تحلیل كارشناسان از آینده بازار نفت

تحلیل كارشناسان از آینده بازار نفت

به گزارش لوازم فلزی اوپك و متحدانش شامل روسیه كه گروه اوپك پلاس را می سازند روز شنبه با تمدید كاهش تولید ۹.۷ میلیون بشكه در روز به مدت یك ماه دیگر تا آخر ژوییه موافقت كردند كه طبق گفته كارشناسان احیانا روال كاهش تولید تا آخر سال ادامه خواهد یافت.


محمد خطیبی - کارشناس حوزه انرژی - درباره وضعیت فعلی و پیشبینی آینده بازار نفت به ایسنا اظهار داشت: مکزیک از همان ابتدا موافق کاهش تولید نبود و آمریکا عهده دار کاهش تولید این کشور شد اما مابقی کشورها موافق کاهش تولید هستند و حداقل تا انتهای ماه ژوییه ادامه خواهد داشت.
وی با اشاره به اینکه پس از این زمان باتوجه به وضعیت بازار و میزان تقاضا از میزان کاهش کاسته خواهد شد، خاطرنشان کرد: به میزانی که تقاضا بهبود یابد میزان کاهش تغییر خواهد کرد، بهرحال کشورها به دنبال ایجاد یک توازن در عرضه و تقاضا هستند.
به قول این کارشناس، عدم تناسب بین عرضه و تقاضا باعث افزایش و یا کاهش قیمت می شود ازاین رو تعادل بازار ایجاب می کند تا مدیریت عرضه با دقت ادامه داشته باشد چونکه وضعیت دنیا هنوز به شرایط عادی بازنگشته، هرچند شرایط کمی تغییر کرده اما هنوز بهبود صد درصدی محقق نشده است.
می توان از این کشورها هم انتظار کاهش تولید داشت؟
خطیبی با تاکید بر اینکه بازار نیازمند مدیریت عرضه است و تا انتهای سال هم همچنان باید این مدیریت ادامه داشته باشد، اظهار داشت: احتمال دارد در ماه های آتی میزان کاهش تولید تغییر یابد و کشورها به دنبال افزایش تولید باشند.
وی با اشاره به نقش و تأثیر ایران در بازار فعلی نفت، اظهار داشت: باتوجه به عادی نبودن شرایط ایران و گذراندن دوران تحریم نمی توان از ایران و کشورهایی که شرایط مشابه ما دارند انتظار ایفای نقش داشت چونکه باید این نقش را کشورهایی ایفا کنند که شرایط آنها عادی است و تولید بالایی دارند.
کارشناس حوزه انرژی با اشاره به اینکه تنها زمانی می توان از ایران انتظار ایفا نقش داشت که شرایط آن به حالت عادی بازگردد، اظهار داشت: اگر شرایط ایران و کشورهای مشابه آن به حالت عادی بازگردد می توان از این کشورها هم انتظار کاهش تولید داشت.
در این شرایط گروه اوپک همینطور از کشورهایی مانند نیجریه و عراق که از سهمیه تولیدشان در ماه مه و ژوئن فراتر رفته بودند، خواست با کاهش بیشتر تولید در ژوییه تا سپتامبر، به جبران بپردازند. اوپک و متحدانش در واکنش به نابودی تقاضا بر اثر بحران شیوع کرونا و سقوط قیمت ها، در آوریل با کاهش تاریخی تولید به میزان ۹.۷ میلیون بشکه در روز در ماه های مه و ژوئن موافقت کردند.
طبق توافق اولیه اوپک پلاس که ۲۳ کشور در آن حضور دارند، مقرر شده بود که تولید نفت به میزان ۹.۷ میلیون بشکه در روز در طول ماه های مه و ژوئن کاهش داده شود و سپس محدودیت عرضه تا آخر سال ۲۰۲۰ به ۷.۷ میلیون بشکه در روز و از سال ۲۰۲۱ تا سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ به ۵.۸ میلیون بشکه در روز تسهیل شود. همینطور توافق آوریل تحت فشار دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا که در کوشش برای پیشگیری از ورشکستگی صنعت نفت آمریکا بود، تصویب گردید.
ترامپ که پیش از این تهدید کرده بود اگر ریاض اقدام نکند، نیروهای آمریکایی را از عربستان سعودی بیرون خواهد برد، قبل از مذاکرات روز شنبه با سران روسیه و عربستان سعودی گفت و گو و اظهار نمود که از بهبود قیمت نفت راضی است. باآنکه قیمتهای نفت تا حدودی بهبود پیدا کرده اند اما همچنان پایین تر از قیمت مورد نیاز اغلب تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا برای سودآوری هستند. تعطیلی ها، اخراجها و کاهش هزینه ها در سرتاسر آمریکا ادامه دارد.
دن برویت، وزیر انرژی آمریکا بعد از تصویب تمدید کاهش تولید ۹.۷ میلیون بشکه در نشست روز شنبه اوپک پلاس، در توییتر نوشت: من اوپک را برای رسیدن به توافق مهم امروز که در شرایط حساسی انجام گرفته و تقاضا برای نفت رو به بهبود است و اقتصادهای سراسر جهان در حال بازگشایی هستند، تمجید می کنم.
انتظار می رود با کاهش محدودیتهای قرنطینه در سرتاسر جهان، تقاضا برای نفت در ژوییه از عرضه فراتر رود اما اوپک باید یک میلیارد بشکه نفت مازادی که در مارس به ذخایر افزوده شد را از بازار حذف کند. از طرفی روسیو ناهله، وزیر انرژی مکزیک روز شنبه اظهار نمود که مکزیک در تمدید یک ماهه کاهش تولید ۹.۷ میلیون بشکه در روز به سایر اعضای اوپک پلاس ملحق نخواهد شد.
تحت توافقی که در آوریل تصویب گردید، مکزیک در مقابل سهمیه خود برای کاهش تولید ۲۳ درصد معادل ۴۰۰ هزار بشکه در روز مقاومت کرد و تنها حاضر شد ۱۰۰ هزار بشکه در روز تولیدش را در ماه های مه و ژوئن کم کند.1399/03/19
10:23:04
5.0 / 5
2771
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی