برای اولین بار در كشور صورت گرفت

نصب دستگاه های سنجنده سازمان جهانی فائو در دانشگاه ارومیه

نصب دستگاه های سنجنده سازمان جهانی فائو در دانشگاه ارومیه

لوازم فلزی: دستگاه سنجنده تبخیر و تعرق واقعی محصولات در ایستگاه هواشناسی دانشگاه ارومیه افتتاح شد.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، این دستگاه به همت مدیر پایش طرح های ستاد احیای دریاچه ارومیه، دكتر حسین رضایی و پژوهشكده مطالعات دریاچه ارومیه و با حضور كارشناسان فائو و ستاد احیای دریاچه ارومیه و نیز نمایندگان جهاد كشاورزی، سازمان آب و هواشناسی استان های آذربایجان غربی و شرقی و كردستان در ایستگاه هواشناسی دانشگاه ارومیه نصب گردید.
دستگاه سنجنده تبخیر و تعرق از نوع CORDOVA-ET و ساخت كشور اسپانیا بوده كه نخستین دستگاه سنجنده تبخیر و تعرق واقعی محصولات در سطح كشور است كه برمبنای بیلان انرژی و سنجش از دور، تبخیر و تعرق واقعی را اندازه گیری می كند.
نصب این دستگاه جهت تعیین نیاز دقیق آبیاری محصولات و افزایش بهره وری و راندمان آبیاری، اهمیت زیادی دارد.
علاوه بر این دانشگاه ارومیه قبل تر از این نیز در زمینه كارهای تحقیقاتی كشاورزی و هواشناسی، مبادرت به راه اندازی دومین ایستگاه تحقیقات هواشناسی كشاورزی استان آذربایجان غربی از سه سال قبل كرده كه طی این مدت به موفقیت هایی نیز دست یافته است.
راه اندازی این ایستگاه جهت بهبود خلاهای آماری مربوط به پدیده های طبیعی، انجام دیدبانی های جوی و رشد و نمو محصولات (فنولوژی و بیومتری)، تعیین میزان رطوبت در اعماق مختلف خاك، تعیین وضعیت عمق خاك، تعیین شدت یخبندان خاك، تهیه بولتن های محصولات، تأمین اطلاعات هواشناسی كشاورزی محصولات منطقه و تعیین محصولات مطابق اقلیم همچون سیب و هلو در آذربایجان غربی صورت گرفته است.
داده های ثبت شده ایستگاه تحقیقات هواشناسی كشاورزی به صورت كدهای بین المللی رمزگذاری و برای ایستگاه های هواشناسی واشنگتن و روسیه و ملبورن آنلاین نمایش داده می شود و در تهیه نقشه های هواشناسی بین المللی مورد استفاده قرار می گیرد.


عباسعلی نژاد، كارشناس هواشناسی مستقر در این ایستگاه اظهار نمود: ایستگاه هواشناسی دانشگاه ارومیه سال ۹۵ به همت مدیریت وقت هواشناسی و دانشگاه ارومیه با اهدای ساختمانی از جانب دانشگاه در محل دانشكده كشاورزی به بهره برداری رسید.
وی ادامه داد: اداره هواشناسی در ادامه كار با عنایت به نگرش مثبت دانشگاه نسبت به این ایستگاه و با استقبال از این موضوع، در مدت زمان كوتاهی موفق به راه اندازی ایستگاه خودكار شد.
عباسعلی نژاد با اشاره به اینكه خوشبختانه در آستانه سومین سال تاسیس توانسته ایم برای چندمین سال متوالی رتبه برتری كشوری را كسب نماییم، اظهار داشت: علاوه بر این، هم پای اقتصاد مقاومتی توانستیم ایستگاه را بر طبق نیاز دانشگاه و با فناوری روز دنیا جهت پرورش دانش پژوهان در بكاربست مقالات، پایان نامه ها و رساله ها تجهیز نماییم.
وی افزود: این مجموعه علاوه بر وظایف روزمره هواشناسی كه شامل تهیه آمار هواشناسی در زمان مشخص، تهیه بولتن های كشاورزی برحسب نیازهای هواشناسی و انجام تحقیقات كشاورزی است، پذیرای اساتید، دانشجویان و دانش آموزان پایه ها و گرایش های مختلف و مرتبط نیز هست.
عباسعلی نژاد اشاره كرد: این ایستگاه همین طور می تواند خدماتی از قبیل آموزش و همین طور در اختیار گذاشتن پارامترهای اندازه گیری شده را در بازه های یك دقیقه تا یك روز در اختیار دانش پژوهان قرار دهد.


منبع:

1398/08/11
20:47:50
5.0 / 5
3964
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی