سرپرست وزارت صنعت خبر داد:

راه اندازی واحدهای راكد و غیرفعال صنعتی و معدنی در استان ها

راه اندازی واحدهای راكد و غیرفعال صنعتی و معدنی در استان ها

به گزارش لوازم فلزی سرپرست وزارت صنعت، راه اندازی واحدهای راكد و غیرفعال صنعتی و معدنی در استان ها را یكی از برنامه های اصلی این وزارتخانه دانست و اظهار داشت: تأمین ارز مورد نیاز واحدهای تولیدی در دستوركار قرار دارد.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از مهر، حسین مدرس خیابانی در نشست تخصصی برنامه های وزارت صنعت، معدن و تجارت با رؤسای سازمان های صمت استان ها که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، با اشاره به سهم بالای زیرمجموعه های وزارت صنعت، معدن و تجارت در تولید ناخالص داخلی اظهار داشت: تمامی مدیران در سایر ادوار زحمات بسیار زیادی را برای تحقق اهداف کلان وزارت صنعت، معدن و تجارت به دوش کشیده اند و بر این اساس، باید این پیام را به مجموعه کشور منتقل کرد که باید قدردان زحمات مجموعه مدیران قبلی باشیم.
حرکت تمامی سازمان های صمت استان تهران بر ۴ راهبرد کلان وزارت صمت
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت با ۴ راهبرد کلان جهش تولید، اتمام طرح ها و پروژه های نیمه تمام، توسعه صادرات و کنترل واردات و مدیریت و تنظیم بازار تلاش دارد تا اهداف جهش تولید را محقق نماید.
وی با تاکید بر اینکه با برنامه ریزی های صورت گرفته، جهش تولید سال جاری حتما اتفاق خواهد افتاد، خاطرنشان کرد: برای جهش تولید ۴ برنامه مشخص از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت طراحی شده که مهمترین بخش آن، تأمین مواد اولیه مورد نیاز تولید است؛ به نحوی که حالا تأمین مواد اولیه مورد نیاز کارخانجات جزو اولویت های وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفته است که از دو محل تولیدات داخلی و مواد اولیه وارداتی تأمین خواهد شد.
ارز مورد نیاز تأمین مواد اولیه تولید حتما تأمین خواهد شد
به گفته مدرس خیابانی، سازمان توسعه تجارت و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، مقرر است که ارز مورد نیاز تولید را تأمین نمایند؛ این در شرایطی است که تلاش داریم تا به موازات تأمین ارز از جانب ایمیدرو و ارز حاصل از صادرات، با بانک مرکزی هم مذاکرات لازم را برای تأمین ارز از سایر منابع صورت دهیم؛ ضمن اینکه مکانیزم های توزیع مواد اولیه هم در حال ساماندهی است و تلاش داریم تا بتوانیم مواد اولیه از منابع داخلی را به دست تولیدکنندگان واقعی برسانیم و بدین منظور، بازبینی در سهمیه های بهین یاب در دستور کار قرار دارد.
وی تصریح کرد: امروز سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان ها در کنار ستاد وزارت صنعت، معدن و تجارت در مورد تحقق اهداف جهش تولید، مکلف هستند و تکلیف سنگینی هم به دوش دارند، این در شرایطی است که استان ها هم باید از نقش مطالبه گر از ستاد، به سمتی حرکت کنند که مشکلات را با استفاده از ظرفیت های استانی حل و فصل نمایند؛ البته بدنه ستادی وزارت صمت هم در کنار استان ها قرار دارد و البته مسائل کلان را پیگیری خواهد نمود.
مشکلات واحدهای تولیدی غیرفعال و راکد در استان ها باید رفع شود
وی با تاکید بر لزوم نقش آفرینی استان‎ ها در حوزه حل مشکلات واحدهای تولیدی غیرفعال و راکد تصریح کرد: امروز اگر مشکلاتی پیش روی تولیدکنندگان در استان ها وجود دارد، سازمان های صمت مکلف هستند تا راهکارهای مبتکرانه و جدی برای حل مشکلات آنها داشته باشند، چونکه راه اندازی واحدهای غیرفعال در استان ها یک بحث گلوگاهی است و باید در جهت حل مشکلات گام برداشت.
مدرس خیابانی با تاکید بر اینکه سال جاری، هیچ افزایش تولیدی از راه جذب کالا در بازار داخلی رخ نخواهد داد، خاطرنشان کرد: با عنایت به رکود اقتصادی و کاهش درآمدهای نفتی، کالاهای تولید شده در چارچوب اجرای پروژه های جهش تولید، قطعا نمی توانند به صورت کامل در بازار داخلی جذب شوند، ازاین رو مسیر جهش تولید از صادرات می گذرد.
صادرات امروز یک انتخاب نیست، تکلیف ملی است
به گفته وی، راه نجات اقتصاد کشور و تحقق اهداف جهش تولید، افزایش صادرات است که بر مبنای آن باید اظهار داشت که صادرات امروز، یک تکلیف ملی به شمار آمده و از نان شب هم واجب تر است؛ این در شرایطی است که برخی کشورهای اطراف متقاضی کالاهای ایرانی در شرایط کنونی هستند که نمونه آن نیز، ماسک و تجهیزات پزشکی است که به علت شرایط خاص موجود در دنیا، پرتقاضا است، اما سازمان توسعه تجارت ایران هم وظیفه دارد تا بازاریابی لازم را برای فروش کالاهای صادراتی کشور انجام دهد و نیازهای کشورهای مختلف را به صورت گسترده، اطلاع رسانی نماید.
مدرس خیابانی در بخش دیگری از سخنان خود به راه اندازی کمیته اقدام صادراتی در سازمان توسعه تجارت ایران اطلاع داد و تصریح کرد: این کمیته با حضور اتاق های بازرگانی، اصناف و تعاون فعالیت خواهد نمود و در چارچوب آن، مقرر است که مشکلات پیش روی صادرکنندگان به صورت مورد به مورد بررسی شده و حل و فصل شود.
نقش آفرینی استان های مرزی در افزایش صادرات غیرنفتی
وی با اشاره به نقش آفرینی جدی سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان های مرزی در عرصه صادرات غیرنفتی اظهار داشت: با عنایت به این که بیشتر از ۶۰ درصد صادرات کشور به کشورهای همسایه صورت می گیرد، برای رونق صادرات باید استان های مرزی نقش خویش را به صورت جدی ایفا کنند؛ به خصوص اینکه حل مسائل تجاری کشور در سطح استانی و اقلیم مرزی، بسیار راحتتر از پیگیری از راه دولت های مرکزی است؛ ضمن اینکه استان‎ های مرزی نباید در حوزه صادرات کوتاه بیایند و باید دائم تلاش کنند تا مبحث صادرات در سطح استان، داغ نگاه داشته شده و مورد پیگیری قرار گیرد.
مدرس خیابانی ارز حاصل از صادرات را تأمین کننده نیازهای ارزی مواد اولیه کارخانجات کشور دانست و اظهار داشت: اگر صادرات صورت نگیرد، اصل تولید گرفتار ایراد خواهد شد؛ ضمن اینکه سازمان توسعه تجارت ایران باید جای وزارت نفت را در تأمین نیازهای ارزی کشور بگیرد.
وی با اشاره به اینکه تحقق اهداف جهش تولید باید با هدفگذاری کمی در تمامی استان ها همراه باشد، تصریح کرد: سهم هر یک از استان ها در تحقق درآمدهای ارزی حاصل از صادرات باید مشخص شده و به صورت مرتب مورد پایش قرار گیرد و گزارش های آن تهیه و ارسال شود.
جهش تولید باید در صنایعی صورت گیرد که ارزبری کمتری دارند
مدرس خیابانی، یکی از اجزای جهش تولید را توسعه و تعمیق ساخت داخلی دانست و اظهار داشت: جهش تولید احتیاج به ارز دارد و آن دسته از صنایعی که وابستگی بالای ارزی به دنیا دارند نمی توانند در شرایط کنونی اقتصاد ایران مورد حمایت قرار گیرند؛ ازاین رو باید تمرکز را در جهش تولید به سمت صنایعی هدایت کرد که کمترین ارزبری و بالاترین درصد ساخت داخلی را دارند.
وی تصریح کرد: مهمترین برنامه در حوزه جهش تولید افزایش ساخت داخلی با همکارهایی همچون قرارگاه خاتم الانبیاء (ص)، هوافضای سپاه، سازمان انرژی اتمی و شرکت های دانش بنیان است که بر این اساس، در خیلی از صنایع قابلیت این همکاری مشترک وجود دارد. در عین حال، میزهای ساخت داخل باید در هر یک از استان های کشور به صورت مرتب برگزار شده و البته ساخت داخل تقاضامحور را پیش بریم.
استقلال صنعتی باید در کنار استقلال دفاعی شکل گیرد
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: ساخت داخل برای کشور فوق العاده مهم است؛ ازاین رو باید جوانان بااستعداد، شرکت های دانش بنیان و ظرفیت های داخلی را به کار گرفت تا بتوانیم روی پای خود بایستیم، چونکه استقلال صنعتی هم باید همپای استقلال در بخش دفاعی پیش رود؛ این در شرایطی است که بخش دفاعی کشور باید الگویی برای بخش صنعتی کشور باشد.
وی تأمین نقدینگی را یکی از نکات مورد توجه وزارت صنعت برای جهش تولید دانست و تصریح کرد: نقدینگی هم در کشور وجود دارد و هم در کشور وجود ندارد؛ چونکه این نقدینگی به سمت تولید هدایت نمی گردد.
به گفته مدرس خیابانی، هر یک از شهرک های صنعتی باید در ورودی خود دو ویترین، قطعات داخلی سازی شده و قطعاتی را که هنوز موفق به ساخت داخلی نشده است، به نمایش بگذارند.
آغاز پویش افتتاح ۲۰۰ طرح به ارزش ۱۷۰ هزار میلیارد تومان
وی با اشاره به برنامه دولت برای اتمام تمامی طرح های نیمه تمام دارای پیشرفت فیزیکی بالای ۸۰ درصد تا شهریور ۱۴۰۰ اظهار داشت: با عنایت به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص اینکه باید آثار جهش تولید در سفره های مردم مشخص شود، اظهار داشت: راه اندازی طرح ها و پروژه های نیمه تمام این دستور ایشان را محقق خواهد کرد؛ به این معنا که ۲۰۰ طرح به میزان ۱۷۰ هزار میلیارد تومان آماده افتتاح است؛ ضمن اینکه به وزارت کشور هم قول داده شده تا تمرکز افتتاح این طرح ها بر روی مناطق مرزی و محروم باشد.
به گفته مدرس خیابانی، کمیته توسعه استان های مرزی و محور شرق و غرب با حضور ایدرو، ایمیدرو و شرکت شهرک های صنعتی شکل گرفته و هر هفته تشکیل جلسه خواهد داد.
برخورد جدی دولت با افزایش خودسرانه قیمت ها
وی مدیریت و تنظیم بازار را یکی از راهبردهای چهارگانه وزارت صنعت دانست و تصریح کرد: سال قبل مجموعه سیاستگذاران و دست اندرکاران تنظیم بازار توانستند مدیریت و کنترل بازار را به خوبی پیگیری نمایند.
مدرس خیابانی اظهار داشت: امروز باید توجه داشت که علاوه بر اجرای طرح هایی همچون برچسب قیمت و نظارت و کنترل بر روی واحدهای عرضه کننده کالا در سطح خرد، باید انبارها و مراکز نگهداری کالاها زیر ذره بین بازرسان باشد و مورد کنترل جدی واقع شود.
وجود شش میلیون تن کالای اساسی در بنادر کشور
وی اضافه کرد: دولت حتما به شکل جدی با افزایش خودسرانه قیمت ها مقابله خواهد نمود. این در شرایطی است که الان وضعیت ذخیره سازی کالاهای اساسی بسیار مناسب می باشد و الان شش میلیون تن کالا در بنادر کشور وجود دارد که بخشی از آن در خود بنادر و قسمتی دیگر در لنگرگاه و بخش دیگر در حال تخلیه است.
به گفته مدرس خیابانی، نکته حائز اهمیت باید پررنگ دیدن نقش حضور بخش خصوصی در تمامی مراحل تأمین، تنظیم و کنترل بازار است، این در شرایطی است که بدون حضور بخش خصوصی، تحقق اهداف جهش تولید، صادرات و تنظیم بازار رخ نخواهد داد. پس استان ها هم باید ارتباطات خویش را با اتاق های بازرگانی، تعاون و اصناف و هم خانه های صنعت، معدن و تجارت و خانه های معدن بسیار قوی نمایند.
وی تصریح کرد: تمامی سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان ها باید برنامه های اجرایی خویش را با اولویت های وزارت صنعت، معدن و تجارت هماهنگ کرده و در تمامی برنامه ها، باید برش استانی، هدفگذاری های کمی در تمامی بخش ها و پایش بعنوان ارکان اصلی مورد توجه قرار گیرند.
مدرس خیابانی اظهار داشت: جهش تولید یک شعار نیست و الان، مسئله محوری کشور است؛ پس همه استان ها باید در این رابطه با هدفگذاری های کمی، در جهت تحقق اهداف جهش تولید گام بردارند.

1399/03/20
14:30:26
5.0 / 5
2575
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی