زغال سنگ خیال رفتن ندارد

زغال سنگ خیال رفتن ندارد

به گزارش لوازم فلزی آژانس بین المللی انرژی در گزارش سالانه خود پیش بینی نمود كه با افزایش تقاضا در آسیا كه تقاضای ضعیف تر در اروپا و آمریكا را جبران می كند، تقاضای جهانی برای زغال سنگ تا سال ۲۰۲۴ ثابت می ماند.



به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، گزارش آژانس بین المللی انرژی بعد از دیدار دو هفته پیش بیشتر از ۱۹۰ كشور در مادرید اسپانیا برای وضع مقرراتی به منظور تحقق اهداف توافق جوی ۲۰۱۵ پاریس منتشر گردید.

در حالی كه استفاده از زغال سنگ كه آلاینده ترین سوخت فسیلی به حساب می آید در سال ۲۰۱۹ كاهش تاریخی داشت، اما پیشبینی آژانس بین المللی انرژی نشان داده است در پنج سال آینده رشد مستمری خواهد داشت. پیشبینی مذكور به معنای آن است كه جهان با چالش جدی در عمل به تعهد كاهش انتشار گازهای گلخانه ای عامل گرمایش زمین مواجه خواهد بود.

این آژانس در گزارش سالانه زغال سنگ خود نوشت: نشانه های معدودی از تغییر وجود دارد. با وجود تغییرات سیاسی و تصمیماتی كه اعلام شده است، پیشبینی ما بسیار مشابه پیشبینی هایی است كه طی چند سال قبل مطرح گردیده است.

به گفته كارلوس فرناندز آلوارز، تحلیلگر ارشد انرژی در آژانس بین المللی انرژی، باآنكه امسال بزرگترین افول سالانه برای زغال سنگ خواهد بود اما این افت به علت رشد بالای تولید برق آبی و تقاضای نسبتا پایین برای برق در هند و چین است. علیرغم این كاهش، مصرف جهانی زغال سنگ احیانا در سال های آینده با رشد تقاضا در هند، چین و آسیای جنوب شرقی رشد خواهد نمود. تولید برق از زغال سنگ دو درصد در سال ۲۰۱۸ رشد كرد و به بالاترین ركورد همه زمان ها رسید و زغال سنگ بزرگترین منبع تولید برق جهان ماند.

دورنمای آژانس بین المللی انرژی برای زغال سنگ با وجود ضعیف شدن تقاضا برای این سوخت فسیلی در اروپا مطرح گردیده است. اروپا صفر كردن آلایندگی كربن تا اواسط قرن را هدف گذاری كرده كه به معنای كاهش چشم گیر استفاده از زغال سنگ خواهد بود. در آمریكا هم رقابت از جانب گاز طبیعی تقاضا برای زغال سنگ را با وجود تلاشهای دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریكا برای احیای این صنعت كاهش داده است.

در حالی كه تقاضا برای زغال سنگ در اروپا و آمریكا كاهش پیدا كرده اما وضعیت در آسیا متفاوت می باشد. هند با جمعیت بالغ بر یك میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفر، شاهد افزایش تولید سالانه زغال سنگ به میزان ۴.۶ درصد تا سال ۲۰۲۴ به منظور پشتیبانی از رشد اقتصادی خواهد بود. تقاضا برای زغال سنگ در آسیای جنوب شرقی سالانه بیشتر از پنج درصد رشد خواهد نمود. چین كه عامل نیمی از مصرف جهانی به حساب می آید، شاهد رشد ملایم استفاده از زغال سنگ خواهد بود كه در سال ۲۰۲۲ به اوج خود می رسد.

فاتح بیرول، مدیر اجرایی آژانس بین المللی انرژی در مقدمه این گزارش نوشت: چگونگی پرداختن به این مورد در آسیا برای موفقیت بلندمدت هر گونه تلاش جهانی برای كاهش آلایندگی ها حیاتی می باشد.

هر نیروگاه زغال سوز جدیدی كه برای تامین تقاضای رو به رشد برای برق در این كشورها اضافه شود، احیانا به مدت چندین دهه فعالیت خواهد نمود. علیرغم این كه مصرف زغال سنگ چین بعد از سال ۲۰۲۲ آهسته شده و كاهش پیدا خواهد نمود اما مصرف این سوخت فسیلی باید سریعا كاهش پیدا كند تا اهداف جوی محقق شود.

بر اساس گزارش بلومبرگ، تحت سیاستهای جاری دمای جهان تا آخر قرن معاصر حدود سه درجه سلسیوس معادل ۵.۴ درجه فارنهایت گرم خواهد شد. بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی، این میزان دو برابر نرخی است كه دانشمندان می گویند برای مقابله با بدترین نتایج تغییرات جوی ضروری می باشد. برای پیشگیری از این افزایش دما استفاده از فناوری كه آلایندگی منتشره از نیروگاه های برق را جذب و ذخیره می كند ضروری می باشد. باآنكه این فناوری گران قیمت است و در ابعاد گسترده مورد استفاده قرار نگرفته است اما با عنایت به این كه مصرف زغال سنگ همچنان ادامه دارد، تنها گزینه موجود برای كاهش آلایندگی ها خواهد بود.




1398/09/28
14:39:42
5.0 / 5
4327
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی