سرپرست وزارت صنعت اعلام كرد:

تشكیل كمیته اقدام صادراتی برای حل مشكل صادركنندگان

تشكیل كمیته اقدام صادراتی برای حل مشكل صادركنندگان

به گزارش لوازم فلزی سرپرست وزارت صمت از تشكیل كمیته اقدام صادراتی برای حل مشكل صادركنندگان آگاهی داد و اظهار داشت: این كمیته با حضور پررنگ اتاق های بازرگانی و تعاون برای رفع مشكلات صادركنندگان تشكیل می شود.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از مهر، حسین مدرس خیابانی سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت امروز در نشست مشترک خود با هیئت رئیسه اتاق تعاون اظهار داشت: بخش تعاون جلوه واگذاری امور اجرایی به مردم است و نمود توزیع عادلانه فرصت ها به مردم محسوب می شود. این در شرایطی است که فلسفه وجودی انقلاب اسلامی اجرای عدالت اجتماعی بوده که جلوه اصلی آن باز هم در بخش تعاون کشور نمایان شده است.
وی اظهار داشت: با حضور اتاق تعاون در شوراها و مراجع تصمیم گیری عدیده نشان میدهد نقطه نظرات بخش تعاون برای سیاستگذاران کشور حائز اهمیت می باشد بویژه اینکه حجم عملیات اجرایی این بخش در اقتصاد کشور بسیار اهمیت دارد.
مدرس خیابانی با اعلان اینکه علاوه بر بخش سیاستگذاری در بخش اجرا بار سنگینی بر عهده حوزه تعاون بوده ولی آنچه که امروز مشاهده می شود منطبق بر ظرفیت های بخش تعاون نیست به این معنا که ظرفیت های این بخش بسیار فراتر از عملکرد کنونی متصور است.
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: بخش تعاون بعنوان یک ظرفیت عظیم در اقتصاد ایران مطرح است اما باید توجه داشت که در چه فضای محیطی الان فعالیت این بخش پیش می رود چونکه باید به این حیطه توجه داشت که کشور در شرایط کنونی در یک جنگ تمام عیار اقتصادی به سر می برد که یکی از بازیگران اصلی آن رسانه های پرقدرتی هستند که بعنوان نیرومحرکه دشمنان جمهوری اسلامی ایران وارد عمل می شوند و بخش عمده ای از این جنگ را رسانه های وابسته به آنها اداره می کنند.
مدرس خیابانی افزود: مردم نیازمند آن هستند که به سبب هجمه های رسانه ای عظیمی که دشمن با هدف یأس و ناامیدی وارد می آورد اخبار امیدآفرین را دریافت نمایند و بنا بر این باید به صراحت اعلام نمود باوجود فشارهایی که بر اقتصاد ایران وارد شده اما روند رو به رشد توسعه متوقف نشده است.
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: در شرایط سخت اقتصادی کنونی ۲۰۰ طرح بزرگ صنعتی و معدنی به ارزش ۱۷۰ هزار میلیارد تومان آماده افتتاح در شهریور ۱۴۰۰ است که اشتغالزایی ۵۰ هزار نفر به صورت مستقیم و ۴۰۰ هزار نفر به صورت غیرمستقیم را به دنبال دارد که ظرف دو هفته آینده در چارچوب «پویش تولید ملی، اشتغال پایدار، صادرات مستمر» افتتاح آنها آغاز خواهد شد.
وی گفت: باوجود همه فشارها، اداره کشور صورت گرفته و روند توسعه متوقف نشده است. این در شرایطی است که ممکنست برخی دشواری ها در اداره کشور وجود داشته باشد اما مسیر توسعه کشور بن بست نیست.
این عضو کابینه دوازدهم با اعلان اینکه کرونا به خوبی نشان داد که ما با یک پدیده جهانی مواجه هستیم که تمام کشورها با آن دست و پنجه نرم کرده اند. بدین سبب ارزشیابی عملکرد حاکمان می تواند در یک فضای به نسبت مساوی و همسان صورت گیرد. این در حالیست که ما در دوران شیوع ویروس کرونا به خوبی توانستیم کشور را اداره کرده و مایحتاج مورد نیاز مردم را بدون هیچ گونه محدودیتی تامین نماییم.
مدرس خیابانی اظهار داشت: گاهی در حوزه صادرات و تجارت برخی قیاس ها میان ایران و سایر کشورهای همسایه صورت می گیرد که برمبنای آن امکانات، شرایط محیطی و حتی فضای کسب و کار آنها متفاوت از ایران بوده و هیچ یک از محدودیت های ایران را ندارد.
وی اشاره کرد: هم اکنون باوجود تمام محدودیت هایی که پیش روی تامین درآمدهای ارزی وجود دارد اما وزارت صنعت، معدن و تجارت قول داده تا تامین ارز مورد نیاز واحدهای تولیدی را به خوبی تامین کرده و خللی در روند تولید آنها ایجاد نشود به نحوی که ارز مورد نیاز کالاهای اساسی، دارو، مواد اولیه و نهاده های تولید بدون هیچ وقفه ای در حال تامین است.
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با اعلان اینکه ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تن انواع کالاهای اساسی و ضروری مورد نیاز مردم در بنادر وجود دارد اظهار داشت: علاوه بر این یک میلیون تن کالا در لنگرگاه موجود بوده و ۷۰۰ هزار تن کالا نیز در حال ترخیص است که این میزان مجموعه ای قدرتمند را برای تنظیم بازار کالاهای اساسی فراهم می آورد و نشان میدهد دولت کالاهای مورد نیاز مردم را با دقت رصد کرده و تامین می کند.
وی اضافه کرد: امروز باتوجه به فرمایش مقام معظم رهبری برای جهش تولید پشتیبانی از تولید کنندگان تنها تکلیف وزارت صنعت، معدن و تجارت نیست بلکه همه دستگاه های دولتی و حاکمیتی در کنار نهادهای عمومی و غیردولتی باید از تولید کنندگان حمایت کنند ضمن اینکه هر جا هرم سه جانبه نظام و حاکمیت، نهادهای عمومی و مردم اگر پای کار بیایند افتخارآفرین خواهند شد. همانطور که در حوزه مدیریت آثار و تبعات کرونا نیز همین همبستگی به منصه ظهور رسید.
مدرس خیابانی افزود: تعاونی ها به کمک دولت در اداره آثار و تبعات ناشی از شیوع ویروس کرونا آمده اند و نقش آفرینی مؤثری داشتند. این در شرایطی است که نهادهای مردمی باید در کنار دولت به در اقتصاد نقش آفرینی کنند.
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: در سال جهش تولید با حرکت جهش گونه برخی تولید کنندگان در حوزه های مختلف مواجه هستیم که امیدوارم تا آخر سال این روند رو به رشد ادامه یابد.
وی اشاره کرد: امروز افزایش تولید که منجر به جهش تولید گردد نیازمند بازارسازی برای فروش کالاها است اما باید توجه داشت که برمبنای بررسی ها، بازار داخلی توانایی جذب تولیدات ناشی از جهش تولید در کارخانجات را ندارد و باید به فکر تمرکز بر بازارهای صادراتی بود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود اشاره کرد: مسیر جهش تولید از صادرات می گذرد و در جهش تولید، اتاق های بازرگانی و تعاون باید نقش آفرینی کنند.
مدرس خیابانی اظهار داشت: ۶۰ درصد صادرات کشور به کشورهای همسایه صورت می گیرد. بدین سبب باید مبادلات مرزی و استان های مرزی در این رابطه جدی تر از قبل مورد توجه واقع شوند که بر این اساس «کمیته اقدام صادراتی» برای حل مشکل بنگاههای صادراتی با حضور اتاق های بازرگانی و تعاون تشکیل خواهد شد تا در چارچوب آن سازمان توسعه تجارت ایران بتواند مشکلات صادرکنندگان را برای حضور مؤثر در بازارهای صادراتی به شکل منسجم تر و به صورت موردی حل و فصل نماید ضمن اینکه به موازات آن، کارگروه توسعه صادرات نیز برای حل مشکل کلان حوزه صادرات هر چهارشنبه یکبار در سازمان توسعه تجارت ایران تشکیل می شود.
مدرس خیابان افزود: ۶۰۰ هزار واحد صنفی تولیدی در کشور وجود دارند که قابلیت صادراتی دارند که اگر آنها را در چارچوب دسته بندی شده به این کارگروه ها ارجاع داده و م شکلات آنها را حل نماییم می توانیم وضعیت مناسب تری را پیش رو داشته باشیم.
وی یکی از سیاست های وزارت صنعت، معدن و تجارت را فعال سازی معادن غیر فعال دانست و اظهار داشت: شاخص کارآمدی معادن در استانها تعریف شده و نسبت معادن غیرفعال هر استان به کل معادن استان منتشر و در اختیار استانداران بعنوان رئیس شورای عالی معادن در استانها ارائه خواهد شد.
وی با تاکید بر لزوم در نظر گرفتن اهلیت در واگذاری پهنه های معدنی اشاره کرد: همانطور که سازمان خصوصی سازی در واگذاری ها فاکتور اهلیت را بعنوان یک موضوع مهم لحاظ می کند ما نیز در واگذاری معادن و پهنه های معدنی بر روی اهلیت سرمایه گذاران تمرکز جدی خواهیم داشت تا کشور معطل برخی تاخیرها در تولید در پهنه های معدنی نشود چونکه وقت کشور را نمی توان تلف کرد.
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد: اتاق تعاون برای در اختیار گرفتن و فعال سازی معادن غیرفعال پیشگام شده و با ظرفیتی که در بین اعضای خود دارد محرک افزایش تولید و توسعه در این بخش باشد.
مدرس خیابانی همین طور فعال کردن واحدهای تولیدی راکد در شهرک های صنعتی را همچون دیگر سیاست های وزارت صنعت، معدن و تجارت دانست و اظهار داشت: جهش تولید باید به لحاظ کمی و کیفی در تمامی بنگاههای بزرگ و کوچک قابل مشاهده باشد ضمن اینکه به لحاظ حجم عملیات نیز این مساله بسیار حائز اهمیت می باشد چونکه باید شرایطی را فراهم نمود که معادن کوچک و بزرگ فراهم شده تا در اشتغالزایی نقش آفرینی جدی داشته باشند.
وی اظهار داشت: وجه قالب جهش تولید اشتغال است که باید زمینه را برای آن فراهم نمود.
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: از محل جهش تولید می توان مسائل اجتماعی و فرهنگی و حتی امنیتی را نیز برطرف کرد. این در حالیست که برای فعال کردن شهرک های صنعتی نسبت کارآمدی برای واحدها به تفکیک هر عنوان تهیه خواهد شد چونکه نسخه واحدی را نمی توان برای تمامی استانها در نظر گرفت وباید به تناسب ظرفت هر استان پیش رود.
وی اظهار داشت: امسال ۴ برنامه مشخص در دستور کار وزارت صنعت، معدن و تجارت به جهت جهش تولید قرار گرفته است که مهمترین آن تامین مواد اولیه مورد نیاز کارخانجات است ضمن اینکه در بخش مواد اولیه نیز تخصیص ارز همچون مواردی است که مورد پیگیری قرار می گیرد.


منبع:

1399/03/13
23:05:51
5.0 / 5
2569
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی