مذاكرات عراق برای ساخت پالایشگاه چهار میلیارد دلاری

مذاكرات عراق برای ساخت پالایشگاه چهار میلیارد دلاری

به گزارش لوازم فلزی عراق سرگرم مذاكره با شركت ایتالیایی انی برای ساخت پالایشگاهی به ظرفیت ۳۰۰ هزار بشكه در روز با هزینه چهار میلیارد دلار در نزدیكی میدان نفتی زبیر در جنوب این كشور است.به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، احسان عبدالجبار اسماعیل، وزیر نفت عراق در وب کستی با شورای تجاری عراقی مستقر در اردن با بیان این خبر، اضافه کرد: فاز اول این پروژه ایجاد ۱۵۰ هزار بشکه در روز ظرفیت پالایش نفت تا سال ۲۰۲۵ خواهد بود.

شرکت انی هم اکنون میدان نفتی زبیر را که در آن ۴۱.۵ درصد سهم دارد، اداره می کند. سایر شرکا شامل کوگاز کره جنوبی با ۲۳.۷۵ درصد سهم و شرکت دولتی نفت بصره با ۲۹.۶۹ درصد سهم و یک شریک دولتی دیگر با پنج درصد سهم هستند.

به گفته وزیر نفت عراق، تولید میدان نفتی زبیر تا سال ۲۰۲۷ به ۷۰۰ هزار بشکه در روز می رسد.

وزارت نفت عراق به دنبال جذب بخش خصوصی عراق برای ۲۰ درصد از این پروژه است چونکه دولت نمی خواهد فاینانس این پروژه را به کلی برعهده بگیرد.

عراق توافقهای پیش خرید خواهد داشت تا فروش محصولات شامل بنزین، نفت کوره و روغنها را که به مصرف داخلی می رسند، تضمین کند. باقی مانده تولید پالایشگاه هم احیانا صادر می شود.

این کشور که دومین تولیدکننده بزرگ نفت عضو اوپک است، برای تأمین نیازهای داخلی بنزین و دیزل وارد می نماید و بسیاری ا زپالایشگاههای این کشور یا قدیمی هستند یا در جریان حمله داعش در فاصله سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ صدمه دیده اند.

حامد یونس، معاون وزیر نفت عراق در اطلاعیه ای در ششم سپتامبر اعلام نمود شرکت پالایشگاههای شمال در حال برنامه ریزی برای افزایش تولید از ۷۵ هزار بشکه در روز فعلی به ۱۲۰ هزار بشکه در روز است.

بر اساس گزارش پلاتس، پیش از این وزیر نفت عراق گفته بود وزارت نفت می خواهد ظرفیت پالایشگاه سومود در بیجی واقع در شمال بغداد را به ۲۸۰ هزار بشکه در روز افزایش دهد.
1399/06/20
11:23:40
5.0 / 5
1572
تگهای خبر: تولید , خرید , دولت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی