اختصاصی مهر

محموله های صادراتی تجهیزات پزشكی باید به كشور بازگردند

محموله های صادراتی تجهیزات پزشكی باید به كشور بازگردند

به گزارش لوازم فلزی معاون فنی و امور گمركی گمرك جمهوری اسلامی ایران در بخشنامه ای اعلام نمود: تمامی محموله های صادراتی تجهیزات پزشكی مانند ماسك، لباسِ گان، دستكش و محصولات بهداشتی، باید به كشور عودت داده شوند.به گزارش لوازم فلزی به نقل از مهر، مهرداد جمال ارونقی با صدور بخشنامه ای به گمركات اجرایی، صادرات تمامی تجهیزات پزشكی را ممنوع اعلام و درخواست عودت محموله های صادراتی به داخل كشور را ابلاغ كرده است. در این بخشنامه همچنین، از تمامی گمركات اجرایی درخواست شده تا ضمن رصد این اقلام، اجازه ندهند كه اماكن گمركی و انبارهای مربوطه، تبدیل به محلی برای دپوی این كالاها گردد.
همچنین در بخشی از بخشنامه ارونقی آمده است: به محض ابطال اظهارنامه های صادراتی اقلام صدرالذكر متعاقب درخواست عرضه شده از جانب صاحبان كالا یا نمایندگان قانونی آنها، تمهیدات لازم در جهت عودت این كالاها به داخل كشور اندیشیده شود و تصویری از احكام صادره با ذكر مشخصات كالاهای عودت داده شده، به این حوزه‌ی معاونت ارسال تا در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار داده شود.
خبرگزاری مهر، متن كامل بخشنامه گمرك جمهوری اسلامی ایران را منتشر كرد:
با عنایت به برنامه ریزی های صورت پذیرفته در جهت افزایش تولید محصولات در رابطه با مقابله با ویروس كرونا همینطور واردات و انتقال ملزومات پزشكی مرتبط همچون كیت ها و ملزومات تشخیصی، محلول های شوینده و ضدعفونی كننده، مراتب ذیل در حوزه های مربوطه ابلاغ می گردد:
۱) حوزه‌ی صادرات
كلیه‌ی گمركات كشور نسبت به اِعمال ممنوعیت ها و محدودیت های ابلاغی طی بخشنامه ها و مصوبات مختلف درمورد رویه‌ی صادرات در حوزه های: تجهیزات پزشكی مانند ماسك، لباسِ گان، دستكش؛ محصولات بهداشتی مانند آب ژاول، ضدعفونی كننده ها، صابون، مایعات شوینده، الكل و …؛ نساجی و سلولزی مانند منسوج نبافته، كاغذ تیشو، دستمال كاغذی و بهداشتی و… اقدام نموده و هم بررسی های لازم درمورد تعیین تكلیف اقلام صادراتی مذكور كه به گمركات كشور رسیده است در جهت عودت این كالاها به داخل كشور صورت پذیرد.
توجه به این نكته‌ی مهم ضروریست كه ضمن رصد این اقلام توجه گردد اماكن گمركی و انبارهای مربوطه، تبدیل به محلی برای دپوی این كالاها نگردد و به محض ابطال اظهارنامه های صادراتی اقلام صدرالذكر متعاقب درخواست عرضه شده از جانب صاحبان كالا یا نمایندگان قانونی آنها، تمهیدات لازم در جهت عودت این كالاها به داخل كشور اندیشیده شود و تصویری از احكام صادره با ذكر مشخصات كالاهای عودت داده شده، به این حوزه‌ی معاونت ارسال تا در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار داده شود.
۲) حوزه‌ی واردات
كلیه‌ی گمركات كشور نسبت به اتخاذ تدابیر لازم درمورد ترخیص و حمل فوری اقلام در رابطه با مبحث به شرح ذیل معمول فرمایند:
۱. با عنایت به این كه كیت های تشخیصی و سایر اقلام پزشكی مربوطه دارای مجوز از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، باید در دمای زیر صفر درجه حمل شوند و برای حفظ دمای مذكور لازم است در بسته های یخ ژل بیولوژیكی انتقال داده شوند، با عنایت به مدت زمان محدود كاربری كیسه های یخ ژلی ضروریست این اقلام به محض ورود به گمركات هوایی كشور هرچه سریع تر از گمرك ترخیص و انتقال داده شوند؛ ازاین رو موافقت با حمل یكسره و ترخیص شبانه روزی این اقلام با صدور حكم، حداقل اسناد یا به هر نحو ممكن، با رعایت سایر مقررات مربوط، مورد تاكید می باشد.
۲. در مورد كلیه‌ی مواد اولیه‌ی مورد نیاز در تولید محصولات در رابطه با مقابله با ویروس كرونا همچون مواد اولیه‌ی محصولات بهداشتی و ضدعفونی كننده و تجهیزات پزشكی، ضمن موافقت با حمل یكسره‌ی مواد اولیه‌ی مربوطه و خروج شبانه روزی این مواد، در صورت احتیاج به تعیین ماهیت كالای وارده و عرضه سابقه ترخیص توسط واحد تولیدی وارد كننده، نسبت به پذیرش سابقه ترخیص كالا حتی در راه قرمز اقدام و ضمن نمونه برداری از كالا بقید فوریت، اجازه‌ی ترخیص داده شود و ضمن ترخیص كالا، نتیجه اعلام ماهیت پیگیری شود. توجه به این نكته ضروریست كه دریافت و عرضه مجوزهای قانونی لازم ضروری بوده و گمركات اجرایی درصورت عرضه مجوزهای قانونی لازم، نهایت تسریع را در انجام تشریفات گمركی این اقلام به عمل آورند.
۳. ترخیص كالاهای با مجوز حداقل اسناد در صورت عرضه مجوز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی به صورت خارج از نوبت و درحداقل زمان ممكن از كلیه‌ی گمركات كشور
۳) معافیت از پرداخت حقوق ورودی
علاوه بر معافیت های مذكور در جدول تعرفه گمركی ضمیمه آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات و معافیت های دیگری كه به باعث قوانین، تصویب نامه ها، موافقتنامه ها و قراردادهای مصوب مجلس شورای اسلامی برقرار شده است، موارد زیر هم از پرداخت حقوق ورودی معاف می باشد:
۱. دارو و لوازم طبی و بیمارستانی مورد احتیاج درمانی و بهداشتی مؤسسات خیریه و عام المنفعه با گواهی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی- تبصره لیست این مؤسسات با تأیید وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكی با پیشنهاد وزیر امور اقتصادی و دارایی به تصویب هیأت وزیران می رسد.
۲. وسائط نقلیه همچون آمبولانس، خودرو های فرماندهی امداد و نجات، خودرو های ویژه امداد و نجات به استثنا سواری، دارو، لوازم پزشكی طبی و بیمارستانی، بالگرد و قایق امدادی، موادغذایی، پوشاك، پتو، چادر، خانه های پیش ساخته یا سایر كالاهای امداد و نجات مورد نیاز كه به منظور كمك به صدمه دیدگان از بلایای طبیعی یا حوادث غیرمترقبه یا سایر وظایف و مأموریت های تصریح شده در اساسنامه هلال احمر جمهوری اسلامی ایران كه به نام هلال احمر جمهوری اسلامی ایران وارد می شود با تشخیص وزارت امور اقتصادی و دارایی- تبصره تشریفات گمركی و ترخیص كالاها و اقلام وارداتی و اهدایی به هنگام وقوع بحران ها و سوانح و حوادث غیرمترقبه ملی و منطقه ای در كمترین زمان ممكن به عمل می آید.
۴) انتقال و عبور
گمركات مرزی كشور پیگیری های لازم را درمورد ادامه مسیر كانتینرهای حاوی محموله های پزشكی یا كیت های آزمایشگاهی به مقصد كشور كه بدلایل مختلف در بعضی از مرزهای كشور متوقف و اجازه‌ی ادامه مسیر به آنها داده نشده است را ضمن هماهنگی با مراجع قانونی ذیربط و ذیصلاح انجام داده و درصورت بقای مشكل مراتب را جهت ادامه پیگیری به این حوزه‌ی معاونت و دفاتر ستادی ذیربط منعكس فرمایند.
ضمن تشكر از اهتمام صورت پذیرفته توسط گمركات اجرایی كشور درمورد ترخیص سریع و بموقع اقلام در رابطه با مبحث همچون تجهیزات پزشكی، كیت های تشخیصی اهدائی و…، مسئولیت حسن اجرای این بخشنامه برعهده‌ی بالاترین مقام اجرائی گمركات كشور بوده و مسئولیت نظارت برحسن اجرای آن برعهده‌ی كلیه‌ی حوزه های نظارت گمركات استان ها و هم دفاتر ستادی تحت سرپرستی این حوزه‌ی معاونت می باشد؛ بنابراین دستور فرمائید ترتیبی اتخاذ گردد كوچك ترین ایستایی یا مشكل حادث شده در این راستا بقید فوریت و به صورت شبانه روزی به این حوزه معاونت منعكس و كسب تكلیف گردد.

1398/12/11
20:42:36
5.0 / 5
3624
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , تولید , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی