معاون ستاد مبارزه با قاچاق در گزارش لوازم فلزی:

ابطال500 هزار كارت سوخت

ابطال500 هزار كارت سوخت

لوازم فلزی: معاون ستاد مبارزه با قاچاق با اشاره به اینكه بعد از سهمیه بندی، ۵۰۰ هزار كارت سوخت باطل شد، اظهار داشت: سهمیه بندی از انتقال كارت سوخت به استان های مرزی برای خروج سهمیه جلوگیری می كند.عبدالله هندیانی در گفت و گو با خبرنگار مهر، درباره قاچاق سوخت و تاثیر افزایش نرخ بنزین بر این پدیده، تصریح كرد: اقدامات خوبی در حوزه مربوط به جلوگیری از قاچاق سوخت صورت گرفته است كه در كنار این مسائل، بحث سهمیه بندی بنزین و كارت سوخت هم می تواند در پیشگیری از قاچاق بنزین اثرگذار باشد.
معاون پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز اضافه كرد: در بعضی از مرزهای ما همچون استان های شرقی با عنایت به وضعیت كشورهای همسایه كه تقاضای زیادی برای سوخت دارند ظرفیت قاچاق بسیار بالاست؛ قبلاً كارت های سوخت را در این استان ها كدینگ كرده بودیم الان هم با سیاست جدید جلوی انتقال كارت های سوخت به آن استان ها گرفته می شود كه خود این مورد می تواند به جلوگیری از قاچاق كمك نماید.
ابطال ۵۰۰ هزار كارت سوخت
وی با اشاره به اینكه سهمیه بندی حتما در كاهش قاچاق بنزین تاثیر دارد، افزود: در این مدت بیشتر از ۵۰۰ هزار كارت سوخت در سطح استان ها باطل شده است؛ این مورد به این معناست كه پیش از اجرای طرح سهمیه بندی، ۵۰۰ هزار كارت سوختی كه ۳۰۰ لیتر ذخیره داشت به جای دیگری منتقل می شد و مورد استفاده قرار می گرفت.
هندیانی اضافه كرد: سهمیه بندی از انتقال كارت های دیگر به استان های مرزی برای خروج سهمیه جلوگیری می كند چون كه سهمیه هر كسی محدود است و نمی تواند سهم خویش را به صورت آزاد بفروشد.
معاون پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز تصریح كرد: حجم قابل توجهی از قاچاق سوخت مربوط به گازوئیل است اما این مسئله به معنای این نیست كه قاچاق بنزین نداریم.
انحرافات قاچاق سوخت / ماشین آلاتی كه وجود خارجی نداشتند
وی با اشاره به قاچاق گازوئیل، اظهار داشت: در حوزه گازوئیل اقدامات پیشگیرانه ای صورت گرفته است كه همچون آنها می توان به سامانه پیمایش برای كامیون ها اشاره نمود كه البته این سامانه از قبل فعال بود اما الان در حال گسترش لینك های ارتباطی سامانه مذكور هستیم تا از این طریق جلوی انحرافات را بگیریم.
هندیانی اضافه كرد: قبلاً در حوزه چاه های آب كشاورزی امكان شناسایی نداشتیم اما از سال ۹۷ فقط چاه هایی سوخت می گیرند كه دارای پروانه باشند و شركت آب و فاضلاب به صورت رسمی این پروانه را تأیید كرده باشد.
وی افزود: سامانه صدف هم فعال گشته است كه سبب شده صرفه جویی خوبی را در پیشگیری از انحرافات سوخت گازوئیل داشته باشیم.
معاون پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز در مورد انحرافات سوخت، توضیح داد: سوختی كه از مبدا به مقصد می رود در میان راه امكان دارد گرفتار انحراف شود؛ بعنوان مثال سوختی كه از پالایشگاه به چاه های كشاورزی می رود، اگر چاه كشاورزی وجود خارجی نداشته باشند اما متقاضی وجود داشته باشد و ما كنترلی روی آن نداشته باشیم در اینجا انحراف صورت گرفته است.
وی اضافه كرد: همینطور می توان به بخش ماشین آلات كشاورزی هم اشاره نمود كه در بحث ساماندهی، متوجه شدیم تعداد قابل توجهی ماشین آلات داریم كه وجود خارجی ندارند اما با عنایت به اینكه كارت و اسناد مالكیت داشتند سوخت را می گرفتند. متوجه شدیم تعداد قابل توجهی ماشین آلات داریم كه وجود خارجی ندارند اما با عنایت به اینكه كارت و اسناد مالكیت داشتند سوخت را می گرفتند
هندیانی خاطرنشان كرد: این موارد را در سامانه صدف شناسایی كردیم كه البته وزارت نفت هم همكاری خوبی با ستاد در این حوزه می كند.
نصب جی پی اس برای شناورهای كوچك و بزرگ
وی اظهار داشت: امیدوار هستیم با طرح هایی كه پیش روی داریم جهت نصب جی پی اس برای بحث های ترانزیتی در حوزه حمل و نقل و شناورهای كوچك و بزرگ در حوزه سوخت، قاچاق را در این بخش به حداقل برسانیم.
معاون پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز تصریح كرد: نكته حائر اهمیت این است كه سوخت ما نسبت به كشورهای همسایه اختلاف قیمتی زیادی دارد كه این اختلاف قیمتی به صورت خودكار به افزایش قاچاق دامن می زند امیدوار هستیم با راه اندازی سامانه ها و لینك آنها همچون بارنامه برخط و … طی سال جاری بتوانیم قاچاق سوخت را كاهش دهیم.
وی اظهار داشت: تابحال بیشتر از ۶۰ درصد از اقدامات مربوط به برقراری لینك بین سامانه ها انجام شده كه با تكمیل این برنامه، كنترل ها به صورتی صورت خواهد گرفت كه امكان انحراف را تشخیص بدهیم.

1398/10/08
20:07:14
5.0 / 5
4651
تگهای خبر: حمل و نقل , شركت , قاچاق , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی