ضوابط ترخیص و توزیع برنج های وارداتی

ضوابط ترخیص و توزیع برنج های وارداتی

لوازم فلزی: با شروع ترخیص 56 هزار تن برنج وارداتی در ایام گذشته، صاحبان این كالا می توانند طبق ضوابط تعیین شده نسبت به ترخیص و توزیع انواع این برنج ها كه در دو نوع هندی و پاكستانی بوده و با ارز 4200 تومانی وارد شده اند، اقدام نمایند.به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، پس از مسائلی كه در رابطه واردات و ترخیص برنج در چند ماه اخیر عنوان شد در نهایت در ایام گذشته ترخیص برنج های وراداتی از طرف گمرك در دستور كار قرار گرفت.

این در حالی است كه از شروع سال تا ۱۶ آذر ماه حدود یك میلیون ۴۶ هزار و ۹۲۷ تن برنج وارد شده بود كه نسبت به همین مدت در سال قبل ۱.۱ درصد افزایش داشت.

از مجموع برنج وارداتی ۸۲ هزار تن در جریان انجام تشریفات گمركی برای ترخیص قرار گرفت و در ایام اخیر ترخیص ۵۶ هزار تن آن بدون ستاندن تعهد در گمركات كشور شروع شد.

این برنج ها كه مبدا واردات آنها عموما هندوستان و پاكستان هستند، طبق ضوابط و شرایطی كه از طرف سازمان صنعت و معدن و تجارت تعیین شده است، ترخیص آنها از كمرگ انجام و در ادامه توزیع خواهد شد.

بنا بر اطلاعاتی كه از طرف گمرگ اعلام شده این برنج ها كه جزو كالاهای اساسی قرار داشته و با ارز ۴۲۰۰ تومان دریافت می كند در دو نوع هندی و پاكستانی تا حدودی شرایط متفاوتی دارند.

در مورد برنج های پاكستانی تمام صاحبان محموله های آن تا زمان تعدیل نرخ حاشیه بازار در سطح قیمت های مصوب موظف به سپردن تعهد محضری به شركت بازرگانی دولتی ایران و ستاندن مجوز ترخیص از دفتر برنامه ریزی تامین، توزیع وتنظیم بازار و انتخاب شناسه انبارهای مجاز از سامانه جامع انبار هستند.

تمامی واردكنندگان برنج های پاكستانی مكلف اند ۳۰ درصد از برنج وارداتی خود با تخصیص سهمیه در ازای دریافت وجه به شبكه های معرفی شده سازمان های همچون سازمان میادین میوه و تره بار، فروشگاه های زنجیره ای و تعاونی ها و اصناف منتخب به صورت كاملا كنترل شده توزیع كنند و از رسیدن این كالا به نرخ مصوب به مصرف كننده اطمینان داشته باشند.

همچنین این واردكنندگان مجاز هستند ۷۰ درصد برنج پاكستانی به قیمت مصوب و مستقیما بوسیله شبكه های توزیع مجاز همچون تعاونی ها، فروشگاه های زنجیره ای، بنكداران خرده فروشی ها توزیع كنند.

اما در ارتباط با برنج های هندی، با عنایت به عدم اختلاف مدلول دار حاشیه بازار برنج های هندی نسبت به نرخ های مصوب اعلام سازمان حمایت كه بطور مثال به سقف ۸۰۰۰ تومان می رسد در پروسه توزیع و فروش برنج های هندی باید واردكنندگان مواردی را مورد توجه قرار دهند؛ بطوریكه باید واردكنندگان نسبت به توزیع برنج های هندی و پاكستانی و سایر انواع برنج با قیمت مصوب بوسیله شبكه های توزیع مجاز همچون تعاونی ها فروشگاه های زنجیره ای بنكداران اقدام نمایند.منبع:

1398/09/27
14:48:23
5.0 / 5
4384
تگهای خبر: بازار , دولت , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی