یك گام تا پیوستن كامل به اوراسیا

یك گام تا پیوستن كامل به اوراسیا

به گزارش لوازم فلزی سفر اخیر رئیس جمهوری به ارمنستان در كنار مذاكرات سیاسی و منطقه ای، یك هدف بزرگ اقتصادی را هم دنبال می كرد و آن پیوستن ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا بود، الحاقی كه در گام های پایانی خود قرار گرفته و ایران را در لیست كشورهای عضو این اتحادیه قرار خواهد داد.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، دكتر روحانی دوشنبه (هشتم شهریور) تهران را به مقصد ایروان ترك كرد. سفری كه به دعوت نخست وزیر ارمنستان انجام شده بود تا ایران برای اولین بار در اجلاس سران اتحادیه اقتصادی اوراسیا شركت نماید.
این اتحادیه كه بحث بر سر راه اندازی آن از سال های ابتدایی دهه ۹۰ و همزمان با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی شروع شده بود، سرانجام از حدود ۱۰ سال قبل وارد فرآیند اجرایی شد. در ابتدا روسیه، قزاقستان و بلاروس اعضای این اتحادیه را تشكیل می دادند، اما در سال های بعد ارمنستان و سپس قرقیزستان هم به این اتحادیه اقتصادی پیوستند.
هرچند اطلاعات عرضه شده از جانب صندوق بین المللی پول نشان داده است كه این اتحادیه سالانه حدود ۵۰۰ میلیارد دلار صادرات و ۳۰۰ میلیارد دلار واردات دارد و از نظر حجم اقتصادی قابل مقایسه با كشوری همچون چین نیست، اما با عنایت به موقعیت جغرافیایی مناسب خود و در برگیری تعداد زیادی از همسایگان ایران، فرصتی مناسب در اختیار كشور قرار خواهد داد.
محمدرضا مودودی - سرپرست سابق سازمان توسعه تجارت - قبل از این در این رابطه به ایسنا گفته بود كه امروز بخش قابل توجهی از تجارت جهانی میان كشورهای خاص در یك منطقه انجام می شود و اگر ایران بنا دارد صادرات غیرنفتی خویش را گسترش دهد، استفاده از ظرفیت اتحادیه های منطقه ای اهمیت بسیار بالایی خواهد داشت.
به دنبال درك این اهمیت و آغاز مذاكرات میان طرفین، سرانجام موافقت ابتدایی با عضویت ایران در اوراسیا انجام شد و بعد از آن در بهمن سال گذشته، مجلس شورای اسلامی عضویت در این اتحادیه را تصویب كرد و بعد از آن شورای نگهبان هم در تابستان امسال اعلام كرد كه با این عضویت موافقت كرده است.
در جریان سفر اخیر رئیس جمهوری، مذاكرات نهایی میان سران كشورها انجام شد و توافق برای عضویت موقت ایران در این اتحادیه انجام شده است.
رضا اردكانیان - وزیر نیرو - امروز در حاشیه هیئت دولت اعلام كرده ایران از آبان امسال عضویت سه ساله و موقت خود در اتحادیه اوراسیا را آغاز می كند و معافیت های گمركی و تسهیلات صادراتی بخشی از مزایای ورود به این اتحادیه است.
برپایه برنامه ریزی های انجام شده ایران در طول سه سال آینده زمان دارد با انجام پیگیری های لازم، به عضویت دائم این اتحادیه اقتصادی در بیاید.1398/07/10
16:16:45
5.0 / 5
4310
تگهای خبر: اقتصاد , چین , دولت , رئیس جمهور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی