در یك میزگرد مطرح شد

عدم توزیع عادلانه عرضه از طرف برخی كارخانجات

عدم توزیع عادلانه عرضه از طرف برخی كارخانجات

به گزارش لوازم فلزی رئیس هیات مدیره انجمن پشتیبانی از تولیدكنندگان تجهیزات كشاورزی اظهار داشت: درباره تشكیل بازار سیاه فولاد در كشور، فولاد مباركه باید پاسخگو باشد.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از صدا و سیما، حمیدرضا نامی در استودیو گفت و گوی ویژه خبری شبكه دو سیما اظهار داشت: مكانیزم هایی مانند سامانه بهین یاب وزارت صمت می تواند به شفافیت موضوع و سرنوشت تهیه و توزیع فولاد در بورس كالا كمك نماید.
وی درباب تشكیل بازار سیاه در صنعت فولاد اشاره كرد: از آنجائیكه هر تولید كننده ای می خواهد تولیداتش را در حجم انبوه و دردسر كمتر به بازار تزریق كند، به این منظور فاصله درب انبار فولاد مباركه و ورودی انبارهای ما با ایجاد انحصار سبب بازار سیاه می شود. رئیس هیأت مدیره انجمن پشتیبانی از تولیدكنندگان تجهیزات كشاورزی اظهار داشت: روی هم رفته مسئولین فولاد مباركه باید پاسخگوی سوال شما درباب تشكیل بازار سیاه باشند.
رسول خلیفه سلطان، دبیر انجمن تولیدكنندگان فولاد ایران در سوی دیگر برنامه اظهار داشت: سامانه های بهین یاب و فولاد مباركه می توانند اطلاعات هم را تكمیل كنند و در امتداد یك هدف پیش بروند.
همچنین مهدی بستانچی، عضو هیأت مدیره انجمن تولید كنندگان سیستم های تهویه مطبوع در ارتباط زنده تلفنی با این برنامه اظهار داشت: سامانه بهین یاب وزارت صمت مانند دیگر سامانه های موجود، با وجود موفقیت ها و محاسن، دارای معایب و ایراداتی نیز است.
وی افزود: محاسبات سامانه بهین یاب، در طول زمان معین و مشخص ظرفیت ها و توانایی های مصرف كنندگان و عرضه كنندگان را مورد بررسی قرار می دهد؛ این در حالیست كه می توان در طول زمان بررسی بهین یاب، از ظرفیت عنوان شده برخوردار نباشند در این صورت ممكنست عرضه به درستی و عادلانه شكل نگیرد.
بستانچی اظهار داشت: وقتی ورق های فولاد در بازار آزاد عرضه می شود، بدان معنا است كه در درب كارخانه، توزیع عادلانه ای صورت نگرفته است.
تفاوت نرخ فولاد در بازار و بهین یاب، یك التهاب مقطعی است
همچنین جعفر سرقینی، معاون امور و صنایع وزارت صمت در دیگر ارتباط تلفنی با این برنامه اظهار داشت: سامانه بهین یاب ما بدون نقص نیست و بحث بازار آزاد همیشه وجود داشته و دارد اما تا آذر ماه امسال هیچ وقت تفاوت بازار آزاد و بورس كالا بیشتر از ۶ درصد نبود اما در هفته اخیر این نرخ با ۳۰ درصد تفاوت در بازار آزاد عرضه می گردد به نظر بنده این تفاوت قیمت را می توان التهاب مقطعی و زود گذر بر شمرد.
حمید رضا عظیمیان، عضو انجمن فولاد نیز اظهار داشت: هم راستای سامانه بهین یاب شركت فولاد مباركه هم سامانه مچینگ دارد كه از آن طریق می تواند مصرف كنندگان را شناسایی و تقسیم و توزیع درستی را انجام دهد؛ اما طبق ضوابطی كه ستاد تنظیم بازار برایمان وضع كرده فعلاً از این سامانه استفاده نمی نماییم و فقط سامانه بهین یاب مبادرت به شناسایی متقاضیان این صنعت می نماید.
نامی، رئیس هیأت مدیره انجمن پشتیبانی از تولید كنندگان تجهیزات كشاورزی در استودیو با طرح سوالی از مدیرعامل فولاد مباركه اظهار داشت: بازار سیاه فعلی صنعت فولاد، بیان كننده باك های موجود در سامانه شما و یا سامانه بهین یاب وزارت صمت است، این اتفاق را چگونه توضیح می دهید؟
عظیمیان مدیر عامل فولاد مباركه در ادامه ارتباط تلفنی در پاسخ به سوال مطرح شده، اظهار داشت: تقصیر ایجاد بازار سیاه بر گردن فولاد مباركه نیست.
مشكل صنعت فولاد تقاضای سوداگرایانه است
جعفر سرقینی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت در ادامه ارتباط تلفنی با این برنامه اظهار داشت: مشكل ما در صنعت فولاد، تولید نیست؛ بلكه وجود تقاضاهای سوداگرایانه است؛ چونكه اگر سه هفته كنترل ها و بررسی بر روی بازار را ادامه دهیم این مشكل حل خواهد شد.
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینكه حالا ۶۰ درصد ورق فولادی گرم را در بورس و ۴۰ درصد آنرا به صورت مچینگ عرضه می نماییم، اضافه كرد: قبلاً دو عرضه در بورس داشتیم كه توافق شد این تعداد به چهار عرضه در بورس برسد؛ بدین سبب فولاد مباركه، هر هفته محصولاتش را در بورس عرضه می كند.
سرقینی در ادامه برنامه گفت و گوی ویژه خبری شبكه دو سیما با اشاره به قیمت فعلی این محصولات، افزود: قیمت یك مقطع نباید ملاك عمل قرار گیرد بلكه قیمت مقاطع مختلف را باید با هم بسنجیم تا میانگین قیمتی به دست بیاید.
وی تاكید كرد: مشكلات قیمتی حل خواهد شد.
سرقینی با اشاره به اینكه صنایع كوچك و متوسط می توانند بوسیله سامانه «بهین یاب» مواد اولیه همچون ورق های فولادی را تامین كنند، اظهار داشت: تقاضا برای خُرد، كلان و متوسط هیچ تفاوتی ندارد.
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینكه سامانه «بهین یاب» سال ها در حال فعالیت است، اضافه كرد: صنایع كوچك و متوسط در این سامانه نام نویسی كنند.
وی افزود: فقط به صنایعی مانند لوازم خانگی و خودرو كه محصولاتش توسط دولت قیمت گذاری می شود، اجازه مچینگ دادیم.
دولت برای بخش خصوصی نسخه نپیچد
رئیس هیأت مدیره انجمن پشتیبانی از تولیدكنندگان تجهیزات كشاورزی با اشاره به اهمیت تامین امنیت غذایی اظهار داشت: تولیدكنندگان ماشین آلات كشاورزی با ۵۰ تا ۵۵ درصد ظرفیت خود مشغول كارند.
حمیدرضا نامی اضافه كرد: به رغم اینكه منابع مواد اولیه كارخانه ها را از بازار آزاد تهیه می كنیم؛ اما در قیمت گذاری كالاهای خود باید پاسخگوی وزارت جهاد كشاورزی هم باشیم.
وی افزود: هر جا دولت بدون حضور و نظر تشكل های بخش خصوصی، نسخه می پیچد، مشكلات ایجاد می شود.
عضو هیأت مدیره انجمن تولیدكنندگان سیستم های تهویه مطبوع هم در ارتباط تلفنی با این برنامه اظهار داشت: ۴۰ درصد ورق ها به صورت مچینگ فروخته می شود.
مهدی بستانچی اضافه كرد: صنایع خودروسازی، پرمصرف ترین صنایع در زمینه فولاد هستند.
وی با اشاره به اینكه ۵۰ درصد اشتغال كشور توسط صنایع كوچك و متوسط در كشور به وجود آمده است، افزود: بخش زیادی از ورق های فولادی تولید شده را به صنایعی می دهیم كه اشتغال زیادی ایجاد نمی كنند.
دبیر انجمن تولیدكنندگان فولاد ایران هم با حضور در این برنامه با اشاره به اینكه حالا دو و نیم میلیون تن ”اسلب“ مازاد در تولید داریم، اظهار داشت: حدود دو میلیون تن ظرفیت مازاد تولید ورق گرم و به همین میزان هم ظرفیت مازاد تولید ورق سرد داریم.
شكل گیری تقاضاهای سوداگرایانه در ماههای انتهای سال
سیدرسول خلیفه سلطان با اشاره به اینكه بازار سوداگری معمولاً در ماه های پایانی سال اتفاق می افتد، اضافه كرد: از وزارت صمت باید انتظار داشت برای اسلب مازاد، برنامه ریزی كند.
وی افزود: حدود دو میلیون تن می توانیم در كارخانجات دیگر ورق گرم تولید نماییم و حدود دو میلیون تن هم می توانیم ورق سرد تولید نماییم.
خلیفه سلطان افزود: باید دو میلیون تن كارخانجات ورق گرم و دو میلیون تن كارخانجات ورق سرد، فعال شود تا هجوم تقاضا به كالاهای تولیدی فولاد مباركه كنترل شود.
مدیرعامل فولاد مباركه هم در ارتباط تلفنی با این برنامه اظهار داشت: برای تامین نیازهای ارزی و مواد اولیه خود حدود ۱۵ درصد از اسلب تولیدی خودرا با اجازه دولت صادر می نماییم.
عظیمیان اضافه كرد: ۱۰۰ تن عرضه را به متقاضیان ثبت نام كننده در سایت «بهین یاب» و همین طور به ۴۵ تعاونی مختلف شامل كشاورزی و غیر كشاورزی می دهیم.
وی افزود: ۳۰ مركز سرویس سنتر در همه استانها داریم كه نیازهای ۲۰ تا ۴۰ تن را تامین می كنند.
آقای رضا محتشمی پور معاون عملیات و نظارت بورس كالای ایران هم در ارتباط تلفنی با این برنامه اظهار داشت: میزان عرضه اولیه، ۱۰۰ تن در ورق گرم و ۱۱۰ تن در ورق سرد و ۵۰ تن در سایر ورق ها كاملاً توسط عرضه كننده تعیین می شود و بورس كالا هیچ محدودیتی برای عرضه هر مقدار از كالا ندارد.


منبع:

1398/11/01
18:47:48
5.0 / 5
4223
تگهای خبر: بازار , تولید , ثبت نام , چین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی