قائم مقام وزیر صنعت اعلام كرد:

مدیریت اقتضایی شرایط تجارت كشور

مدیریت اقتضایی شرایط تجارت كشور

به گزارش لوازم فلزی قائم مقام وزیر صمت با اشاره به اینكه امروز با عنایت به درك صحیح از شرایط پیرامونی، باید مدیریت تجارت كشور را به صورت اقتضایی صورت داد، اظهار داشت: باید با درك صحیح از شرایط پیرامونی تجارت را تنظیم كرد.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، حسین مدرس خیابانی، قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه امروز با عنایت به درک صحیح از شرایط پیرامونی، باید مدیریت تجارت کشور را به صورت اقتضایی صورت داد، اظهار داشت: مدیریت اقتضایی تجارت کشور سبب می شود تا با درک صحیح از شرایط پیرامونی، تجارت داخلی و خارجی کشور را تنظیم کرده و از تحولات بیرونی تجارت در دنیا، عقب نمانیم. وی در بازدید از موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر لزوم توجه به نتایج عملیاتی پروژه های پژوهشی انجام شده در این موسسه، اظهار داشت: امروز دانشگاهها و پژوهشگران به این نتیجه رسیده اند که بدون تجاری سازی تحقیقات و پژوهش ها، نمی توان از کارآمدی لازم برخوردار بود، به این معنا که اگر یک پژوهش، منجر به تولید داخلی و تجاری سازی محصولات نشود، امکان دارد کارآمدی لازم را نداشته باشد.
مطالعات پژوهشی باید تجاری سازی شوند
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با یادآوری سخنان مقام معظم رهبری در ابتدای سال ۹۹ در خصوص اینکه باید آثار جهش تولید باید در سفره های مردم نمودار شود، اضافه کرد: ماحصل افزایش تولید باید بر معیشت و اشتغال مردم نمایان شود؛ ضمن اینکه به موازات در طرح های پژوهشی هم باید شرایطی فراهم نمود که راهکارهای ارائه شده در تحقیقات، منجر به افزایش کارایی و بهره وری بخش تولید و کاهش قیمت تمام شده شود.
وی با تاکید بر لزوم توجه به موقعیت علمی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی خاطرنشان کرد: باید مطالعات ارزشمندی که از جانب این موسسه بنا به سفارش دستگاههای مختلف تهیه شده و به مراجع سیاستگذاری و نظارتی ارسال می شود، با برچسب موسسه مطالعات ارسال شود تا سیاستگذاران و تصمیم گیران بدانند که این گزارش کارشناسی ارائه شده، از پشتوانه علمی غنی برخوردار می باشد.
نقشه راه صادرات بزودی ابلاغ می شود
مدرس خیابانی با اشاره به تدوین نقشه راه توسعه صادرات و نقشه راه تنظیم بازار کشور که از جانب موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی تهیه شده و در ایام آینده ابلاغ می شود، اظهار داشت: این دو نقشه راه، کاملا از پشتوانه علمی برخوردار می باشد و نتیجه کار کارشناسی محققان این موسسه است که قطعا خواهد توانست تولید و تجارت را بعنوان مکمل یکدیگر حرکت دهد.
مدرس خیابانی از مدیران موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی درخواست نمود تا محور اصلی مطالعات و پژوهش های کارشناسی خویش را روی موضوعاتی قرار دهد که اولویت کشور است.
اولویت های کشور در تخصیص ارز باید بازخوانی شود
وی تصریح کرد: با عنایت به شرایط کنونی کشور، باید به صورت مرتب اولویت های کشور را در تخصیص ارز بازخوانی کرد؛ این در شرایطی است که با تحت تأثیر قرار گرفتن منابع تولید و قیمت نفت در سایه شیوع کرونا در دنیا، باید تکیه خویش را بر اقتصاد غیرنفتی بیشتر نماییم.
دست اندازها باید از پیش روی تولید و صادرات برداشته شود
به گفته قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در چنین شرایطی هر بخشنامه ای که مخل تولید و صادرات است باید حذف شود تا دست اندازها از پیش روی تولید و صادرات برداشته شود؛ چونکه تولید کشور باید مورد حمایت قرار گیرد تا بتوان به واسطه آن، بازارهای هدف صادراتی را هم به خوبی تأمین کرد و برای کشور ارزآوری داشت.
امسال، سال رونق تولید و صادرات است
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه سال جاری، سال تولید و صادرات است، اظهار داشت: همانطور که در سال گذشته، اقتصاد ایران تا حدود زیادی از نفت جدا شد، در سال ۹۹ قطعا یک اقتصاد کاملا غیرنفتی را تجربه خواهیم کرد؛ پس باید روی منابع داخلی تمرکز بیشتری صورت گیرد و از ظرفیت های تولید داخلی به صورت ویژه بهره برد.
مدرس خیابانی اظهار داشت: سال جاری همه امورات تولید و گذران فضای اقتصاد کشور به لحاظ نیازهای ارزی، وصل به صادرات غیرنفتی کشور است، سال ۹۹ به معنای واقعی اقتصاد بدون نفت را تجربه خواهیم کرد؛ پس باید بیشتر از هر زمان دیگری به تولید بها داد و صادرات را جدی گرفت و موانع را از پیش روی صادرکنندگان برداشت.
سیاست جایگزینی واردات در مقطع کنونی از نان شب هم واجب تر است
وی اعتقاد دارد امروز اجرای سیاست جایگزینی واردات، برای کشور از نان شب هم واجب تر است؛ این در شرایطی است که کشوری می تواند به سیاست جایگزینی واردات اعتقاد نداشته باشد که تحریمی هم پیش رو نداشته باشد، اما ایران که با مجموعه سیاست هایی مواجه می باشد که درآمد ارزی، اشتغال و معیشت مردم از جانب دشمنان هدف قرار گرفته است، حتما باید بر داشته ها و ظرفیت های تولید داخلی تکیه کرده و به سمت جایگزینی واردات پیش رود.
مدرس خیابانی اظهار داشت: امروز آرامش کشور به تداوم تولید بعضی از کالاها و محصولات به خصوص کالاهای اساسی گره خورده است و ازاین رو باید زمینه ای را فراهم نمود که نیازهای کشور در این عرصه به خوبی تأمین شده و تولیدات داخلی بیشتر از هر زمان دیگری مورد توجه قرار گیرد. نکته حائز اهمیت در این زمان، توجه به بعضی از صنایع اشتغالزا است؛ چونکه تولید بعضی از کالاها درون کشور، زنجیره ای از تولید را راهبری می کند که نمونه آن هم صنعت خودرو است که ۱۱۲ رشته صنعتی را به دنبال خود حرکت داده و ۴ میلیون نفر را به صورت مستقیم و غیرمستقیم، مشغول به کار کرده است.
مدرس خیابانی اظهار داشت: سیاست جایگزین واردات و توسعه صادرات متناقض یکدیگر نیستند، بلکه به صورت همزمان می توانند توسعه یابند؛ ضمن اینکه در بعضی از کالاها، اجرای سیاست جایگزینی واردات یک لزوم است؛ چونکه کشور ما با تحریم و محدودیت های بین المللی مواجه می باشد.
وی با تاکید بر لزوم توجه به تولید داخلی تصریح کرد: حتی اگر تولید یک کالا نسبت به واردات آن گرانتر تمام شود، اما باید از تولید داخلی حمایت کرد و از ارزبریجلوگیری نمود؛ با این وجود تولیدکنندگان هم باید بهره وری را بالا برده و تلاش کنند تا قیمت تمام شده را کاهش دهند.
مدرس خیابانی خاطرنشان کرد: هر تولیدی که امکان آن در کشور وجود دارد، باید صورت گیرد؛ ولو اینکه در ابتدای کار، غیر اقتصادی باشد؛ این در شرایطی است که تحریم باآنکه اثراتی در زندگی و معیشت مردم داشته، اما برای ایران یک خاصیت بسیار بزرگ داشته و آن اینکه، روی پای خود بایستیم؛ چونکه ضربه پذیری و تاب آوری صورت گرفته در این دوره و رشد و رونق بعضی از صنایع تولیدی، بسیار پرارزش است.
وی با اشاره به افزایش تولید اقلام و تجهیزات پزشکی همچون ماسک و تولید مواد ضدعفونی کننده تصریح کرد: تولید در این دو حوزه از جهش جدی برخوردار بوده و باید برای صادرات آنها فکری کرد که بر این اساس، استارت صادرات اقلام سلامت محور در کشور زده شد.

1399/02/10
23:17:02
5.0 / 5
2773
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی