت: بانك مركزی باید نظارت های لازم را در این سامانه صورت دهد و پاسخگوی افرادی باشد كه در این تخلف لطمه دیده اند. این یك مورد تخلف به هر حال دغدغه ها و نگرانی هایی را بین واردكنندگان و صادركنندگان به وجود آورده و اگر قرار باشد صرافی هایی كه با مجوز بانك مركزی در سامانه نیما حضور دارند تضامین لازم را برای معاملات در این سامانه ارائه ندهند، عملاً اعتماد تجار خدشه دار خواهد شد و تأثیر منفی آن در حوزه تجارت خارجی خودرا نشان خواهد داد.


منبع:

1398/04/10
20:17:57
5.0 / 5
4600
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی