رییس كل سازمان توسعه تجارت اعلام كرد:

گردش ارز، احیاگر تجارت خارجی

گردش ارز، احیاگر تجارت خارجی

به گزارش لوازم فلزی رئیس كل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به اینكه گردش ارز، احیاگر تجارت خارجی است، اظهار داشت: باوجود سخت ترین تحریم ها، وزن صادرات ایران ۲۰ درصد رشد كرد.به گزارش لوازم فلزی به نقل از مهر، حمید زادبوم، رئیس كل سازمان توسعه تجارت در مراسم رونمایی از فاز نخست اپلیكیشن راهنمای تجارت كه به منظور راهنمایی تجار و بازرگانان طراحی شده است، اظهار داشت: همیشه نوك تحریم ها متوجه تجارت خارجی و فرآیندهای تجاری ایران بوده است؛ چونكه صادرات و واردات همیشه رگ حیاتی تجارت بوده و به خصوص در شرایط فعلی، گردش ارز احیاگر تجارت خارجی است؛ این در شرایطی است كه سال جاری موفق شدیم بیشترین ذخایر استراتژیك و كالاهای اساسی را برای تنظیم بازار كشور داشته باشیم.
وی اضافه كرد: بر مبنای سیاست های اقتصاد مقاومتی، برنامه توسعه صادرات را با قوت پیش برده و صادرات غیر نفتی را در سر لوحه برنامه ها و حمایتهای خود قرار داده ایم كه بر این مبنا، سازمان توسعه تجارت، تولید را بعنوان پیشران توسعه همه جانبه كشور ارج می نهد؛ چونكه در نهایت پیش رفتن تولید، صادرات كشور را افزایش خواهد داد.
وی با اشاره به اینكه برای افزایش صادرات برنامه های ترویجی را بر مبنای اولویتها، حمایت می نماییم، خاطرنشان كرد: در جهت اصلاح ساختار سازمان برای رسیدن به برنامه های صادراتی قدم برداشته ایم؛ ضمن اینكه شیوه نامه بسته مشوق های صادرات را اخیراً منتشر نموده ایم.
رشد ۲۰ درصدی وزن كالاهای صادراتی
زادبوم با تشریح بسته پشتیبانی از صادرات تصریح كرد: یك بخش از این بسته، تسهیلات ریالی است و از جانب صندوق توسعه ملی، مقرر است ۲۰۰۰ میلیارد تومان در اختیار نظام بانكی قرار دهد و در این رابطه، با بانكهای عامل قرارداد بسته خواهد شد؛ ضمن اینكه بخش دیگر این بسته حمایتی، كمك های بلاعوض را شامل می شود كه بعنوان پشتیبانی از توسعه صادرات غیرنفتی، منابع را بعنوان مشوق از راه سازمان توسعه تجارت پرداخت نماییم كه این كار در حال پیگیری است.
وی اضافه كرد: هر مقدار از منابعی كه در مجلس شورای اسلامی در چارچوب قانون بودجه مصوب و از راه سازمان برنامه و بودجه تخصیص داده می شود را توزیع كنیم؛ پس به همان میزان می توانیم بسته حمایتی را اجرا نماییم كه سازمان برنامه و بودجه در اختیار ما قرار می دهد. به هر حال این بسته بخش هایی دارد كه امكان دارد همه آنها، محقق نشود.
زادبوم در تشریح وضعیت تجارت خارجی كشور اظهار داشت: آمار ۱۰ ماهه تجارت خارجی امسال ۳۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار صادرات را نشان داده است كه از نظر وزنی ۲۰ درصد رشد و از نظر ارزشی ۳ درصد كاهش داشته كه دلیل این كاهش هم نرخ پایه های صادراتی است. از جانب دیگر، واردات كشور معادل ۳۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار بوده است. هر چند در ۱۰ ماه تراز اندكی منفی شد اما در ۹ ماه آمار مثبت بود؛ ولی با عنایت به این كه وزن صادرات افزایش یافته است. اگر واقعیت های صادرات غیر نفتی را در نظر بگیریم صادرات افزایش پیدا كرده است.
ویژگی های اپلیكیشن راهنمای تجارت
همچنین عباس خالقی تبار، مدیركل دفتر خدمات تجاری سازمان توسعه تجارت ایران، اظهار داشت: نیازهای تجار را در این اپلیكیشن لحاظ كرده و در آن سعی كردیم آخرین مقررات و قوانین، آموزش ها و بخشنامه ها را در آن لحاظ نماییم.
وی اضافه كرد: بهبود مستمر، نصب آسان، اشتراك گذاری مؤثر همچون خصوصیت های این اپلیكیشن است و البته اسناد هم قابل اشتراك گذاری بوده و دوازده فیچر در آن گنجانده شده است. در این میان، پرتال تعاملی بین مدیران سازمان و تجار و بازرگانان بزودی و تا آخر سال رونمایی خواهد شد
به گفته خالقی تبار، نمایشگاه ها، هیأت های تجاری، كالاهای صادراتی، آمار صادرات، بازارهای صادراتی، مقررات و بخشنامه ها، اخبار تجاری، اتاق بازرگانی، رایزن و نمایندگان تام الاختیار تجاری، مرزنشینی و بازارچه های مرزی، آموزش تجار و استانداردهای صادراتی همچون بخش های طراحی شده در این اپلیكیشن دیده شده است.
ارایه اطلاعات دقیق برای تازه واردان به تجارت خارجی
علی رهبر، رئیس مركز توسعه تجارت الكترونیكی هم در این مراسم، با ابراز امیدواری نسبت به این كه در این سامانه، كاری خواهیم كرد كه هر فردی كه می خواهد وارد كار تجارت شود، بتواند اطلاعات دقیق را به دست آورد.
وی اضافه كرد: در بخش كاوشهای كالا، از موتور مدیریت ضوابط سامانه ثبتارش استفاده شده و این امكان را فراهم خواهد نمود تا به صورت آنلاین بتوان از آخرین تغییرات سیستم ثبت سفارش آگاه شد.
به گفته رهبری، بزودی نوتیفیكیشن را هم بر روی این اپلیكیشن فعال خواهیم كرد.به روزرسانی آنلاین، مهم تر از خلق یك اپلیكیشن
محمد لاهوتی، رئیس كنفدراسیون صادرات ایران هم در این مراسم اظهار داشت: راه اندازی اپلیكیشن راهنمای تجارت، با عنایت به تغییرات پی در پی بخشنامه ها و دستورالعمل های در رابطه با حوزه های اقتصادی بخصوص تجارت خارجی، بطور قطع بخشی از اپلیكیشن راهنمای تجارت می تواند به توزیع اطلاعات به صورت شفاف و سریع به همه تجار و بازرگانان منتهی شود.
وی اضافه كرد: این اپلیكیشن با ارائه آخرین اطلاعات و آمار در رابطه با بازارهای هدف صادراتی و كالاهای صادراتی ایران، تجارت خارجی را تا حدودی تسهیل كرده و می تواند با ارائه بهنگام اطلاعات به صادركنندگان و واردكنندگان، در بهبود محیط كسب و كار موثر باشد كه این همواره یكی از مطالبات بخش خصوصی بوده است.
به گفته لاهوتی، دسترسی این اپلیكیشن به پرتال و بخشی از اطلاعات دستگاههای دولتی مرتبط می تواند یاری رسان تجار و فعالان اقتصادی باشد؛ این در شرایطی است كه باید تصریح كرد كه به روزرسانی لحظه ای و آنلاین این اپلیكیشن كاری بسیار مهم تر از راه اندازی آن است؛ چونكه خلق یك اپلیكیشن در دنیا كار پیچیده ای نیست ولی پویا و زنده نگاه داشتن آن امری مهم به حساب می آید.
ارایه اطلاع رسانی دقیق به تجار، از رانت جلوگیری می كند
همچنین مظفر علیخانی، معاونت استان ها و تشكل های اتاق ایران اظهار داشت: با عنایت به این كه امروزه هر فرد فعال در حوزه های اقتصادی اگاه تر و آگاه تر باشد، موفق تر خواهد بود، بنابراین اپلیكیشن راهنمای تجارت از اهمیت بالایی برای تجار و بازرگانان برخوردار می باشد.
وی اضافه كرد: فعالیت این اپلیكیشن در حوزه اطلاع رسانی در حوزه سیاست های ارزی، آماری و اطلاعات می تواند حاكمیت و تشكل های اقتصادی را به هم نزدیك تر كند تا به بازارهای صادراتی بیشتری متصل شویم و پیوندهایی میان ما و اقتصاد جهانی ایجاد شود.
به گفته علیخانی، این اپلیكیشن بعنوان گام نخست پرارزش است اما بدون تردید احتیاج به فعالیت بیشتر دارد بخصوص اینكه حوزه تجارت، بر پایه حوزه امارها و اطلاعات است كه این آمار باید به سرعت به روز شده و كاربردی باشد تا تاجر هم بتواند به سرعت و بموقع از آن استفاده كند؛ این در شرایطی است كه نیاز است تا سازمان توسعه تجارت تعامل و همكاری بیشتری با اتاق بازرگانی ایران داشته باشد تا اطلاعاتی كه در اتاق ایران تولید می شود بعنوان یك مركز اطلاعاتی دردسترس تجار قرار گیرد.
وی اضافه كرد: این اپ می تواند چند زبانه باشد تا از تمام دنیا بتوانند از ان استفاده كنند. البته خروجی های این اپلیكیشن می تواند از تبعیض و رانت جلوگیری كرده؛ به خصوص اینكه هر فرد با نزدیك شدن به افراد و سازمان های تصمیم ساز نمی تواند با سرعت بیشتر به اطلاعات دسترسی پیدا كند.


منبع:

1398/11/22
15:20:07
5.0 / 5
4151
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی