وام هایی كه مشتری خاص دارند!

وام هایی كه مشتری خاص دارند!

به گزارش لوازم فلزی بانك ها برای پرداخت تسهیلات به مشتریان طرح های متفاوتی دارند كه همه آنها برای رفع نیازهای مالی مردم نیست و بعضی از این طرح ها در واقع ساز و كاری برای عرضه خدمات تسهیلات برای مشتریان فراهم می آورد.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، برخلاف برخی كشورهای دنیا كه نرخ بهره بانكی در آنها بسیار پایین است و با این وجود بانك ها مشتریان عادی زیادی برای دریافت تسهیلات ندارند، بانكهای ایرانی همواره با سیل متقاضیان دریافت وام مواجه بوده اند و كوشیده اند با اولویت دهی به آنها و طرح های مختلف، نیاز مشتریان را برطرف كنند.
بانك ها برای پاسخ دهی به نیاز مشتریان طرح های متنوعی را عرضه می دهند؛ هرچند كه همواره برخی مشكلات در زمینه عرضه تسهیلات وجود دارد كه سبب شده بخشی از مردم دل خوشی از فرایند دریافت وام بانكی نداشته باشند.
یكی از طرح هایی كه برخی بانك ها هم اكنون آنرا اجرا می كنند، طرحی است كه شخص با سپرده گذاری كوتاه مدت می تواند حدودا به اندازه سپرده خود وام بگیرد و مبلغ سپرده اش تا آخر پرداخت اقساط نزد بانك مسدود خواهد بود.
اعلام اجرای این طرح از جانب یكی از بانك ها خیلی از مخاطبان ایسنا را در مقام انتقاد برآورد كه این نوع تسهیلات عملا به هیچ دردی نمی خورد و شخصی كه پول دارد به چه دلیل باید پول خویش را نزد بانك گذاشته و به همان اندازه تسهیلات بگیرد؟
این نوع وام، عموما از آن دست تسهیلاتی است كه مشتریان خاص دارد و عموم مردم را دربرنمی گیرد و این مشتریان می توانند برای برخی موارد از آن استفاده كنند.
نخست اینكه نرخ سود تسهیلات در این طرح یك درصد و نرخ سود سپرده افراد دو درصد است؛ در واقع نرخ سود سپرده فرد از سود وام او بیشتر است.
اما نكته مهم این است كه این نوع طرح، معمولا توسط اشخاص حقوقی، شركت ها، نهادها، سازمان ها و... مورد استفاده قرار می گیرد؛ به این صورت كه سازمان موردنظر قصد پرداخت تسهیلات به كاركنان خویش را دارد، اما می خواهد این كار در چارچوب یك فرایند قانونی و با روال بانكی انجام شود؛ ازاین رو سپرده خویش را كه مورد استفاده نیست نزد بانك گذاشته و از آن محل با معرفی كاركنان خود به بانك، پرداخت تسهیلات به آنها انجام می شود.
البته این طرح تنها مختص اشخاص حقوقی نیست، بلكه مشتریان حقیقی بانك هم می توانند از آن استفاده كنند.
برای مثال تصور كنید كه شخصی می خواهد به یكی از اقوام خود پولی را قرض بدهد، اما می خواهد مطمئن باشد كه پولش بموقع یا در نهایت به او بازمی گردد؛ به عبارت دیگر نمی خواهد بدون هیچ ضمانتی پول خویش را به فرد موردنظر بدهد، در این صورت این فرد پول خویش را سپرده گذاری كرده و با دریافت دو درصد سود تسهیلات می تواند فرد موردنظر را برای دریافت وام معرفی نماید.
یكی از مهم ترین مشكلاتی كه بانك ها در پرداخت تسهیلات به همه مردم دارند، كمبود منابع مالی است و این گونه طرح ها در اصل به منابعی نیاز ندارد و از منابع خود مشتری به او وام داده می شود.
ازاین رو ذكر این نكته ضروریست كه بعضی از طرح های تسهیلات بانكی برای رفع نیازهای مالی مردم نیست، بلكه ایجاد ساز و كار قانونی برای افرادی است كه می خواهند از این خدمات استفاده كنند.1398/08/08
18:46:35
5.0 / 5
4409
تگهای خبر: خدمات , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی