آغاز كاهش قیمت ها در بازار خودرو

مالیات، دلالان خودرو را فراری داد

مالیات، دلالان خودرو را فراری داد

به گزارش لوازم فلزی در بودجه ۹۹ تصمیم گرفته شده كه خرید و فروش خودرو مشمول مالیات شود. همین مبحث سبب شده سرمایه گذاران این بازار كه مدتی است به بازار هجوم آورده و گرانی ها را هم رقم زده اند، از اجرایی شدن این قانون و پرداخت مالیات های سنگین نگران شده و خودرو های انبار كرده خویش را وارد بازار كنند كه با این كار آنها، التهاب بازار كم شده و قیمت ها كاهش یافته است.


احمد نعمت بخش، دبیر انجمن خودروسازان ایران در ارتباط با علت كاهش قیمت ها در بازار خودرو بعد از روند صعودی اخیر با بیان مطلب بالا به ایسنا اظهار داشت: اینكه قیمت ها كاهشی اند، عموما به علت تصمیم گرفته شده در بودجه ۱۳۹۹ است كه پیشبینی شده برای خرید و فروش خودرو مالیات دریافت شود. چند ماه است كه سرمایه گذاران برای خرید خودرو هجوم آورده اند و الان كه متوجه شده اند امكان دارد دولت مالیات كلانی از آنها دریافت نمایند، نگران شده و در نتیجه خودرو های در انبار ذخیره شده را به بازار عرضه نموده اند.
وی افزود: همزمان با این موضوع، با عرضه روزانه بیشتر از ۲۰۰۰ دستگاه هریك از خودروسازان بزرگ به بازار، قیمت ها كاهشی شده اند. البته همانطور كه پیش از این هم پیشنهاد داده ایم، بهترین راه این است كه قیمت ها تك نرخی شود تا رانت از بین برود. زمانی كه حجم نقدینگی و اختلاف قیمت ۲۵ تا ۶۰ میلیونی قیمت درب كارخانه و بازار زمینه های ایجاد تقاضای كاذب و سوداگرانه را به شدت افزایش داده كه سبب جذابیت سرمایه گذاری و ایجاد دلالی دراین بازار می شود.
نعمت بخش تصریح كرد: تنها راه این است كه خودرو در حاشیه بازار فروخته شود؛ یعنی در موقع فروش قیمت اعلام نشود و در زمان تحویل، قیمت خودرو به نرخ حاشیه بازار تعیین شود. زمانی كه دلالی ها از بین برود و خودرو های انبار شده عرضه گردد، خودروسازان هم با نبود قیمت های دستوری متحمل زیان نمی شوند. دلال ها هم كه از قیمت های حاشیه بازار سودی نصیب شان نشود، از این بازار كنار می روند، ازاین رو تقاضا واقعی و متعادل شده و به تدریج قیمت ها هم كاهش یافته و تعادلی می شود.
به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، بررسی بازار نشان داده است كه قیمت خودرو های پرتیراژ داخلی طی یكی دو روز اخیر از شیب صعودی خود برگشته و روند نزولی به خود گرفته است.
براین اساس قیمت خودرو در بازار امروز نسبت به دو هفته گذشته به صورت متوسط در پرتیراژهای گروه سایپا یك میلیون و ۶۰۰ هزار تومان تا سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان كاهش قیمت داشته است.
قیمت پراید ۱۱۱ از ۶۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به ۶۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان كاهش یافته است. كمترین كاهش قیمت هم مربوط به تیبا بوده كه از ۷۶ میلیون تومان به ۷۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسیده است.
بیشترین كاهش قیمت در این گروه خودرویی مربوط به ساینا بوده است كه از ۷۹ میلیون تومان در اوج به ۷۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است.
اما در محصولات گروه خودروسازی ایران خودرو هم كاهش قیمت ها بیشتر از محصولات سایپا و اكثرا در حدود شش میلیون تومان بوده است. بیشترین كاهش مربوط به خودرو دنا با هفت میلیون تومان كاهش و كمترین آن مختص خودرو رانا با سه میلیون تومان كاهش بوده است.
پرتقاضاترین خودرو های این گروه همچون سمند LX شش میلیون و ۳۰۰ هزار تومان، پژو پارس، ۲۰۶ صندوقدار تیپ۲ و تیپ۵ آن هریك شش میلیون تومان و ۲۰۷ صندوقدار پنج میلیون تومان كاهش قیمت داشته اند.1398/11/26
20:54:58
5.0 / 5
4065
تگهای خبر: بازار , بودجه , خرید , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی